CIA a decis sa puna capat hartuirii sexuale si relatiilor intime dintre membri

60590568

Agentia de spionaj a decis sa ia masuri in legatura cu mai multe plangeri pe care le-a primit de la femeile din cadrul CIA care se plang ca sunt hartuite sexual.

In ultimul timp, numeroase membre ale CIA care lucreaza in zonele de razboi s-au plans ca sunt agresate de supervizori sau de colegii de munca.

Alarmati de aceste sesizari, sefii agentiei au hotarat sa combata acest fenomen.

David Petraeus, director al CIA, a cerut mai multor manageri sa mearga in Irak, Afghanistan si in alte tari in care SUA a lansat atacuri cu drone, pentru a discuta cu ofiterii superiori in legatura cu aceasta problema.

De asemenea, Petraeus a trimis consilieri si anchetatori in aceste state pentru a colecta si a cerceta plangerile de hartuire sexuala.

Aceste decizii au fost luate dupa ce mai multe studii realizate in 2009 si 2011 in zonele de razboi au aratat ca hartuirea sexuala continua sa reprezinta o problema serioasa in cadrul agentiei.

"Astfel de lucruri se intampla de mult timp in randul membrilor, insa acum s-au accentuat. Agentia nu a reusit pana acum sa gaseasca solutii pentru a stopa aceste obiceiuri", a declarat Preston Golson, purtator de cuvant al CIA.

Povestile cu membri ai CIA care au avut o relatie mai mult decat profesionala in timpul misiunilor sunt extrem de numeroase.

In urma cu ceva timp un fost ofiter recunoscuse in presa ca agentia tolera relatiile intime dintre angajatii care activau in zone de razboi deoarece acest lucru ii ajuta sa isi faca treaba cum trebuie si sa reziste stresului urias la care erau supusi.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Sorana Cîrstea, reacție superbă: postarea ei după finala French Open, virală
GALERIE FOTO Sorana Cîrstea, reacție superbă: postarea ei după finala French Open, virală
Citește și...
Discurs controversat la comemorarea Zilei Z: Șeful Pentagonului acuză capitalele europene că ignoră „invazia” migranților

Secretarul american al Apărării, Pete Hegseth, a criticat statele europene pentru politica lor privind migraţia, acuzându-le că permit ceea ce el a descris drept o „invazie” pe ţărmurile lor, într-un discurs rostit în în Normandia.

Putin refuză să oprească războiul, dar propovăduiește democrația: ”Asta îi sfătuiesc pe toți”. Supărat că a fost făcut bătrân

Vladimir Putin exclude categoric o întrevedere față în față cu Volodimir Zelenski. Și a condamnat tonul, pe care l-a numit „insolent”, al scrisorii deschise în care liderul de la Kiev i-a lansat invitația.

Bulgaria intră în alertă după explozia dronei din Constanța. Autoritățile introduc restricții și monitorizează litoralul

Guvernul de la Sofia a crescut nivelul de alertă pe litoralul Mării Negre, după explozia dronei maritime în Portul Constanța.

Recomandări
Nicușor Dan, despre drona explodată la Constanța: Tehnologie nouă, suntem în proces de adaptare. Nu a existat greșeală umană

Președintele României a mers sâmbătă în Constanța, după ce vineri, în port, o dronă maritimă ucraineană s-a autodetonat. 

Putin refuză să oprească războiul, dar propovăduiește democrația: ”Asta îi sfătuiesc pe toți”. Supărat că a fost făcut bătrân

Vladimir Putin exclude categoric o întrevedere față în față cu Volodimir Zelenski. Și a condamnat tonul, pe care l-a numit „insolent”, al scrisorii deschise în care liderul de la Kiev i-a lansat invitația.

Natalie Musteață, regizoarea de origine română premiată cu Oscar, i se destăinuie Andreei Esca: ”Pare atât de absurd”

Regizoarea de origine română Natalie Musteață și partenerul ei, artistul Alexandre Singh, au câștigat anul acesta Oscarul pentru cel mai bun scurtmetraj.