China Times: "Vietnamul isi pregateste populatia pentru RAZBOI cu China"

60605203

 Pe 20 august, Adunarea Nationala a Vietnamului a aporbat un document care se numeste Actul de Educatie Nationala a Apararii, care prevede asigurarea antrenamentelor militare pentru toti barbatii cu varste de pana la 50 de ani.

Aceatsa informatie a fost dezvaluita de catre publicatia locala Duowei News, care a fost preluata de Want China Times. Conform sursei citate, este vorba despre disputa declansata in jurul insulelor Paracel si Spratly din Marea Chinei de Sud.

In timpul recentelor intalniri tensionate dintre navele filipineze si chineze din apele Scarborough Shoal, mai multe avioane de lupta vietnameze de tip SU-27 au inceput sa patruleze deasupra insulelor Spratly, pentru a pune presiune asupra guvernului chinez. Totodata, pentru a contracara influenta Beijingului in sud-estul Asiei, autoritatile de la Hanoi si-au schimbat atitudinea fata de Statele Unite. Astfel, nave militare americane au fost invitate de Vietnam pentru a conduce un exercitiu militar comun, fiind uitata in acest fel ... dusmania istorica dintre cele doua tari.

La randul sau, Japonia are de rezolvat propria disputa teritoriala cu China in Marea Chinei de Est, astfel ca a decis sa asigure Vietnamului patrule navale bine dotate. Nu in ultimul rand, pentru a reduce influenta culturii chineze, autoritatile vietnameze au dat o lege prin care se interzice retransmisia posturilor TV din China.

"Datorita experientei obtinuta in Razboiul Vietnamez, Hanoi stie cat de important este sa mobilizezi populatia. In consecinta, se considera ca fiecare barbat care are sub 50 de ani ar trebui sa fie antrenat pentru lupta, in cazul in care se va declansa un razboi cu China. De asemenea, a fost introdusa o noua masura, de educatie politica in scoli, prin care copiii invata ca vecinul lor din nord este un agresor.", mai scriu cei de la China Times.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
FOTO. Imaginea care pune pe jar autoritatile. "In cativa ani, aici ar putea fi create arme nucleare"

O imagine din satelit arata ca autoritatile nord-coreene au mai facut un pas inainte in realizarea unei centrale care poate gazdui arme nucleare.

Padurile americane in flacari. Stare de urgenta in nordul Californiei din cauza incendiilor. VIDEO

Autoritatile din nordul Californiei au declarat miercuri stare de urgenta, din cauza mai multor incendii, in timp ce alte state americane din vest, precum Washington, Idaho si Montana, se lupta, de asemenea, cu flacarile. 

Numar record de morti in SUA din cauza virusului West Nile

Virusul West Nile a provocat moartea a 41 de persoane de la inceputul anului in Statele Unite si infectarea a 1.118 persoane in total, un record de la descoperirea sa in 1999, au anuntat autoritatile americane. 

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.