Boris Johnson ar putea ajunge după gratii dacă refuză să amâne Brexit. Soluţia opoziţiei

62075619
Agerpres

Fostul procuror general de la Londra a avertizat că şi prim-ministrul trebuie să respecte legea – sau să sufere rigorile.

Lordul MacDonald, procuror general al Angliei şi Ţării Galilor între 2003 şi 2008, a declarat la Sky News că Boris Johnson riscă să ajungă după gratii dacă refuză să amâne Brexit în condiţiile existenţei unei sentinţe judecătoreşti în acest sens.

„Va fi considerată sfidare a instanţei”, a pus MacDonald, „ceea ce poate duce la trimiterea persoanei respective la închisoare”. O altă variantă, potrivit fostului procuror, ar fi ca instanţa să desemneze un alt membru al cabinetului care să autorizeze amânarea Brexit.

Totuşi, lordul MacDonald crede că echipa de consilieri juridici ai lui Boris Johnson ar putea găsi o portiţă pentru a evita amânarea Brexit.

 

Opoziţia pregăteşte o acţiune în instanţă pentru amânarea Brexit

 

Între timp, parlamentarii britanici care se opun ieşirii ţării fără acord din Uniunea Europeană pregătesc o acţiune în instanţă pentru situaţia în care prim-ministrul Boris Johnson va refuza să amâne data Brexit-ului dincolo de 31 octombrie, scria sâmbătă presa britanică.

Măsura survine după ce parlamentul de la Londra a aprobat săptămâna trecută o lege care îl obligă pe prim-ministru să ceară o nouă amânare a Brexit-ului pentru a se evita o ieşire fără acord la 31 octombrie.

Premierul Johnson a declarat însă că 'mai degrabă ar zăcea mort într-un şanţ' decât să ceară Bruxelles-ului o nouă amânare, ceea ce măreşte probabilitatea ca guvernul său să încerce să găsească o portiţă pentru a nu da curs legii sau pur şi simplu să o ignore.

Potrivit lui Boris Johnson, singura soluţie pentru impasul în cazul Brexit-ului o reprezintă un scrutin anticipat, pe care a încercat să-l convoace pentru 15 octombrie, şi de la care speră că i-ar da un nou mandat pentru a retrage Marea Britanie din UE la data stabilită.

După un prim eşec miercuri, guvernul va supune din nou la vot luni planul de convocare a alegerilor anticipate.

 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Peter Magyar, ultimatum pentru președintele Ungariei: își semnează propria demitere sau va fi demis de Parlament

Parlamentul Ungariei va aproba luni un amendament constituţional care conţine o dispoziţie ce pune capăt mandatului preşedintelui Tamas Sulyok, iar dacă acesta refuză să-l promulge, el va fi demis apoi de parlament, a anunţat Peter Magyar.

Momente de groază la alergările cu taurii din Pamplona. Un participant a fost împuns în față de un taur

A cincea zi de alergări cu taurii la Pamplona a fost haotică. Un participant a fost împuns în față, însă sunt și alți răniți. 

Mărturia unei supraviețuitoare a infernului din Almería: „Am pierdut prieteni apropiați. Focul cobora rapid de pe munte”

Sute de pompieri luptă cu ultimele focare ale incendiului din Almería, care a îndoliat Spania și Marea Britanie. Cel puțin 12 oameni au murit în vecinătatea unui sat turistic.

Recomandări
Vară cu emoții pentru românii care pleacă în vacanță. Aeroportul Henri Coandă, pe primul loc în Europa la zboruri anulate

Dacă plecați în vacanță cu avionul, pregătiți-vă pentru ore de așteptare. Aeroportul Henri Coandă are cea mai mare rată a zborurilor anulate între aeroporturile europene și o medie de 124 de minute de întârziere a curselor. 

Operațiune de amploare în Bucegi, după accidentul în care o alpinistă a murit. Patru elicoptere au intervenit

Operațiune dramatică de salvare, în Munții Bucegi. Patru alpiniști care coborau pe un versant abrupt al Masivului Caraiman au căzut după ce coarda de asigurare s-ar fi rupt. Din păcate, unul dintre ei, o femeie, a murit.

Ambalajele, clasificate de la A la C, precum electrocasnicele. Noul regulament european care intră în vigoare din august

Ne pregătim pentru încă o etapă în materie de reciclare. Un nou regulament european intră în vigoare din luna august.