Cuplurile pe care moartea le-a despartit in tragedia de la Colectiv. "A intrat dupa el in club si nu s-a mai intors"

×
Codul embed a fost copiat

30 de oameni s-au stins in focul din clubul Colectiv. Ultima, o fata de 26 de ani, a pierit astazi la Spitalul Bagdasar Arseni. Si ea, si toti ceilalti tineri din lista mortii iubeau viata, muzica rock si aveau visuri mari.

Unii dintre ei erau impreuna, cupluri pentru care iesirea la concert era doar o alta seara de vineri petrecuta in oras. Destinul a hotarit insa altfel. Unii dintre cei uniti prin iubire au murit impreuna, asa cum au visat sa traiasca.

Catalina Ionita si Mihai Alexandru se iubeau de cativa ani, voiau sa se casatoreasca si visau sa aiba un copil. Au terminat amandoi facultatea de arhitectura si aveau multe planuri. Din pacate insa viata le-a fost curmata prea devreme: au murit impreuna in tragedia din clubul Colectiv. Mihai era chitaristul trupei Goodbye to Gravity, iar iubita sa facea parte din staff-ul tehnic si se afla chiar in spatele scenei. In momentul cand a inceput incendiul, Mihai a rugat-o pe Catalina sa iasa din club.

Tanara a reusit intr-adevar sa se salveze, dar cand a vazut ca iubitul ei nu mai iesea, a intrat inapoi sa il gaseasca. Apropiatii spun ca il iubea atat de mult incat nu isi imagina viata fara el. Nu s-a mai intors niciodat.

"Cand a ajuns afara, a inceput sa urle dupa iubitul ei, Mihai, chitaristul trupei "Godbye to Gravity". A asteptat vreo cinci minute, iar atunci cand a observat ca el nu mai iese, a intrat inapoi in club, desi acolo totul ardea. Si dusa a fost, nu a mai iesit. Am tot sperat sa iasa, am sperat ca poate a iesit si nu am vazut-o. Mai apoi am gasit-o pe listele celor morti de la INML si am aflat ca a fost scoasa de jandarmi moarta, carbonizata, cu arsuri pe 90% din suprafata corpului. Este de nerecunoscut", spune un martor.

Citește și
MEDICI
STAREA RANITILOR. 90 de persoane sunt inca in stare grava. Vesti proaste si despre minorii ce au fost prinsi in incendiu

Tatal Catalinei a ajuns sambata dimineata la IML distrus. Toata viata fusese mandru de fiica sa, un architect care promitea foarte mult in domeniu.

"Doamne, ieri aveam o fiica architect, o frumusete de fata. Astazi este doar un numar pe o hartie. Vor sa imi dea inapoi un morman de carne vie".

Alexandru Georgescu si iubita sa Raluca se aflau si ei in club impreuna. Alexandru, numit Ciufulici de prieteni, era chitarist, iar ea iubea rock-ul. Si il iubea pe el. In urma tragediei din Colectiv, Alexandru a plecat pentru totdeauna. Prietenii au sperat pana in ultima clipa ca va fi gasit printre cei vii, dar trupul sau neinsufletit a fost identificat la IML. Iubita lui, Raluca, se zbate pentru viata, cu arsuri de gradul 2 si 3, la Spitalul Bagdasar Arseni.

Articol recomandat de sport.ro
Concluzia trasă de englezi după ce au aflat că jucătorul lui FCSB este pe lista lui Leeds: ”Ar fi bine să găsească pe altcineva!”
Concluzia trasă de englezi după ce au aflat că jucătorul lui FCSB este pe lista lui Leeds: ”Ar fi bine să găsească pe altcineva!”
Citește și...
Interviu cu ambasadorul Francois Saint-Paul.
Interviu cu ambasadorul Francois Saint-Paul. "Cei mai mari doi experti francezi in tratamentul arsurilor vin in Romania"

Ambasadorul Frantei in Romania, Francois Saint-Paul, a declarat intr-un interviu pentru Stirile ProTV ca a fost impresionat de cat de bine s-au mobilizat medicii in cazul tragediei din clubul Colectiv.

STAREA RANITILOR. 90 de persoane sunt inca in stare grava. Vesti proaste si despre minorii ce au fost prinsi in incendiu
STAREA RANITILOR. 90 de persoane sunt inca in stare grava. Vesti proaste si despre minorii ce au fost prinsi in incendiu

Fiecare ora care trece poate sa reprezinte un pas crucial pentru fiecare dintre cei 145 de raniti, internati in 11 spitale din Bucuresti. Situatia ramane in continuare critica pentru alte 90 de persoane. Au arsuri severe si sunt la terapie intensiva

Recomandări
Cinci candidați la prezidențiale semnează o declaraţie „pentru o Românie democratică şi euroatlantică”. Cine va lipsi
Cinci candidați la prezidențiale semnează o declaraţie „pentru o Românie democratică şi euroatlantică”. Cine va lipsi

Mai mulţi candidaţi la prezidenţiale semnează „Declaraţia din Balconul Universităţii din Bucureşti” pentru păstrarea orientării euroatlantice a României şi a valorilor societăţii deschise.  

Fostul candidat independent la prezidențiale, Călin Georgescu, la Parchetul General. Surse: Se va prelungi controlul judiciar
Fostul candidat independent la prezidențiale, Călin Georgescu, la Parchetul General. Surse: Se va prelungi controlul judiciar

Fostul candidat independent la prezidențiale, Călin Georgescu, a ajuns la Parchetul General. A fost citat de procurorul care îl cercetează în trei dosare penale, pentru șase capete de acuzare.

Vizită importantă la Bucureşti. Comisarul european pentru Buget se va întâlni cu Bolojan și Ciolacu. Ce vor discuta
Vizită importantă la Bucureşti. Comisarul european pentru Buget se va întâlni cu Bolojan și Ciolacu. Ce vor discuta

Comisarul european pentru Buget, luptă antifraudă şi administraţie publică, Piotr Serafin, se va întâlni joi, la Bucureşti, cu preşedintele interimar Ilie Bolojan şi cu premierul Marcel Ciolacu.