Cum facem față mai ușor scumpirilor. Economist: „Trebuie să fim puțin raționali și să facem niște calcule”

×
Publicitate

Din august, cresc cheltuielile pentru toată lumea, odată cu majorarea accizelor și a TVA, iar unele categorii de români vor avea și veniturile scăzute.

Cum ne putem pregăti pentru astfel de perioade mai dificile din punct de vedere economic, aflăm de la Ștefana Todică și invitatul ei, la iBani.

Calculele economiștilor arată că vor fi sute de lei în minus, cel puțin pentru unele familii care vor avea nu doar cheltuieli mai mari, ci și venituri scăzute.

Cum ar trebui să gândim ca să nu ne scufundăm în astfel de perioade grele economic prin care am tot trecut în ultimii ani?

Valentin Nedelcu, economist: În primul rând, trebuie să fim puțin raționali și să facem niște calcule. Să conștientizăm că aceste creșteri de taxe nu determină neapărat o creștere mare a prețurilor. Noi am trecut deja printr-o perioadă de creșteri masive, începând cu 2022-23-24. Am avut o inflație cumulată de peste 40% în ultimii ani și se vede acest lucru în experiențele noastre de zi cu zi la supermaket.

Mai multe detalii puteți afla din clipul video de mai sus.

Articol recomandat de sport.ro
Thomas Tuchel a oferit declarația serii după Anglia - Argentina 1-2:
Thomas Tuchel a oferit declarația serii după Anglia - Argentina 1-2:
Citește și...
Cum ne pot fura escrocii banii și datele când căutăm o vacanță ieftină. Semnele care trădează o fraudă

Dacă vă pregătiți să plecați în vacanță, atenție la ce oferte primiți. Escrocii inventează, în această perioadă, noi metode pentru a fura date sau chiar bani de pe card.

O vacanță reușită depinde și de micile decizii. Cum plătim în străinătate dacă un POS ne pune să alegem între lei și euro

A început sezonul vacanțelor și mulți români își petrec concediul în străinătate. Dacă vă faceți bagajele, atenție și la planificarea bugetului și a cheltuielilor. Unele greșeli financiare vă pot costa chiar și câteva sute de lei în plus.

Ce ar trebui să învețe copiii acum pentru a avea succes când vor deveni mari, într-o lume dominată de AI

Inteligența artificială schimbă deja piața muncii, iar mulți părinți se întreabă pentru ce lume se pregătesc copiii lor și ce competențe vor conta peste 10 sau 20 de ani.

Recomandări
Un nou record. România, condusă de un Guvern demis de 71 de zile. Bolojan, cel mai longeviv premier interimar de la Revoluție

Interimatul lui Ilie Bolojan la Palatul Victoria este, de pe 16 iulie, cel mai lung din perioada postdecembristă. Cabinetul rămas cu atribuții limitate după moțiunea de cenzură din 5 mai 2026 a depășit precedentul de 71 de zile al lui Emil Boc în 2009.

Explozie la Teheran. Americanii au lovit mai multe obiective din Iran. Trump: „Ar face bine să se comporte frumos!”

Mai multe companii aeriene au anunțat că își anulează zborurile către Orientul Mijlociu, după ce atacurile dintre Statele Unite și Iran s-au intensificat în ultimele zile.

„Legile PNRR” se amână pentru finalul lunii iulie. România riscă să piardă sute de milioane de euro

Parlamentarii își pot vedea liniștiți de vacanță. Deși, inițial, ar fi urmat să fie chemați la muncă pentru a vota legile care țin de îndeplinirea jaloanelor din PNRR, situația se amână pentru finalul lunii sau chiar începutul lui august.