ROBOR la trei luni a crescut joi la 3,31% pe an

61967323

Indicele ROBOR la trei luni, în funcţie de care se calculează costul creditelor în lei cu dobânda variabilă, a urcat, joi, pe piaţa interbancară cu 0,02 puncte procentuale, la 3,31% pe an, reiese din datele Băncii Naţionale a României (BNR).

Conform datelor BNR, la începutul acestui an, ROBOR la 3 luni se situa la 2,05%. În perioada similară a anului trecut, respectiv 23 august 2017, indicatorul era la 0,90% pe an.

În ceea ce priveşte indicele la 6 luni, utilizat în calculul dobânzilor la creditele ipotecare, acesta a crescut la 3,44% pe an, de la 3,43% marţi.

ROBOR la nouă luni, care reprezintă rata dobânzii plătite la creditele în lei atrase de băncile comerciale de la alte bănci comerciale, a scăzut cu 0,01 puncte procentuale, la 3,50% pe an, în timp ce indicele ROBOR la 12 luni, a coborât la 3,56% pe an, de la 3,57% miercuri.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

Articol recomandat de sport.ro
„UE și Ucraina au înjunghiat Rusia pe la spate!” E alertă la Moscova după ultima lovitură a Occidentului
„UE și Ucraina au înjunghiat Rusia pe la spate!” E alertă la Moscova după ultima lovitură a Occidentului
Citește și...
ANAF verifică veniturile obținute de români în străinătate. Cine riscă să plătească un impozit de 70%

Peste un miliard de euro din venituri obținute de români în străinătate au fost declarate la ANAF pentru anul 2025. Cei mai mulți bani au provenit din investiții, iar cei mai puțini din agricultură. 

România are cea mai scumpă motorină și benzină dintre vecini. Unde sunt cele mai mici prețuri la carburanți din UE

România se situează la mijlocul clasamentului european la prețurile carburanților, însă are cea mai scumpă motorină din regiune. Senatul a votat o lege care ar putea reduce prețurile la pompă cu până la 84 de bani pe litru.

Mircea Abrudean: Legile adoptate astăzi de Senat ne ajută să salvăm peste trei miliarde de euro

Preşedintele Senatului, Mircea Abrudean, a evidenţiat că prin proiectele de lege adoptate luni în plen, parte din pachetul restant de acte normative din PNRR, vor fi salvaţi peste 3 miliarde de euro.

Recomandări
Reactorul 1 de la Cernavodă, oprit din cauza secetei. Măsura extremă, luată pentru a doua oară în istoria centralei nucleare

Unitatea 1 a CNE Cernavodă va fi oprită controlat şi deconectată de la Sistemul Energetic Naţional marţi dimineaţa, din cauza nivelului foarte scăzut, fără precedent, al Dunării, a anunţat luni seara Nuclearelectrica.

Șantierele din București, cele mai liniștite locuri ale orașului. Pe unul mai „agitat”, doi dau la lopată, patru se uită

Lucrările sunt întârziate pe unele din cele 50 de șantiere deschise în București pentru schimbarea conductelor și a șinelor de tramvai. 

Fenomenul care face incendiile din Spania imposibil de controlat. Ce este „regula 30-30-30” de care se tem toți pompierii

Pompierii spanioli depun eforturi colosale pe mai multe fronturi pentru a opri cele mai distrugătoare incendii de vegetație din istoria recentă a țării. În ultima săptămână, flăcările au pârjolit peste 50.000 de hectare de teren.