Dan Diaconescu si Doru Parv au fost trimisi in judecata de DNA

×
Codul embed a fost copiat

Conform procurorilor anticoruptie, cei doi sunt acuzati de infractiuni de santaj. De asemenea, alaturi de ei a mai fost trimis in judecata de DNA si Mitrus Ghezea, fost realizator de programe, tot sub acuzatia de santaj.

Potrivit DNA, in rechizitoriul intocmit, Dan Diaconescu "a exercitat acte repetate de amenintare, atat in mod direct, in cadrul emisiunii „Dan Diaconescu Direct”, din 21 iulie 2009, cat si indirect, prin intermediul coinculpatului Parv Dorel-Petru, asupra unui primar al unei comune din judetul Arad."

Scopul: pentru a-l determina pe primar sa le dea suma de 200.000 euro.

Amenintarea a constat in dezvaluirea, la postul de televiziune detinut de Diaconescu, a unor fapte reale sau imaginare, compromitatoare pentru primar. Ei il acuzau pe primar ca ar fi corupt, ca ar fi savarsit tranzactii ilicite cu terenuri agricole apartinand cetatenilor comunei, pagubindu-i pe acestia, ca are o avere importanta obtinuta ilicit si ca face trafic de influenta pe langa unii ministri.

Sub presiunea acestor amenintari, primarul respectiv i-a remis efectiv inculpatului Parv Dorel-Petru suma de 30.000 euro si 42.000 lei, scopul fiind ca banii sa ajunga, in final, la Diaconescu Cristian Dan.

Citește și
Dan Diaconescu
D.Diaconescu, din nou la DNA: "cu inca 2-3 arestari castig sigur alegerile"

In aprilie 2005, mai sustin procurorii DNA, Diaconescu a exercitat acte repetate de amenintare, atat in mod direct, in cadrul emisiunii „Dan Diaconescu Direct”, cat si indirect, prin intermediul lui Mitrus Ghezea, realizator TV, asupra unui om de afaceri.

Scopul: pentru a-l determina sa-i dea suma de 100.000 euro.

Dosarul a fost inaintat spre judecare la Judecatoria sectorului 1 Bucuresti.

Dan D. si Doru Parv au fost arestati preventiv pentru 29 de zile, in iunie 2010. Atunci, dupa opt ore de deliberare, judecatorul a apreciat ca dovezile procurorilor anticoruptie, care ii acuza pe cei doi de santaj si amenintare, sunt suficiente pentru a-i trimite pe Diaconescu si Parv dupa gratii.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Dinamo Kiev a făcut anunțul despre Blănuță: "Felicitări!"
GALERIE FOTO | Dinamo Kiev a făcut anunțul despre Blănuță: "Felicitări!"
Citește și...
Dan Diaconescu, din nou in direct la DNA pentru audieri
Dan Diaconescu, din nou in direct la DNA pentru audieri

Patronul OTV, Dan Diaconescu, a venit din nou la Directia Nationala Anticoruptie. A declarat ca procurorii incearca "rascolirea" unui nou dosar din 2008. El sustine ca in acest caz este vorba despre un denuntator care a fost si el anchetat.

D.Diaconescu, din nou la DNA:
D.Diaconescu, din nou la DNA: "cu inca 2-3 arestari castig sigur alegerile"

Extrem de relaxat, jurnalistul Dan Diaconescu s-a prezentat in jurul orei 09.00 la sediul Directiei Nationale Anticoruptie, pentru a doua oara in aceasta saptamana. El respinge categoric toate acuzatiile formulate de procurori impotriva sa.

Senzational! Dan Diaconescu a fost eliberat. Doru Parv ramane inchis
Senzational! Dan Diaconescu a fost eliberat. Doru Parv ramane inchis

UPDATE: Dan Diaconescu s-a intors la postul sau de televiziune, dupa ce Tribunalul Bucuresti i-a admis recursul, si a decis ca poate fi cercetat in stare de libertate. Colaboratorul sau, Doru Parv, mai sta 29 de zile dupa gratii.

Recomandări
CAB amână judecarea cererii de suspendare a judecătorilor CCR Mihai Busuioc și Dacian Dragoș. Când e noul termen
CAB amână judecarea cererii de suspendare a judecătorilor CCR Mihai Busuioc și Dacian Dragoș. Când e noul termen

Curtea de Apel Bucureşti amânat judecata pe cererile depuse de avocata AUR, Silvia Uscov, prin care se solicită suspendarea numirilor lui Mihai Busuioc şi Dacian Cosmin Dragoş la CCR.

ANM prelungește avertizarea de ger: nopți cu până la -18°C, polei și vânt puternic
ANM prelungește avertizarea de ger: nopți cu până la -18°C, polei și vânt puternic

Meteorologii au prelungi avertizarea de vreme deosebit de rece până miercuri dimineață. Potrivit ANM vom avea ger îndeosebi în timpul nopților și dimineților, precipitații mixte, polei și ghețuș, intensificări ale vântului.

Ucraina anunță discuții decisive cu SUA: Zelenski speră ca acordurile de securitate și reconstrucție să fie semnate la Davos
Ucraina anunță discuții decisive cu SUA: Zelenski speră ca acordurile de securitate și reconstrucție să fie semnate la Davos

Preşedintele Volodimir Zelenski a declarat joi că Ucraina nu este un obstacol în calea păcii, respingând comentariile făcute cu o zi înainte de preşedintele american Donald Trump.