Comisia Europeana a interzis importul de lapte praf din China

×
Publicitate

Nu avem motive de ingrijorare, sustin autoritatile sanitare din Romania, pentru ca la noi in tara nu au intrat produse care sa contina lapte praf contaminat cu melamina.

Melamina este o substanta chimica organica, folosita la fabricarea unor materiale plastice rezistente. 54.000 de copii au avut nevoie de ingrijiri medicale in China si patru au murit, dupa ce au fost hraniti cu lapte praf amestecat cu melamina.

Temerile autoritatilor sunt intemeiate. Melamina este extrem de toxica si, in cantitati mari, poate provoca blocaj renal sau chiar leucemie.

Chinezii sunt acuzati ca ar fi pus cantitati mari de melamina in lapte pentru a-i mari continutul de proteine. Tocmai de aceea, Comisia Europeana nu vrea ca laptele praf din China sa ajunga in tarile Uniunii.

Pe de alta parte, autoritatile romane dau asigurari ca la noi in tara nu a ajuns lapte contaminat cu melamina.

In China, scandalul este urias, mai ales ca autoritatile din aceasta tara au incercat sa ascunda situatia reala.

Articol recomandat de sport.ro
Frumoasă și seducătoare, dar cu probleme la cap: „Nu mai pot!“
Frumoasă și seducătoare, dar cu probleme la cap: „Nu mai pot!“
Citește și...
Accident rutier grav în județul Mureș. Zece răniți, dintre care opt minori. Cum s-a produs impactul

Mobilizare de forțe sâmbătă seară într-o localitate din județul Mureș.

Un tânăr din Bistrița, care se afla pe motocicletă, s-a întâlnit cu un urs în pădure. Doar el a scăpat întreg

Experiență de coșmar pentru un tânăr de 24 de ani din Bistrița. În timpul unei plimbări cu motocicleta s-a întâlnit cu un urs, iar ca să scape băiatul și-a abandonat vehiculul care a fost făcut bucăți de animal.

China a aprobat importurile unor produse alimentare din România. Ce vor putea exporta producătorii locali

China a aprobat importurile de produse lactate din România, deschizând accesul producătorilor locali la o piaţă estimată la circa 70 de miliarde de dolari, potrivit Bloomberg şi Reuters.

Recomandări
AMR 1 zi până când PSD ar putea arunca România în criză politică. Toate semnalele duc spre un vot pentru abandonarea corabiei

O zi a mai rămas până la referendumul intern din PSD. Social-democrații anunță că îi vor retrage sprijinul politic premierului Ilie Bolojan. Între timp, filiala partidului din Sectorul 4 a organizat o conferință de presă. 

Iranul a închis din nou Strâmtoarea Ormuz și amenință că orice navă „va fi luată drept țintă”. Replica lui Trump

Iran a închis din nou duminică Strâmtoarea strategică Ormuz drept represalii la continuarea blocadei porturilor sale de către SUA, cu trei zile înainte de expirarea armistițiului între cele două țări.

Alegeri în Bulgaria 2026. Mobilizare mai mare la urne, față de scrutinul precedent. Partidul lui Radev, favorit în sondaje

În Bulgaria sunt alegeri, duminică (19 aprilie), pentru alegerea membrilor Parlamentului. Favorit în sondaje este fostul președinte Rumen Radev.