Continua seria jafurilor in Cluj! Casa de schimb, pradata de hoti

×
Publicitate

UPDATE: O alta spargere inspaimanta Clujul, dupa jaful de la Banca Transilvania. 150.000 de lei noi, adica peste un miliard si jumatate in lei vechi, au fost furati marti noapte,de la o casa de schimb valutar din centrul orasului.

Este un caz dubios, spun anchetatorii, care au descoperit ca seiful a fost deschis cu cheile lasate pe un birou.

Politistii au descoperit ca hotii au smuls antena GSM de la sistemul de alarma, au taiat cablurile electrice care alimentau cele doua camere de supraveghere, ba chiar au dezmembrat-o pe una dintre ele.

S-au obosit insa degeaba, pentru ca oricum nicio camera nu functiona. Odata intrati in casa de schimb, indivizii au gasit pe un birou cheile seifului. Au luat banii si au disparut.

Anchetatorii au luat in calcul ipoteza ca acestia sa fi avut un ajutor din interior, desi patronul spune ca are incredere in cele doua angajate. El banuieste ca spargerea a fost data de niste vanzatori de maruntisuri care isi faceau veacul in fata unitatii lui si cu care avusese mai multe conflicte.

La jumatatea lunii februarie, intr-o sucursala a bancii Transilvania dintr-un cartier marginas al Clujului au navalit doi indivizi cu cagule si inarmati cu pistoale. L-au lovit pe paznic cu patul unei arme, iar apoi cu un aparat cu electrosocuri.

La sfarsitul lunii ianuarie, Brasovul devenea o adevarata scena a terorii. In sangerosul atac de la o casa de schimb valutar din centrul orasului si-au pierdut viata doi oameni, iar un al treilea a fost grav ranit.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A ajuns de nerecunoscut! John Cena, idolul copiilor din anii 2000, transformare radicală
FOTO A ajuns de nerecunoscut! John Cena, idolul copiilor din anii 2000, transformare radicală
Citește și...
Mii de pești morți pe lacul din Corbu. Căldura excesivă sau posibilă poluare accidentală, printre cauzele posibile

Dezastru ecologic pe lacul din comuna Corbu, județul Constanța. Mii de pești morți au apărut la suprafața apei, spre disperarea proprietarilor și a localnicilor. Autoritățile încearcă să afle cauza care a dus la producerea incidentului. 

Brânzeturi și mezeluri importate din Bulgaria sau Olanda, vândute în România ca produse tradiționale, la prețuri mai mari

Zeci de tone de brânzeturi și mezeluri, cu titlu de produse tradiționale românești, au fost oprite de la vânzare de către Protecția Consumatorilor.

Frații Andrew și Tristan Tate au ajuns din nou în fața procurorilor. Andrew, ironic: ”Mi-au spus că sunt foarte chipeș”

Milionarii britanici Andrew și Tristan Tate au ajuns din nou în fața procurorilor DIICOT. Anchetatorii îi acuză că ar fi încercat să influențeze victimele și martorii să-și schimbe declarațiile ori să nu mai colaboreze cu autoritățile.

Recomandări
În ciuda acuzațiilor aduse familiei Pașca din Bihor, alți pacienți au venit să stea în cămin, trimiși de angajați din spitale

Familia Pașca, pe care procurorii DIICOT o acuză de trafic de persoane și constituirea unui grup infracțional organizat, s-a întors la Bihor.

Cum acționa rețeaua care ar fi fraudat examenul de Bacalaureat, din care ar fi făcut parte și profesori

Există suspiciuni de fraudă la examenul de Bacalaureat, în cinci județe. După zeci de percheziții, mai multe persoane au fost aduse la audieri, iar cinci dintre ele reținute.

Metodele simple prin care putem reduce facturile de energie electrică în casele cu mai multe aparate electronice

Casele moderne sunt mai confortabile ca niciodată, dar costurile pot fi însemnate. De la încărcătoarele uitate în priză, până la aparatele pe care le folosim fără să știm cât consumă, toate se adună într-o factură mai mare.