Județele cu cele mai multe medii peste 5 la Evaluare Națională 2024. Fenomenul Brăila continuă și în 2024

×
Publicitate

Rezultatele la Evaluare Națională 2024 au fost publicate, miercuri 3 iulie, pe site-ul evaluare.edu.ro. În București și alte două județe din țară, peste 80% dintre elevi au obținut medii peste 5.

Potrviti datelor centralizate de la Ministerul Educației, procentul mediilor peste 5 la nivelul întregii țări a fost de 74,4%. Municipiul București și două județe din țară au avut peste 80% dintre elevi cu madii de promovare.

Procentul mediilor peste 5 în București a fost de 88,3%, cea mai mare din toată țara. Pe locul al doilea vine județul Cluj, unde 85,9% dintre elevi au reușit să ia medii peste 5, urmat de județul Brăila, unde 80,3% dintre cei care au intrat în examen au obținut note peste 5.

rezultate evaluare nationala 2024

La polul opus se află județele Vaslui, cu un procent de 59,8% de medii peste 5, urmat de Călărași -60,5% și Caraș-Severin – 63,8%. Alte județe în care procentul celor care au reușit să ia notă „de trecere” nu a ajuns la 70% sunt: Mehedinți – 63,9%, Teleorman – 64,8%, Tulcea – 64,6%, Botoșani – 65,3%, Ialomița – 66,2%, Vrancea – 66,6%, Dâmbovița – 68,2%, Olt și Neamț – 68,4%, Mureș – 68,6%, Arad – 69,5% și Sălaj – 69,8%.

Medii de 10 pe județe

rezultate evaluare nationala 2024

La Evaluarea Națională 2024 au fost cele mai puține medii de 10 din ultimii 10 ani – 65 la nivelul întregii țări. Dintre acestea, cele mai multe au fost în București – 28, urmat de Județul Iași – 7, Cluj – 6 și Argeș – 3. Alte medii de 10 au fost în Bihor, Hunedoara – Dolj, Olt, Constanța și Bacău câte 2, și în Satu Mare, Timiș, Vâlcea, Sibiu, Giurgiu, Dâmbovița, Prahova, Buzău și Galați câte unul. 

Articol recomandat de sport.ro
Diletta Leotta susține fosta adversară a României la Mondial! | GALERIE FOTO
Diletta Leotta susține fosta adversară a României la Mondial! | GALERIE FOTO
Funded by the European Union
Finanțat de Uniunea Europeană. Punctele de vedere și opiniile exprimate sunt ale autorilor și nu reflectă neapărat pe cele ale Uniunii Europene sau ale Comisiei Europene. Nici Uniunea Europeană și nici autoritatea care acordă finanțarea nu pot fi considerate responsabile pentru acestea.
Citește și...
Rezultate Simulare Evaluare Națională 2026. Ce se întâmplă cu notele obținute de elevi

Rezultatele simulării pentru Evaluarea Națională 2026 oferă o imagine clară asupra nivelului de pregătire al elevilor înaintea examenului final.

Calendar Evaluare Națională 2026. Când încep examenele naționale pentru elevii din clasa a VIII-a

Calendarul pentru Evaluarea Națională 2026 stabilește perioada în care elevii de clasa a VIII-a susțin examenele care le influențează admiterea la liceu. 

Rezolvarea subiectelor de la Matematică – Simularea Evaluării Naționale 2026. Care erau răspunsurile corecte

Simularea probei la Matematică din cadrul Evaluării Naționale 2026 a avut loc pe 17 martie, în condiții similare examenului oficial, elevii având la dispoziție două ore pentru rezolvarea subiectelor. 

Recomandări
De câte voturi mai au nevoie PSD și AUR ca să dea jos Guvernul Bolojan. Aritmetica din spatele moțiunii de cenzură

PSD și AUR se aliază pentru a răsturna Guvernul Bolojan. Dacă săptămânile trecute Sorin Grindeanu jura că nu va face pact cu George Simion, astăzi a dat totul uitării, de dragul unei moțiuni de cenzură.

Rubio respinge propunerea iraniană: „Nu putem tolera un sistem în care iranienii decid cine trece prin Ormuz"

Președintele american Donald Trump a avut luni o întâlnire cu echipa de securitate națională pe tema Iranului, în cadrul căreia a fost discutată o nouă propunere a Teheranului, a confirmat Casa Albă.

Vacanța de vară, mai scumpă. Companiile aeriene anunță creșteri de tarife, de la câteva procente, la 30 de euro pe bilet

Se conturează tot mai tare o criză a kerosenului. Operatorii aerieni din România anunță deja scumpiri, iar mari companii din Europa anulează zboruri programate în următoarele luni.