Suntem buni la masini! Inca un constructor se pregateste sa vina in Romania

60411246

Dacia anunta o productie record, Ford isi extinde reteaua, iar un al treilea constructor se pregateste sa-si anunte intrarea in Romania. Numele sau ramane confidential, pentru ca acum se poarta negocierile.

Toate arata ca producatorii auto se apropie de iesirea din criza. La fel de adevarat este insa ca pornirea afacerilor din domeniu se bazeaza mai degraba pe exporturi.

Duster, Logan MCV si Sandero au ajuns mai faimoase in Franta si Italia decat in Romania. In 2010, Dacia a ajuns pe primul loc in Europa la cresterea productiei.

Lucrul in trei schimburi la fabrica din Mioveni nu se mai bazeaza de trei ani pe piata interna. Grosul exporturilor ajunge in Vest, iar Romania a cazut tocmai pe locul 14 in topul destinatiilor pentru Daciile noi.

Ford a luat startul mai tarziu cu un an si anunta acum investitii de inca 200 de milioane de euro si angajari de peste 3.000 de oameni la Craiova.

Pana sa ajunga cu productia la cotele alocate, cei de la Ford deruleaza o campanie aproape agresiva de extindere a retelei de vanzari. Spre exemplu, in Baneasa functiona pana de curand o reprezentanta Citroen. Insa chiar si asa, cu o retea de 37 de showroom-uri, Ford este in urma Dacia care are 100 in toata tara.

In tara noastra functioneaza peste 130 de producatori de piese pentru masini, asa ca urmatorul constructor de automobile are terenul pregatit.

Constructia si vanzarile de masini sustin deja 6% din produsul intern brut si ar putea ajunge la 10% in 2011. Constructorii mai cred ca vom depasi milionul de masini produse anual din 2013.

Articol recomandat de sport.ro
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Citește și...
Anul 2011 va fi decisiv pentru viitorul UE si al zonei euro

Anul 2011 va fi decisiv pentru viitorul Uniunii Europene si al zonei euro, urmand sa fie revizuita guvernanta economica, a declarat presedintele Bancii Centrale Europene (BCE), Jean-Claude Trichet.

Portugalia va fi urmatoarea tara care va solicita sprijin financiar extern

Dupa Grecia si Irlanda, Portugalia ar putea fi urmatoarea tara care va solicita ajutor financiar extern, chiar daca autoritatile de la Lisabona incearca sa convinga pietele ca situatiile sunt foarte diferite, potrivit analistilor.

Irlanda ar putea obtine in ianuarie prima transa a imprumutului de la UE

Irlanda ar putea obtine in ianuarie prima transa a unui imprumut de urgenta de la Uniunea Europeana (UE), iar criza datoriilor din aceasta tara nu se va extinde catre alte state din zona euro, au afirmat, luni, oficiali UE.

Recomandări
Seceta golește lacul Techirghiol. Apa s-a retras zeci de metri, iar pontonul a rămas suspendat pe uscat

Lacul Techirghiol se retrage vizibil din cauza căldurii și a secetei, iar malurile arată acum complet diferit. Apa a lăsat în urmă suprafețe mari de pământ uscat și crăpat.

SURSE: PPE și Renew cer Comisiei Europene să blocheze jalonul de 770 de milioane de euro, din cauza amendamentului Fritz

Liderii PPE și Renew Europe, principalele grupuri politice pro-europene din Parlamentul European, i-au trimis o scrisoare comună președintelui Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, în care se arată îngrijorați de soarta statului de drept din România.

Noi condiții pe piața de creditare din România. Ce ai putea pune în plus, ca garanție, la împrumuturi - proiect BNR

Băncile ar putea avea mai multă flexibilitate atunci când acordă anumite credite, iar unele împrumuturi ar putea fi garantate cu titluri de stat.