Criza scoate Romania pe taraba. Totul e de vanzare, nimic nu se cumpara

×
Publicitate

Recesiunea transforma Romania intr-o imensa taraba. Executarile silite scot la vanzare blocuri intregi, crame, abatoare sau benzinarii.

Patroni atinsi de faliment isi vad afacerile prabusite, iar lichidatorii trebuie sa gaseasca clienti pentru mii de proprietati. Problema este ca in aceasta perioada, orice pret ar anunta, tot nu se gasesc doritori.

Zece blocuri cu 200 de apartamente in apropiere de Cluj-Napoca isi asteapta proprietarii. Investitorii au cheltuit 1,2 milioane de euro, dar criza i-a ajuns chiar cand au terminat cladirile. N-au vandut mai nimic, asa ca acum un lichidator le urmareste fiecare miscare.

Si nu este un caz singular. Societatea de lichidatori care se ocupa de acest proiect are alte 60 de firme pe care le administreaza, unele in observatie, altele in faliment.

Lichidatorii se chinuiesc sa vanda si o benzinarie din Mures, cu trei pompe, bar si restaurant.  A adus bani buni pana anul trecut. Investitia patronului a fost de 600.000 de euro. Luna de luna, pretul a scazut. A ajuns la 400.000, iar specialistii spun ca o sa mai scada si tot n-o s-o cumpere nimeni.

La Turda, o crama veche de 30 de ani a fost scoasa la vanzare de anul trecut. In beciuri au fost un restaurant si un depozit de vinuri, dar vremurile in care oamenii aveau bani sa petreaca au trecut. Niciun om de afaceri nu s-a incumetat sa mai investeasca.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
FOTO | Imaginea cu Vladimir Putin care a stârnit revoltă! Ucrainenii acuză lipsă de reacție la nivel mondial
Citește și...
Finanțele României se pregătesc pentru cel de-al treilea test. Standard & Poor’s decide dacă scapăm de „junk”

România a scapat din nou de retrogradarea la categoria „junk”. Agenția Moody's, a reconfirmat ratingul României, dar cu perspectivă negativă. Asta înseamnă că țara noastră rămâne pe ultima treaptă recomandată investițiilor. 

Românii pot investi din nou în titluri TEZAUR. Ce dobânzi neimpozabile pot obține

Ministerul Finanţelor lansează luni a opta ediţie a Programului de titluri de stat TEZAUR din acest an, până în 4 septembrie, românii putând investi în titluri de stat cu maturităţi de 1, 3 şi 5 ani şi dobânzi anuale de 6,20%, 6,75%, respectiv, 7,15%.

Românii preferă banii în conturi și casele în locul investițiilor. Ce pot face cei care au economii de 5.000 de euro

Românii sunt printre cei mai conservatori investitori din Europa, preferând banii în conturi bancare și proprietățile imobiliare în detrimentul piețelor de capital. 

Recomandări
Drona care a explodat în Bulgaria, la granița cu România, a fost identificată. Anunțul autorităților de la Sofia

Ministerul Apărării de la Sofia a anunțat că drona care s-a prăbușit sâmbătă dimineața pe un câmp din Bulgaria, la circa un kilometru de stația de comprimare a gazelor de pe traseul gazoductului Trans-Balkan, este o dronă-momeală de tip Maya.

Turcia restricționează traficul navelor comerciale către Marea Neagră, după intensificarea atacurilor cu drone

Turcia restricționează traficul navelor comerciale către Marea Neagră, pe fondul intensificării atacurilor rusești și ucrainene asupra vaselor din regiune, potrivit unor surse familiarizate cu situația, citate de Bloomberg.

„Operațiune reușită!” A doua barjă a fost scufundată controlat în Dunăre. Urmează etapa a doua

Două barje încărcate au fost scufundate controlat în Dunăre, după o operațiune de 11 ore, pentru redirecționarea unei părți din debit către Dunărea Veche și limitarea scăderii nivelului apei în zona Centralei de la Cernavodă.