Fermierii din Alba primesc un ajutor binevenit. AFLA despre ce e vorba

60520751

Agricultorii din Alba vor primi cate 100 de lei pe hectar ca ajutor financiar de la guvern pentru culturile afectate de seceta.

De acesti bani vor beneficia persoanele fizice, juridice, asociatiile, cooperativele sau grupurile de producatori. Cei peste 9.400 de fermieri din judet isi pot depune cererile la primarii pana pe 15 octombrie. Suprafata totala de teren arabil cultivat in judet este de peste 25.000 de hectare. Maine, toti primarii din Alba se vor intalni cu prefectul judetului la Casa de Cultura a Studentilor pentru a discuta toate detaliile legate de acordarea acestui ajutor.

Articol recomandat de sport.ro
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Citește și...
Zeci de bucatari au pregatit o mamaliga de 400 de kilograme. Vezi cum arata preparatul

Fericiti cei care stau la Cluj sau macar au trecut ieri pe acolo. Cea mai mare mamaliga din tara s-a gatit in fata a peste 300 de pofticiosi. Chiar primarul i-a servit apoi din bunatatea aburinda.

Avion cu motor ia-ma si pe mine in zbor! Romanii renunta la masini in favoarea avioanelor private

Un mod simplu de a scapa de aglomeratie si de drumurile proaste ale Romaniei, este sa calatoresti printre nori. Oamenii de afaceri au descoperit beneficiile transportului aerian, si in loc sa-si cumpere masini de sute de mii de euro opteaza pentru avioane.

Sfarsit tragic pentru un barbat de 80 de ani din Bistrita

Batranul a murit carbonizat dupa ce ginerele i-a adus o butelie si i-a atras atentia sa nu umble la ea. Acesta nu i-a ascultat indemnul si cel mai probabil s-a intoxicat cu gaz pentru ca nu a reusit sa mai iasa din locuinta.

Recomandări
SURSE: PPE și Renew cer Comisiei Europene să blocheze jalonul de 770 de milioane de euro, din cauza amendamentului Fritz

Liderii PPE și Renew Europe, principalele grupuri politice pro-europene din Parlamentul European, i-au trimis o scrisoare comună președintelui Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, în care se arată îngrijorați de soarta statului de drept din România.

Legea salarizării, încă fără acord politic. PSD vrea salarii mai mari, iar UDMR se teme de scăderi de venituri

Partidele au analizat cea mai recentă variantă a legii salarizării unitare, dar nu s-au pus încă de acord pentru o variantă pe care să o susțină în Parlament.

Cum vrea să schimbe AEP regulile pentru partidele politice. Reforma, deja criticată: „Suntem duşi pe o pistă falsă”

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a pus în transparenţă decizională proiectul unei noi legi a partidelor politice, menit să înlocuiască actuala Lege nr. 14/2003, în vigoare de peste două decenii.