E oficial. Sambata se deschide autostrada Arad-Timisoara

×
Publicitate

De sambata putem circula intre Arad si Timisoara pe autostrada. Asta au anuntat astazi oficialii aradeni. In Vest este asteptat si premierul Emil Boc.

Autostrada este finalizata in proportie de 98 la suta si va fi functionala de la sfarsitul acestei saptamani, chiar daca intreg santierul va fi inchis abia la primavara. Pana atunci, nu vom gasi pe traseu grupuri sanitare, benzinarii sau alte utilitati.

”La deschiderea traficului pe autostrada sunt asteptati premierul Emil Boc si ministrul Transporturilor, Anca Boagiu. Evenimentul va avea loc sambata, in jurul orei pranzului”, a declarat Ramona Cretu, purtatorul de cuvant al Prefecturii Arad.

Boc si Boagiu au vizitat de multe ori santierul autostrazii si au facut presiuni asupra constructorilor sa urgenteze lucrarile, pentru ca termenul initial de finalizare a fost depasit.

Autostrada are 32 de kilometri, pe care au fost construite 11 poduri si pasaje, investitia fiind de aproximativ 135 milioane de euro.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
Citește și...
Padurea abandonatilor din Arad, locul unde animalele de companie sunt "uitate" de stapani. Printre ele sunt si doi pitoni

Un fenomen cel putin ciudat se intampla in ultima vreme intr-o padure apropiata de Arad.

Zeci de copii au luat parte la un concurs de prins purcei, la Pecica, in judetul Arad

Pe locuri, fiti gata, start! Atat au asteptat sa auda zeci de copii din Pecica, judetul Arad, care au participat la un concurs de... prins purcei. Castigatori au fost cei care s-au dovedit mai iuti de picior si mai indemanatici decat grasutele animale.

CANICULA in vestul tarii. Termometrele indica 35 de grade la umbra la Arad si 34 la Timisoara

O arsita cumplita a pus stapanire pe toata partea de vest a Romaniei. Meteorologii spun ca, la orele pranzului, la Arad, mercurul termometrelor indica 35 de grade Celsius, la umbra.

Recomandări
LIVE UPDATE, învestirea Guvernului Veștea. Audierile încep la 12.00, plenul Parlamentului a fost convocat în această seară

Birourile Permanente ale Camerei Deputaţilor şi Senatului s-au reunit astăzi pentru a stabili calendarul învestirii Guvernului Veştea, după ce lista miniștrilor și programul de guvernare au ajuns, duminică seară în Parlament.

ANM: Cod galben de caniculă și furtuni în mai multe regiuni ale țării. Temperaturile urcă până la 34 de grade

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) avertizează că vremea va deveni deosebit de caldă în cea mai mare parte a țării în intervalul 22 iunie, ora 10:30 – 24 iunie, ora 21:00. 

LIVE: Rezolvarea subiectelor de la proba de română, Evaluarea Națională 2026. Vezi care erau răspunsurile corecte

Aici poate fi urmărită rezolvarea live a subiectelor de la proba de limba și literatura română, susținută astăzi de absolvenții clasei a VIII-a în cadrul Evaluării Naționale 2026.