„Mănânci și câștigi”. Festival de sarmale cu premii, în București. Altul e cu pâine după rețete străvechi

×
Publicitate

Dacă aveţi drum prin Bucureşti, trebuie să ştiţi că târgul pâinii și cel al sarmalelor ne ispitesc simultan, în acest weekend.

La Muzeul Satului sunt sute de sortimente de lipii și franzele coapte după rețete vechi. Iar în parcul IOR, cazanul cu sarmale e gazda unui concurs - cine găsește un răvaș sub frunza de viță, primește pe loc un premiu în bani.

Adriana Stere, corespondent PROTV: Primele pâini, cu un gust similar cu cel pe care-l cunoaștem azi, au fost produse în Iordania, acum peste 9.000 de ani. Arata ca lipiile pe care tot mai mulți le preferă în loc de franzela albă. Aceasta, din două tipuri de făină, a stat la dospit 48 de ore. Coca a fost frământată și a trecut prin a doua dospire. N-are nevoie de nimic… poate un fir de ulei de măsline, busuioc și rozmarin.”

După patru ani de experimente, un brutar a obținut în sfârșit o pâine elastică dintr-o specie arhaică de grâu comestibil- eincorn. Negustorii au umplut tarabele din Muzeul Satului cu... povești:„Acestea noi le numim cococi. Când familiile noastre mănâncă post, sunt foarte bune cu fasole!”

Dar clienții moderni pun mult preț pe partea estetică.

„Avem niște șabloane cu care sunt făcute pătrățelele, dar unele sunt făcute chiar cu mâna. O pâine de calitate superioară ar trebui să spună o poveste, așa trebuie să spună povestea atunci când iese din cuptor.”

-Cât de des mâncați pâine?

-În fiecare zi.

-Se vede pe mine.

La târg au venit și producători cu câte ceva de întins pe felia de pâine.

Marius Igna, apicultor: „Când eram mici, mâncam miere pe pâine, cremoasă, și am crescut mare, de aproape doi metri”.

Alexandru Ilie, producător: „Dulceața merge extraordinar pe o feliuță de pâine. Toate sunt de anul acesta, cu un adaos de zahăr de numai 20%”.

Copiii generației mele auzeau la fiecare masă îndemnul ”ia cu pâine”! Mulți ani mai târziu, românii “iau cu pâine”, inclusiv jumătate dintre coșurile de cumpărături online. Generația sub 30 de ani mănâncă mai puțină mămăligă, așa că pâinea se alătură adesea unui fel de mâncare câștigător pe mesele noastre: sarmalele.

Elena Ghețu, bucătăreasă: „Am pus în câteva sărmăluțe norocoase răvașe. Cine le găsește primește câte 50 de lei”.

Adică... un fel de ”mănânci și câștigi”.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Ziua și nunta la FCSB! Încă un jucător se căsătorește: ”Am spus 'DA'! E iubirea vieții mele”
GALERIE FOTO Ziua și nunta la FCSB! Încă un jucător se căsătorește: ”Am spus 'DA'! E iubirea vieții mele”
Citește și...
România, sub cod galben de furtuni violente. Ploile au transformat străzile în râuri în mai multe județe

Aproape toată România este sub cod galben de instabilitate atmosferică. S-a rupt cerul, iar vântul a bătut ca turbat în special în Moldova și în estul Munteniei.

Câțiva copii din Iași s-au jucat cu focul și au dat distrus un întreg complex turistic. Cum s-au filmat

Mai mulți copii din Iași care au vrut să se amuze în timp ce se jucau cu focul și chiar s-au filmat au declanșat un incendiu de proporții într-un complex dezafectat.

Nicușor Dan, despre drona explodată la Constanța: Tehnologie nouă, suntem în proces de adaptare. Nu a existat greșeală umană

Președintele României a mers sâmbătă în Constanța, după ce vineri, în port, o dronă maritimă ucraineană s-a autodetonat. 

Recomandări
Mesajul președintelui Nicușor Dan pentru constănțeni și românii care vor să vină la mare: ”Da, suntem în siguranță”

”Da, suntem în siguranță”, a declarat sâmbătă președintele Nicușor Dan, într-un mesaj adresat constănțenilor și românilor care vor să vină la mare, în concediu. Șeful statului a precizat că autoritățile au respectat protocolul în cazul dronei explodate. 

Putin refuză să înceteze războiul, dar propovăduiește democrația: ”Asta îi sfătuiesc pe toți”. Supărat că a fost făcut bătrân

Vladimir Putin exclude categoric o întrevedere față în față cu Volodimir Zelenski. Și a condamnat tonul, pe care l-a numit „insolent”, al scrisorii deschise în care liderul de la Kiev i-a lansat invitația.

Natalie Musteață, regizoarea de origine română premiată cu Oscar, i se destăinuie Andreei Esca: ”Pare atât de absurd”

Regizoarea de origine română Natalie Musteață și partenerul ei, artistul Alexandre Singh, au câștigat anul acesta Oscarul pentru cel mai bun scurtmetraj.