Zelenski, după ce Ucraina a obținut statutul de candidat UE: „Cel mai semnificativ pas înainte pentru întărirea Europei”

×
Codul embed a fost copiat

A fost o seară importanta la Bruxelles, unde șefii de stat și de guvern din Uniunea Europeană au decis în unanimitate să acorde statutul de țări candidate la aderare pentru Ucraina și Republica Moldova.

 

Vezi aici ultimele informații despre Războiul din Ucraina | LIVE UPDATE

Gestul vine după ce și Parlamentul european a decis, cu o largă majoritate, să dea undă verde candidaturilor celor două țări.

Alături de ele era și Georgia, însă liderii europeni au anunțat că statul caucazian mai trebuie să rezolve unele probleme înainte să devină candidat la aderare.

Citește și
politie
Un muncitor din Vrancea și-a găsit colegul mort într-o pădure, în timpul programului. Ce au aflat polițiștii

Ursula von der Leyen spune că și Ucraina și Moldova vor fi întărite în acest fel în fața unei Rusii tot mai agresive. La fel și Uniunea Europeană.

Charles Michel, președintele Consiliului European: „Am decis să acordăm statutul de candidat Ucrainei și Moldovei și suntem gata să oferim același statut Georgiei, odată ce prioritățile vor fi rezolvate”.

Zelenski: „Este în primul rând un țel pentru copiii noștri”

Șefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a declarat că decizia luată joi seară întărește și Uniunea, și Ucraina, Moldova și Georgia în fața unei Rusii agresive. Lucrurile nu se încheie, însă, aici.

Ursula von der Leyen, președintele Comisiei Europene: „Aceste state trebuie să-și facă temele înainte să treacă la următoarea etapă a procesului de aderare. Sunt convinsă, însă, că se vor mișca toate cât de repede se poate și vor munci din greu ca să implementeze reformele necesare”.

După anunț, președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că statutul de candidat la Uniunea Europeană e o victorie pe care Ucraina o așteaptă de 30 de ani, de la declararea independenței.

Citește și: Președintele Consiliului European: ”S-a decis acordarea statutului de candidat UE pentru Ucraina și Moldova”

Volodimir Zelenski, președintele Ucrainei: „Această decizie nu e doar pentru Ucraina. E cel mai semnificativ pas înainte pentru întărirea Europei care poate fi făcut acum și în condiții atât de dificile, când războiul cu Rusia ne testează abilitățile de a menține libertatea și unitatea”.

Existau temeri că premierul ungar Viktor Orban își va vinde scump votul și că va pune condiții greu de îndeplinit. Nu este clar dacă s-a încheiat vreun târg în culise, dar Budapesta a anunțat, luni, că sprijină acordarea statutului de candidat pentru Ucraina și Moldova.

Klaus Iohannis, președintele României: „Din partea României, Moldova va primi absolut tot ajutorul de care are nevoie și cu siguranță noi vom veni cu toată expertiza și experiența pe care am acumulat-o în toți acești ani”.

Cererea de aderare a Ucrainei, depusă la patru zile după război

Ucraina a depus cererea de aderare pe 28 februarie 2022, la patru zile după izbucnirea războiului, iar Comisia Europeană și Parlamentul European au emis avize favorabile.

Volodimir Zelenski, președintele Ucrainei: „Ucraina și-a făcut alegerea: un viitor mai apropiat de Uniunea Europeană. Am sacrificat enorm pentru asta. Firește, suntem abia la începutul drumului, dar acesta este în primul rând un țel pentru copiii noștri. Pentru ei vom clădi un stat european care va fi parte a Uniunii Europene”.

Kievul și Chișinăul trebuie să își rezolve problemele cu corupția

Urmează un proces politic și birocratic complicat, pentru că și Kievul, și Chișinăul trebuie să își alinieze instituțiile și legile la restul organizației. Pentru început, Comisia a cerut Ucrainei impunerea unor legi care să asigure desemnarea unor magistrați calificați și scăderea influenței oligarhilor.

De asemenea, Ucraina a promis ca va continua anchetele, punerile sub acuzare și condamnările pentru corupție. Dar și dacă va îndeplini condițiile, nimeni nu știe ce se va întâmpla în viitor la Kiev ori în alte capitale europene. Turcia, de exemplu, a obținut statutul de candidat în 1999 și a început tratativele de aderare în 2005. Nu este integrată nici astăzi.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO A spus „DA”! Fostul fotbalist de la FCSB și-a cerut iubita în căsătorie în Las Vegas
GALERIE FOTO A spus „DA”! Fostul fotbalist de la FCSB și-a cerut iubita în căsătorie în Las Vegas
Citește și...
Un muncitor din Vrancea și-a găsit colegul mort într-o pădure, în timpul programului. Ce au aflat polițiștii
Un muncitor din Vrancea și-a găsit colegul mort într-o pădure, în timpul programului. Ce au aflat polițiștii

Trupul unui bărbat de 58 de ani a fost găsit luni după-amiază într-o zonă împădurită din Movilița, unde aveau loc lucrări de exploatare a lemnului, a anunțat IPJ Vrancea.

Termoenergetica a amânat din nou termenul de livrare a căldurii și apei calde. Toată România este sub cod galben de ger
Termoenergetica a amânat din nou termenul de livrare a căldurii și apei calde. Toată România este sub cod galben de ger

Termoenergetica a amânat din nou termenul de rezolvare a avariilor care au lăsat peste 3.500 de blocuri din București fără căldură și apă caldă în parametri normali.

Colegiul Medicilor din Constanţa s-a autosesizat în cazurile celor doi copii aflaţi în moarte cerebrală în urma unor operații
Colegiul Medicilor din Constanţa s-a autosesizat în cazurile celor doi copii aflaţi în moarte cerebrală în urma unor operații

Preşedinte Colegiului Medicilor din România, Cătălina Poiană, anunţă că filiala Constanţa a Colegiului s-a autosesizat cu privire la cazurile celor doi copii care se află în moarte cerebrală la Spitalul de Urgenţă din Constanţa.

 

Recomandări
Anunț oficial. Guvernul va adopta legile privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii
Anunț oficial. Guvernul va adopta legile privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii

Ministrul Apărării, Radu Miruţă, a anunţat că, săptămâna viitoare, Guvernul va adopta pachetul de legi privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii, cu care va merge în Parlament pentru asumarea răspunderii.

PRO TV anunță încheierea formatului La Măruță începând cu 6 februarie 2026!
PRO TV anunță încheierea formatului La Măruță începând cu 6 februarie 2026!

PRO TV va încheia difuzarea unuia dintre cele mai longevive formate ale sale: La Măruță.

Radu Miruţă, despre ajutorul de 50 de milioane euro dat de România Ucrainei: Banii ajung în bugetul NATO, SUA îi distribuie
Radu Miruţă, despre ajutorul de 50 de milioane euro dat de România Ucrainei: Banii ajung în bugetul NATO, SUA îi distribuie

Ministrul Apărării Naţionale, Radu Miruţă, a afirmat, luni, că cei 50 de milioane de euro cu care România contribuie ajung în bugetul NATO, prin mecanismul PURL, iar Statele Unite ale Americii livrează echipamente militare Ucrainei.