Un cutremur s-a produs într-unul dintre cele mai neașteptate locuri din România

62483282

Un cutremur de suprafaţă cu magnitudinea de 3,4 grade s-a produs în noaptea de luni spre marţi, în Muntenia, judeţul Ialomiţa, potrivit informaţiilor publicate de Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

Seismul a avut loc la ora locală 00:02, la adâncimea de 3 de kilometri, în apropierea următoarelor oraşe: 8 kilometri sud-est de Slobozia, 85 kilometri sud-est de Buzău, 91 kilometri sud-vest de Brăila.

De la începutul lunii ianuarie, în România s-au produs 17 cutremure cu magnitudini cuprinse între 2,4 şi 3,7 grade.

Cel mai important cutremur din 2024, cu o magnitudine de 5,4 grade, a avut loc în judeţul Buzău în data de 16 septembrie.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
„Am auzit de la vecini că am fost căutat de politie și vreau să știu de ce!” Apeluri inutile la 112 în 2024

Operatorii de la 112 au adunat anul trecut, la nivelul întregii țări, peste 30 de zile de conversații telefonice inutile din cauza celor care au sunat abuziv la numărul de urgență.

Anastasia, fetița moartă în creșa ilegală din Medgidia, a fost înmormântată cu baloane albe. În oraș nu există creșă de stat

Polițiștii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă, în cazul de la Medgidia, unde săptămâna trecută o fetiță de un an și zece luni a murit într-o creșă ilegală.

Un șofer băut a intrat cu mașina într-un stâlp lângă pasajul Doamna Ghica. Avea o alcoolemie de 0,87 în aerul expirat

Un șofer băut și-a făcut praf mașina luni noapte, lângă pasajul Doamna Ghica din Capitală.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.