Trei biciclete care valorau 15.000 de euro au fost furate inaintea unui concurs de la Cluj. Politia crede ca au avut un pont

×
Publicitate

Incident stanjenitor petrecut la Cluj, inaintea unei competitii de ciclism. 3 sportivi foarte buni au ramas fara bicicletele de concurs, care valorau peste 15 mii de euro.

Acestea au furate la pont. Doi dintre ciclisti au intrat totusi in cursa, unul cu o bicicleta imprumutata, iar celalalt cu una de rezerva.

Razvan Juganaru din Bucuresti este multiplu campion national la ciclism, cu peste 12 titluri castigate in ultimii ani. Beti si Monica sunt de asemenea sportivi cu multe medalii in palmares. Cei trei au mers in acest weekend la Cluj la o competitie si evident si-au luat cu ei si bicicletele: una in valoare de 8 mii de euro, doua de aproape 4 mii. S-au cazat la un club sportiv, insa pentru ca in camere nu au avut suficient spatiu, le-au inchis in camera receptiei.

"Duminica dimineata am descoperit ca ni s-au furat bicicletele adica noi dormeam si a venit mecanicul. Noi din asta traim, nu suntem multi sportivi de performanta", spune Razvan Juganaru.

In ciuda incidentului doi dintre campioni au intrat totusi in concurs si au reusit sa se claseze pe locurile 5 si 6. Beti, a abandonat de la inceput desi avea sanse reale la podium.

"M-am antrenat mult pentru acest concurs, cinci zile din saptamana cate doua trei ore, si pe sosea si in padure", a spus si Beti.

Sportivii sunt convinsi ca hotii au actionat la pont. Au intrat in aceasta camera si au furat doar bicicletele scumpe in valoare de 15.000 de euro, desi in incapere erau mult mai multe biciclete, cele ieftine au ramas neatinse. Cel mai probabil vor incerca acum sa le vanda pe piata neagra.

"O bicicleta de 14.000 de lei in magazin, pe piata e undeva la 3.000 de lei", explica Mihai Istrate, manager al unui magazin de biciclete.

Politistii cerceteaza cazul. Ei spun ca bicicletele nu au fost scoase din tara.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ea este blondina care i-a sucit mințile lui Denis Alibec!
FOTO Ea este blondina care i-a sucit mințile lui Denis Alibec!
Citește și...
O turistă de 18 ani din Ucraina a fost mușcată de urs pe Transfăgărășan. De ce nu a aflat nimeni cum s-a întâmplat

O turistă în vârstă de 18 ani, din Ucraina, a fost atacată de un urs, luni, în timp ce se afla pe Transfăgărăşan. Tânăra, care a suferit o plagă muşcată la un picior, a fost preluată de un echipaj SMURD şi dusă la spital.

Sorin Grindeanu a prezentat condițiile în care ar vota Guvernul Eugen Tomac. Motivul pentru care PSD nu a dat premierul

Sorin Grindeanu, președintele PSD, a explicat după discuţia cu premierul desemnat Eugen Tomac, că viitorul guvern trebuie să schimbe din temelii „modelul Bolojan de austeritate”. 

Fenomenul El Nino va amplifica valurile de căldură în România. Țara riscă secetă prelungită și furtuni și mai violente

Organizația Națiunilor Unite și Organizația Mondială Metorologică avertizează țările să se pregătească pentru fenomenul El Niño.

Recomandări
Cum ar putea arăta Guvernul Tomac. Numele luate în calcul pentru fiecare minister

Premierul desemnat a avut discuții cu mai mulți specialiști care ar putea primi un loc în viitorul executiv. Eugen Tomac ar dori să aibă două-trei propuneri pentru fiecare minister, astfel încât până miercuri să aleagă titularul fiecărui portofoliu.

Ce știm și ce nu știm despre drona care a explodat în Portul Constanța. Întrebările care alimentează controversele

Sunt încă multe necunoscute după explozia dronei maritime în Portul Constanța. Cronologia incidentului, schimbul de informații cu Ucraina modul în care a fost gestionată situația generează dezbateri aprinse. 

Liderul USR, Dominic Fritz, a dezvăluit planul președintelui Nicușor Dan, dacă pică Guvernul Tomac: "Aşa am înţeles”

Președintele USR, Dominic Fritz, a fost întrebat de jurnaliști, luni, despre informațiile primite de la premierul desemnat Eugen Tomac privind scenariul în care actuala propunere de premier nu ar obține susținerea Parlamentului.