Simona Halep, eliminată de la US Open. Elina Svitolina a învins-o în două seturi

62211324
Getty

Simona Halep, locul 13 WTA şi cap de serie numărul 12, a ratat calificarea în sferturile de finală ale US Open, după ce a fost învinsă, duminică, de ucraineanca Elina Svitolina, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 5, cu scorul de 6-3, 6-3.

 

Pe Arthur Ashe Stadium, s-au întâlnit două jucătoarea care se cunosc foarte bine, după cele zece meciuri directe disputate anterior (scorul era 5-5) şi care au un stil de joc asemănător: cu mult efort, cu lovituri de pe fundul terenului, cu lovituri către marginile laterale ale terenului şi cu schimbări bruşte de direcţie, scrie News.ro.

 

Duminică, a avut câştig de cauza jucătoarea mai precisă, cu serviciu mai bun, mai proaspătă, mai calmă şi mai în formă, iar aceasta fost Elina Svitolina.

Halep nu a jucat rău, dar a fost trădată de una dintre armele ei importante, reverul, şi nu a fructificat câteva momente cheie ale meciului, mai ales în primul set. Ea a făcut break la 1-1, apoi a atacat neinspirat pe propriul serviciu şi a fost egalată de jucătoarea ucraineană. La 3-3, românca a avut break-ul în mână, 15-40, înainte de a ceda patru mingi la rând şi ghemul. Svitolina a profitat de un nou ghem slab la serviciu al Simonei şi a făcut 5-3, închizând setul imediat, 6-3, după 34 de minute.

Fostul lider WTA a reuşit câteva lovituri excepţionale în setul al doilea, ridicând în picioare numerosul public prezent pe arena picipală de la Flushing Meadows, majoritar de partea româncei.

La 1-2, Halep a închis rebreak-ul cu o diagonală perfectă din colţul suprafeţei de joc, care i-a încântat pe fani. A repetat loviturile spectaculoase în ghemul următor şi a trecut la conducere, 3-2.

Ucraineanca nu a jucat cu floricele. Ea a evoluat inteligent, a atacat necruţător exact când a trebuit şi, cel mai important, nu a fost destabilizată de loviturile spectaculoase ale adversarei. Cu o bună stăpânire de sine, Svitolina este una dintre jucătoarele momentului şi poate avea un bun parcurs la openul american.

De la 2-3, ucraineanca nu a mai pierdut niciun ghem şi a pus capăt meciului tot cu cu 6-3, după o oră şi 16 minute.

Elina Svitolina va evolua în faza următoare cu germana Angelique Kerber, locul 17 WTA şi cap de serie numărul 16, şi jucătoarea canadiană Leylah Fernandez, locul 73 WTA.

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 265.000 de dolari şi cu 240 de puncte WTA. Jucătoarele eliminate în optimi primesc câte 425.000 de dolari şi 430 de puncte WTA fiecare.

Cea mai bună performanţă a Simonei Halep la US Open a fost calificarea în semifinale, în 2015, iar în 2016 a ajuns în sferturi. Anul trecut ea nu a participat la acest grand slam, din cauza pandemiei de coronavirus. În 2019, ultima ediţie la care a participat, românca a fost eliminată în turul al doilea.

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Ziua și nunta la FCSB! Încă un jucător se căsătorește: ”Am spus 'DA'! E iubirea vieții mele”
GALERIE FOTO Ziua și nunta la FCSB! Încă un jucător se căsătorește: ”Am spus 'DA'! E iubirea vieții mele”
Citește și...
Rompetrol, despre informația că drona ucraineană care a explodat în Portul Constanța viza o navă cu petrol pentru Petromidia

KMG International reafirmă respectarea deplină a regimurilor internaţionale de sancţiuni şi precizează că atât vasul Safeen Elona, cât şi proprietarul şi operatorii acestuia nu figurează pe liste de sancţiuni internaţionale.

Administrator de firmă din Alba, păcălit de falși inspectori ANAF: a transferat peste 86.000 de lei

Un administrator de firmă din judeţul Alba a fost înşelat cu peste 86.000 de lei, după ce persoane necunoscute l-au convis să acceseze mai multe linkuri, sub pretextul că firma are de recuperat bani de la ANAF.

Un bărbat de 34 de ani a fost găsit mort după ce ar fi fost atacat de un urs, în județul Sibiu

Un bărbat de 34 de ani a decedat, sâmbătă dimineaţa, după ce ar fi fost atacat de un urs în zona localităţii Prod, informează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Sibiu.

Recomandări
Zeci de români arestați de poliția din Canada într-un dosar de „turism infracțional”. Pagube de 2,6 milioane de dolari

Poliţia canadiană a arestat 46 de persoane, preponderent români, şi a identificat 164 de suspecţi, tot majoritar români, într-o amplă anchetă privind „turismul infracţional”.

Ce catastrofă s-ar fi putut produce în Portul Constanța dacă drona ar fi explodat lângă cele 900 de tone de azotat de amoniu

Corespondentul Pro TV Yvette Mîrza a fost, vineri, în Portul Constanța, pentru a vedea ce fac autoritățile mai departe și ce riscuri au existat acolo.

Reacția lui Zelenski după ce Putin a respins oferta unei întâlniri față în față: „Nu vrea să pună capăt războiului”

Vladimir Putin a respins oferta președintelui ucrainean, Volodimir Zelenski, de a avea o întâlnire față în față.