Când va fi înmormântat Mihai Leu. Sicriul va fi depus la Sala Teatrului din Hunedoara

×
Codul embed a fost copiat

O veste tristă a îndurerat România: a murit Mihai Leu, primul campion mondial din istoria boxului profesionist românesc și campion național la raliuri. Avea doar 57 de ani.

Anunțul a fost făcut de familie, marți seară, pe pagina lui de Facebook. Mihai Leu era internat la Institutul Fundeni din Capitală, din cauza unei boli care îl chinuia de peste 10 ani.

Cariera lui absolut remarcabilă și caracterul său nobil și curajos rămân modele pentru milioane de oameni.

„Mihai a fost mult mai mult decât un sportiv excepțional, a fost un simbol de voință, curaj și pasiune. (...) Un om care a inspirat prin fiecare luptă, prin fiecare cursă și prin demnitatea cu care și-a trăit viața. Pentru noi, pentru familie, un prieten, un soț și un tată minunat”, este mesajul postat marți seară pe pagina de Facebook a marelui campion.

În 2014, a început cea mai dură luptă a sportivului pentru viață, după ce a fost diagnosticat cu o boală nemiloasă.

Citește și
Mihai Leu
Ce probleme de sănătate avea Mihai Leu. Fostul sportiv s-a stins din viață la doar 57 de ani

La un moment dat, părea că a învins-o. În ultimii ani însă, a suferit mai multe operații.

Pe 21 iunie, Mihai Leu a fost adus cu un elicopter în Capitală și a fost internat, în stare gravă, la Institutul Fundeni, în secția de Terapie Intensivă.

Născut acum 57 de ani, la Hunedoara, Mihai Leu și-a dedicat toată viața sportului.

S-a apucat de box la 9 ani, la un club local, pentru ca mai târziu să se mute în capitală, unde avea să castige patru titluri consecutive de campion național.

În 1987, la Havana, în Cuba, a devenit Campion Mondial de Juniori la categoria semigrea.

În același an, 1987, Mihai Leu a luat decizia de a fugi din România comunistă în timpul unui concurs în Grecia.

A ajuns ulterior în Franța, apoi în Germania de Vest. Autoritățile române l-au condamnat, în lipsă, la șapte ani de închisoare.

Mihai Leu a trecut la boxul profesionist în Germania, adoptând numele Michael Löwe.

Cariera sa a fost una excepțională, cu un record de 28 de victorii din 28 de meciuri, dintre care 10 prin knockout și 18 la decizie.

Pe 22 februarie 1997, la Hamburg, avea să se aibă loc momentul istoric al cuceririi titlului mondial WBO. L-a învins pe un luptător din Panama, printr-o decizie unanimă, după 12 runde.

S-a retras din box, în 1998, din cauza unei accidentări la braț.

A refuzat să renunțe la sport și s-a orientat către pilotajul de raliuri în 1998, o pasiune moștenită de la tatăl său.

Ascensiunea a fost rapidă. În doar trei ani a devenit vicecampion național, iar în 2003 a cucerit titlul de campion național absolut la raliuri.

A mai câștigat și trei titluri naționale la Viteză în Coastă. S-a retras din pilotajul competitiv în 2008.

Sorin Ene, campion de drift: „Este o pierdere grea, este o pierdere extrem de mare pentru motorsportul românesc pentru boxul românesc și pentru tot ceea ce a însemnat Mihai Leu - ca om, ca profesionist, ca familist, ca organizator, ca sportiv.”

România pierde nu doar un campion excepțional, cu un palmares impresionant în sport, ci și un om integru, care a inspirat prin curaj, pasiune și bun-simț.

„Prezența lui publică a fost mereu sinonimă cu verticalitatea și respectul față de valori autentice”, a scris președintele Nicușor Dan pe rețelele sociale.

Scriul va fi depus la Sala Teatrului din Piața Ferdinand din Hunedoara. Iar înmormântarea lui Mihai Leu va avea loc vineri.

Dumnezeu sa-l odihnească!

Articol recomandat de sport.ro
VIDEO Donald Trump a refuzat să plece din mijlocul jucătorilor lui Chelsea! Scene fără precedent la ceremonia de premiere de la Mondialul Cluburilor
VIDEO Donald Trump a refuzat să plece din mijlocul jucătorilor lui Chelsea! Scene fără precedent la ceremonia de premiere de la Mondialul Cluburilor
Citește și...
Președintele Nicușor Dan, reacție de regret după moartea lui Mihai Leu. „România pierde”
Președintele Nicușor Dan, reacție de regret după moartea lui Mihai Leu. „România pierde”

Președintele României, Nicușor Dan, a transmis cu profundă tristețe vestea morții fostului campion Mihai Leu, un simbol al excelenței sportive și al integrității.

Ce probleme de sănătate avea Mihai Leu. Fostul sportiv s-a stins din viață la doar 57 de ani
Ce probleme de sănătate avea Mihai Leu. Fostul sportiv s-a stins din viață la doar 57 de ani

Mihai Leu, campion mondial la box și campion național la raliuri, a murit după o lungă perioadă de suferință. Legenda sportului românesc s-a stins din viață la doar 57 de ani, fiind bolnav de cancer.  

Cine a fost Mihai Leu. Povestea campionului care a strălucit în box și automobilism
Cine a fost Mihai Leu. Povestea campionului care a strălucit în box și automobilism

Mihai Leu, sportiv român apreciat, a strălucit atât în box, cât și în automobilism, demonstrând talent și determinare. El a murit marți seară, la 57 de ani.

Mihai Leu a murit la 56 de ani, la Spitalul Fundeni. Fostul sportiv lupta de peste 10 ani cu cancerul de colon
Mihai Leu a murit la 56 de ani, la Spitalul Fundeni. Fostul sportiv lupta de peste 10 ani cu cancerul de colon

Campionul mondial la box şi campionul la raliuri Mihai Leu a murit, marţi seară, la 56 de ani. El era internat în stare gravă, la terapie intensivă, la Spitalul Fundeni, din 21 iunie.

Mihai Leu este în continuare în stare gravă la Spitalul Fundeni. Precizările instituției medicale
Mihai Leu este în continuare în stare gravă la Spitalul Fundeni. Precizările instituției medicale

Campionul mondial la box şi campionul la raliuri Mihai Leu este în continuare internat la terapie intensivă, intubat şi sedat, a anunţat Spitalul Fundeni, miercuri, într-un comunicat.

 

Recomandări
Moţiunea de cenzură a opoziției împotriva Guvernului Bolojan, amânată după ce câțiva membri AUR au rămas blocați în trafic
Moţiunea de cenzură a opoziției împotriva Guvernului Bolojan, amânată după ce câțiva membri AUR au rămas blocați în trafic

Moţiunea de cenzură depusă de AUR împotriva Executivului şi intitulată "Au ruinat ţara şi acum îi obligă pe români să achite nota de plată - afară cu Guvernul ipocrit" va fi dezbătută şi supusă votului luni, de la ora 15:45, în plenul Parlamentului.  

Dacian Cioloș, luat în calcul pentru șefia SRI sau SIE de Nicușor Dan - surse
Dacian Cioloș, luat în calcul pentru șefia SRI sau SIE de Nicușor Dan - surse

Dacina Cioloș este luat în calcul pentru șefia unui serviciu de informații, susțin sursele Știrilor ProTV. Informația vine la scurt timp după ce Nicușor Dan a anunțat că va lua o decizie pe această temă în curând.

Nicușor Dan, despre măsurile fiscale: „Plătim acum pentru niște legi extrem de proaste, date de-a lungul anilor”
Nicușor Dan, despre măsurile fiscale: „Plătim acum pentru niște legi extrem de proaste, date de-a lungul anilor”

Nicuşor Dan a comentat pe larg măsurile fiscale asumate de Guvern și a adăugat că acestea sunt provizorii. În plus, el a precizat că pachetul de redresare a fost singura opțiune credibilă care putea să arate că România își poate crește veniturile.