Romani arestati pentru spargerea unor locuinte in Austria. Ce faceau cand proprietarii dormeau

60521755

Cinci romani care pretindeau ca sunt cersetori au fost arestati de politia austriaca in Salzburg, dupa ce au spart 80 de locuinte, furand in total bunuri in valoare de 130.000 de euro, si uneori chiar si-au facut dus in timp ce proprietarii dormeau.

Potrivit publicatiei Kurier, cei cinci romani cerseau pe strazi, dar in acelasi timp au spart 80 de locuinte in toata Austria, au furat masini si au jefuit mai multe persoane, noteaza Mediafax.

Dupa spargerea unor locuinte, acestia au stat chiar sa faca dus in timp ce proprietarii dormeau. Potrivit unui comunicat al politiei, banda de cinci romani a furat bunuri a caror valoare totala este estimata la 130.000 de euro. Presupusul lider al bandei infractionale este un barbat de 37 de ani, care a fost arestat in urma cu doua saptamani la gara din Salzburg.

Politia a inceput sa-l ancheteze deoarece il suspecta de implicare in furtul unui autoturism Mercedes in Austria, anul trecut. Masina a fost gasita ulterior in Ungaria, iar un roman de 22 de ani a fost arestat. Investigatia i-a condus pe politisti la complicii sai, o romanca in varsta de 29 de ani, doi romani de 21 si 40 de ani, dar si la liderul gruparii, in varsta de 37 de ani. Romanii mergeau la locuintele victimelor, in general persoane in varsta, si le rugau sa le umple o sticla cu apa.

In timp ce victima mergea sa aduca apa, un complice intra in casa si cauta bunuri de valoare. Femeia de 29 de ani ar fi oferit chiar favoruri sexuale si masaje la locuintele victimelor, timp in care un complice fura bijuterii si bani.

Articol recomandat de sport.ro
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Viral! Iubita l-a pus într-o postură jenantă chiar la prezentarea oficială
Citește și...
Tragedie in Bucuresti: Doi tineri au fost electrocutati dupa ce s-au urcat pe un pod CFR pentru a se fotografia

S-au urcat in joaca pe o pasarela CFR ca sa se fotografieze si au fost electrocutati dupa care cazut mai multi metri in gol. Sunt doi tineri bucuresteni care au ajuns la spital in stare grava.

Dosarul "Mita la PSD". Procurorii cer pedepse cu executare pentru Ioan Niculae si complicii sai

Procurorii DNA au cerut, joi, pedepse cu executare, orientate catre maximul prevazut de lege, in dosarul in care omul de afaceri Ioan Niculae este judecat pentru modul in care a finantat campania electorala a lui Mircea Geoana in anul 2009.

A incercat sa se sinucida, dupa ce sotul ei a bagat divort. Femeia a fost salvata de iubita fiului ei

O femeie de 40 de ani din orasul Stefanesti, Arges, a incercat sa se sinucida, dupa ce sotul i-a spus ca vrea sa divorteze. Din fericire, iubita fiului ei a descoperit-o la timp si a chemat ajutoare.

Recomandări
Scădere abruptă a inflației în iulie, cel mai redus nivel din ultimul an. Unde au existat scumpiri serioase

Ritmul scumpirilor a început să se domolească. Rata anuală a inflației a scăzut abrupt în iulie, cu 2,2 puncte procentuale, la 8,16%, de la 10,42% în iunie.

CCR dezbate azi noua lege ANI, care îi vizează pe Dominic Fritz și Mirabela Grădinaru. Nicușor Dan, PNL și USR au contestat-o

Curtea Constituţională a României dezbate, miercuri, sesizările formulate faţă de legea privind modificarea şi completarea unor acte normative în domeniul integrităţii. 

Accident înfiorător provocat de un tânăr fără permis, în Dâmbovița. Nimeni nu a supraviețuit

Un tânăr fără permis a provocat o tragedie de proporții, marți noapte, în județul Dâmbovița. Cu un pasager pe locul din dreapta, a intrat în depășire și a spulberat, cu mașina, 3 oameni care mergeau pe marginea drumului. Ulterior, vehiculul s-a răsturnat.