Pesta porcină continuă să facă ravagii în România. Două noi focare au fost identificate în județul Brăila

×
Publicitate

Pesta porcină africană continuă să facă ravagii în România. Două noi focare au fost confirmate la două ferme din vecinătatea comunei Ulmu, din județul Brăila.

Medicii de la Autoritatea Sanitar-Veterinară au început sacrificările de animale.

În cele două ferme de la Ulmu sunt, în total, trei mii de porci. 1.400 au fost sacrificați încă de marți, 1.600 vor fi eutanasiați miercuri.

Comitetul Local de Combatere a Bolilor a instituit o zonă de protecție, pe o rază de 2 kilometri în jurul focarelor și o zonă de supraveghere, pe o rază de 10 kilometri, care cuprinde 11 localități. Oamenii trebuie să anunțe orice semne ale apariției vreunei boli la porcii pe care îi cresc în ferme sau gospodării.

Din 2017, în România au fost semnalate peste șase mii de focare de pestă porcină africană. Au fost sacrificați peste un milion și jumătate de porci, ceea ce reprezintă un sfert din efectivul de suine din țara noastră. Prin Ministerul Agriculturii, statul a oferit despăgubiri – care, până acum, au ajuns la un miliard de lei.

Articol recomandat de sport.ro
"Prea mic!" Reacția turcilor după ce au văzut ceremonia funerară a lui Mircea Lucescu
"Prea mic!" Reacția turcilor după ce au văzut ceremonia funerară a lui Mircea Lucescu
Citește și...
Edi Iordănescu, mesaj emoționant despre Mircea Lucescu: Fotbalul românesc nu pierde doar valori, ci, încet, și identitatea

Fostul selecţioner Edward Iordănescu a postat miercuri seară, pe Facebook, „o poză cât o mie de cuvinte”, în care apar Anghel Iordănescu, Emeric Ienei şi Mircea Lucescu. Dintre cei trei, doar Iordănescu este în viaţă.

Gest emoționant făcut de jucătorii de la Galatasaray, pe teren, în memoria lui Mircea Lucescu. VIDEO

Un val de emoție a cuprins lumea fotbalului după dispariția lui Mircea Lucescu.

Bolojan: Miniştrii Sănătăţii şi Finanţelor lucrează pentru a declanşa negocierile cu Pfizer. Vom solicita şi sprijin de la CE

Premierul Ilie Bolojan a declarat miercuri că miniştrii Sănătăţii şi Finanţelor vor merge săptămâna viitoare în SUA pentru a începe negocierile cu compania Pfizer, în urma procesului pierdut privind achiziţia vaccinurilor anti-COVID. 

Recomandări
Trump va discuta cu Mark Rutte despre o posibilă retragere a SUA din NATO: „A întors spatele americanilor”

Casa Albă a anunțat miercuri că președintele american Donald Trump va aborda, în cadrul întâlnirii programate în Biroul Oval cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, tema unei posibile retrageri a Statelor Unite din Alianța Nord-Atlantică, potrivit EFE.

Trupul lui Mircea Lucescu a fost depus la Arena Națională. Răzvan Lucescu a stat în permanență lângă sicriul tatălui

Mircea Lucescu s-a întors marți pentru ultima dată acasă, pe stadion, în mijlocul celor care l-au iubit și admirat. Trupul neînsuflețit a fost depus la Arena Națională, unde a avut loc și prima slujbă de priveghi. 

Nicușor Dan a semnat decretele: noi șefi la Parchetul General, DNA și DIICOT. A refuzat o singură numire

Președintele Nicușor Dan a anunțat că a semnat decretele pentru numirea noilor procurori-șefi ai marilor parchete, oficializând astfel schimbări importante în conducerea Ministerului Public.