O tânără din Bacău a sunat la 112 să anunțe că a fost răpită și sechestrată în Neamț. Ce au descoperit, de fapt, polițiștii

62329117
Poliția Română

În seara de Înviere, o tânără din Bacău a sunat la 112 și a spus că a fost răpită și sechestrată în județul Neamț. Tânăra a intrerupt apelul telefonic fără a oferi date suplimentare, astfel că polițiștii au început imediat verificările în acest caz.

„Au fost mobilizați zeci de polițiști de investigații criminale, ordine publică, rutieră, luptători pentru acțiuni speciale și jandarmi. În timpul cercetărilor, tânăra revenea cu apeluri în care furniza nume și date personale false, inducând în eroare echipele investigative. Totodată, aceasta ar fi afirmat că ar fi fost luată cu forța din gara din municipiul Roman și transportată pe raza unei comune din județul Neamț, unde ar fi fost ținută într-un imobil, contrar voinței acesteia”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Bacău, potrivit stiri-neamt.ro.

Polițiștii au stabilit că tânăra are 25 de ani este din comuna Letea-Veche, Bacău, iar în ziua sesizării s-ar fi aflat la locuința concubinului acesteia, de pe raza comunei Traian.

Tânăra le-a explicat acestora că nu ar fi dorit ca părinții să cunoască locul unde se afla.

„Fiți responsabili când apelați 112! Poate acel timp ocupat de apeluri nejustificate, privează o persoană aflată în nevoie de ajutorul oamenilor legii,” a mai spus purătorul de cuvânt al IPJ Bacău.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Iubita lui Denis Alibec dezvăluie: ”De când ne cunoaștem, asta observ”
FOTO Iubita lui Denis Alibec dezvăluie: ”De când ne cunoaștem, asta observ”
Citește și...
S-a câștigat cel mai mare premiu din istoria jocului Joker, de 12,93 milioane de euro. Biletul norocos a costat 14,5 lei

Loteria Română a anunțat duminică seara câștigarea premiului de aproape 13 milioane de euro, cel mai mare din istoria jocului Joker. Biletul norocos a fost jucat pe joaca.loto.ro și a costat doar 14,5 lei. 

Motociclist de 17 ani ucis de o șoferiță de 20 de ani, în Suceava. Ce s-a întâmplat

Un tânăr de 17 ani a murit, duminică, după ce motocicleta pe care o conducea a fost lovită de un autoturism pe DN 17, pe raza comunei sucevene Vama.

Sezonul estival începe cu peste 100 de hoteluri scoase la vânzare pe litoralul românesc. De ce renunță proprietarii la ele

Pe litoral sunt peste 100 de hoteluri scoase la vânzare, conform platformelor imobiliare. Prețurile ajung până la 16 milioane de euro.

Recomandări
Planul lui Ilie Bolojan după ce PSD își retrage miniștrii din guvernul său. Cine îi va înlocui pe social-democrați

De luni, țara va intra în criză politică, spun cei din PSD, pregătiți să-i retragă sprijinul premierului Ilie Bolojan după un referendum intern. 

SUA și Iran se acuză reciproc de blocarea Strâmtorii Ormuz. Trump nu mai răspunde la întrebări despre război: ”Dați-i afară!”

Focurile trase asupra navelor din Strâmtoarea Ormuz reprezintă o încălcare a acordului de încetare a focului - acuză președintele american Donald Trump. 

Alegeri Bulgaria 2026. Fostul președinte l-a învins categoric pe fostul premier. Rezultate și prezență la vot

Fostul președinte Rumen Radev a câștigat detașat alegerile parlamentare anticipate din Bulgaria, la mare distanță de fostul premier Boiko Borisov.