Magistrații au stabilit: Secţia Specială din Justiție trebuie desființată

judecator
iStock

Asociaţia Forumul Judecătorilor din România a anunţat, marţi seară, că a centralizat parţial voturile magistraţilor din adunările generale iar 80,8% dintre aceștia s-au pronunţat pentru desfiinţarea Secţiei de Investigare a Infracţiunilor din Justiţie.

De asemenea, 7,76% dintre aceștia au votat pentru menţinerea ei, iar 11.43% pentru amendarea normelor juridice care reglementează activitatea instituţiei, potrivit News.ro.

Asociaţia Forumul Judecătorilor din România a anunat, marţi seară, printr-un comunicat de presă, că a centralizat parţial procesele-verbale cu voturile din adunările generale ale instanţelor şi parchetelor, organizate zilele trecute, ca urmare a solicitării Ministerului Justiţiei de consultare a judecătorilor şi procurorilor români cu privire la oportunitatea unor proiecte de acte normative.

Subiectele în legătură cu care s-au pronunţat magistraţii sunt:

1. schema de pensionare anticipată a magistraţilor, prevăzută prin art. 82 alin. (3) din Legea nr. 303/2004, înainte de împlinirea vârstei de 60 de ani, cu o vechime între 20 şi 25 de ani numai în funcţiile prevăzute de judecător, procuror şi magistrat-asistent de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, judecător şi magistrat-asistent de la Curtea Constituţională

Citește și
comisia juridica
Deputații din Comisia Juridică au respins proiectul USR de desființare a Secției Speciale

2. trecerea la complete de 3 judecători în apel – modificarea prevăzută la art. 54 alin. (2) din Legea nr. 304/2004

3. noul ciclu temporal de 4 ani de formare iniţială la Institutul Naţional al Magistraturii – modificarea prevăzută la art. 15-16 din Legea nr. 304/2004;

4. Secţia pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie – modificările prevăzute la art. 881 şi urm. din Legea nr. 304/2004, precum şi ordonanţele de urgenţă corespunzătoare.

”Din 1.172 magistraţi (judecători şi procurori) care au votat, 80.80% s-au pronunţat pentru desfiinţarea SIIJ, 7.76% pentru menţinerea SIIJ, iar 11.43% pentru amendarea (abrogarea parţială, modificarea sau completarea) normelor juridice care reglementează activitatea structurii de parchet menţionate.
Asociaţia Forumul Judecătorilor din România va continua centralizarea voturilor, urmând a publica rezultatele definitive în zilele următoare, cu privire la toate aspectele supuse consultării magistraţilor”, a transmis Asociaţia în comunicatul de presă.

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ICCJ) a transmis, vineri, Ministerului Justiţiei că majoritatea judecătorilor ICCJ consultaţi sunt pentru amendarea prevederilor legale care reglementează funcţionarea Secţiei pentru Investigarea Infracţiunilor din Justiţie. De asemenea, judecătorii ICCJ s-au exprimat pentru menţinerea dispoziţiilor privind pensionarea anticipată.

Ministrul JUstiţiei, Cătălin Predoiu, a trimis o scrisoare prin care cerea magistraţilor ca, până în 30 noiembrie, să-şi exprime punctul de vedere cu privire la 1- pensionarea anticipată; 2 - compunerea completurilor de apel la instantele inferioare; 3 - durata INM; 4 - functionarea SIIJ.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Deputat PNL: Desfiinţarea Secţiei Speciale din justiţie, pe repede înainte
Deputat PNL: Desfiinţarea Secţiei Speciale din justiţie, pe repede înainte

Deputatul PNL Ioan Cupşa, membru al Comisiei juridice, a declarat joi că Secţia de investigare a infracţiunilor din justiţie trebuie să dispară și că se va lucra "pe repede înainte" în acest scop

Deputații din Comisia Juridică au respins proiectul USR de desființare a Secției Speciale
Deputații din Comisia Juridică au respins proiectul USR de desființare a Secției Speciale

Comisia juridică a Camerei Deputaților a adoptat marți un raport de respingere a inițiativei legislative a USR privind desființarea Secției Speciale de anchetare a magistraților.

Ponta: Vrem impozitare progresivă pentru toată lumea. Teodorovici, curajos doar un pic
Ponta: Vrem impozitare progresivă pentru toată lumea. Teodorovici, curajos doar un pic

Victor Ponta a declarat că susţine impozitarea diferenţiată pentru veniturile mari din pensii, salarii pentru toată lumea, nu doar pentru magistraţi, cum este prevăzut în proiectul de lege al ministrului Finanţelor, Eugen Teodorovici.

Secţia pentru judecători a CSM, atac la Iohannis: Nu acceptăm ordine de la altă putere
Secţia pentru judecători a CSM, atac la Iohannis: Nu acceptăm ordine de la altă putere

Secţia pentru judecători a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) afirmă că toate chestiunile care privesc statutul judecătorilor, inclusiv regimul incompatibilităţilor, sunt de competenţa exclusivă a acestei secţii, si nu a preşedintelui României.

Recomandări
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ
ANM a prelungit avertizările de vreme rea: vânt puternic, ninsori și viscol. HARTĂ

Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare meteorologică și mai multe atenționări și avertizări Cod Galben și Cod Portocaliu, ce vizează intensificări ale vântului, ninsori, polei și viscol, în mare parte din țară.

Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina
Volodimir Zelenski ar urma să facă o concesie majoră pentru pace în Ucraina

Rusia a lovit fără milă blocuri de locuințe, chiar și în ziua de Crăciun. Valul de drone și rachete a ucis joi cel puțin 5 oameni și a rănit zeci, în mai multe orașe ucrainene.

Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate
Plan Roșu de Intervenție activat, în urma unui accident între 10 mașini, în județul Olt. 27 de persoane implicate

Un accident de amploare s-a produs pe Drumul Expres 12, în zona localității Optași Măgura, județul Olt, unde 10 autoturisme au fost implicate într-o coliziune în care se aflau aproximativ 27 de persoane.