Klaus Iohannis face un nou apel la vaccinare: Dragi români, mergeţi şi vă vaccinaţi, să nu ajungeţi la spital

62212641
Agerpres

Preşedintele Klaus Iohannis a făcut, sâmbătă, un nou apel la vaccinare, arătând că nu există altă soluţie la pandemia de COVID-19.

"Spitalele sunt arhipline, medicii, personalul medical lucrează non-stop, locuri la terapie intensivă nu mai sunt disponibile. Vorbim despre o catastrofă, o situaţie disperată în care am primit deja sprijin de la opt state europene. Avem ajutor din toate părţile, dar nimeni nu poate să se vaccineze în locul nostru, asta trebuie să o facem noi! Nu există altă soluţie decât vaccinarea şi trebuie să fim serioşi şi să acceptăm acest lucru. Dragi români, mergeţi şi vă vaccinaţi, să nu ajungeţi la spital, să nu daţi boala mai departe, să terminăm odată cu această pandemie", a scris Iohannis, pe Facebook.

Șeful statului subliniază că în toate statele din vestul Europei, pandemia a fost "domolită" prin vaccinare.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
FOTO ȘI VIDEO ”Cea mai tare reclamă a deceniului!” Messi, Ronaldo, Mbappe și Vinicius, reuniți la aceeași masă înainte de Mondial
Citește și...
Ucrainenii preiau o fabrică importantă din România. A avut afaceri de peste 360 de milioane de lei în 2024

Compania industrială ucraineană Interpipe a cumpărat fabrica ArcelorMittal Tubular Products (AMTP) din Roman cu efect de la 31 martie 2026.

Un polițist din Mureș a fost lovit în cap cu un obiect de către un tânăr. Agentul a încercat să aplaneze un conflict

Un polițist a fost rănit, joi, în timpul intervenției la un scandal izbucnit în comuna Vătava, județul Mureș, în aceste condiții făcându-se uz de armă, agresorul fiind împușcat în zona piciorului.

Fraudă online în numele Loteriei Române, avertizează DNSC. Cum acționează atacatorii

Directoratul Naţional pentru Securitate Cibernetică avertizează asupra unei scheme de fraudă online în care atacatorii folosesc identitatea vizuală a Loteriei Române pentru a răspândi link-uri către site-uri şi aplicaţii false, care promit bonusuri.

Recomandări
Surse: România vrea să negocieze cu Pfizer. Ce ar putea primi în schimbul vaccinurilor de 600 de milioane de euro

România caută soluții pentru plata celor 600 de milioane de euro către compania Pfizer după ce a pierdut procesul la Bruxelles. 

Miza enormă pentru România din spatele războiului din Iran, mai ales pe fondul recesiunii tehnice

Din cauza conflictului din Orientul Mijlociu sunt în pericol afaceri care ar putea aduce în România anul acesta 3,7 miliarde de dolari. Exporturile către țările din regiune se desfășoară cu dificultate. 

Ciclonul Erminio a lovit România, după pagube majore provocate în Grecia și Italia. Două coduri galbene de vreme rea

Ciclonul Erminio, care a luat o viață și a provocat pagube în Italia și Grecia, a ajuns și în România. Intensitatea la noi în țară este mai scăzută, dar ne așteaptă câteva zile de ploi abundente și vânt.