Jean Padureanu cere sa fie eliberat din inchisoare. Motivele invocate de fostul patron al Gloriei Bistrita

×
Publicitate

Jean Padureanu, condamnat in dosarul Transferurilor din fotbal, spera vineri sa obtina eliberarea din inchisoare. El a cerut sa se anuleze executarea pedepsei din motive medicale, si a adus in instanta dovezi ca starea lui de sanatate e foarte proasta.

Padureanu a fost condamnat la 3 ani de inchisoare cu executare si se afla dupa gratii de mai bine de un an.

Puteti aprecia si singuri daca acest om intelege despre ce e vorba si daca in aceste conditii un judecator poate sa treaca de niste concluzii ale unor specialisti, cum sunt medicii”, a declarat Ion Cazacu, avocatul lui Jean Padureanu.

Fostul patron al clubului de fotbal Gloria Bistrita a aparut vineri in fata instantei de la Tribunalul Buftea. Cu mersul apasat, cu privirea in pamant si cu vocea stinsa, la un moment dat a cerut instantei sa i dea voie sa se aseze, pentru ca s-ar fi simtit atat de rau, incat nu poate sa stea in picioare.

Padureanu i-a explicat judecatoarei ca este un om extrem de bolnav, ca ar dori sa se trateze macar intr-un spital privat si a cerut sa ii fie intrerupta pedeapsa pe motiv de boala. Acesta a mai adaugat ca are momente in inchisoare cand se trezeste ca nu stie unde se afla si ca ar dori sa iasa la o plimbare. Acest argument a fost folosit si de avocatul sau in motivarea cererii de intrerupere a pedepsei, ca omul de afaceri nu ar realiza unde se afla.

Pedeapsa pe care Jean Padureanu trebuie sa o execute in inchisoare este de 3 ani si 4 luni, in cadrul dosarului Transferurilor.

Judecatoarea i-a respins la inceput cererea de a se interna intr-un spital privat, motivand ca raportul medicilor legisti din dosar este unul destul de clar: afectiunile de care ar suferi Jean Padureanu pot fi tratate si intr-un spital din reteaua ANP.

In ceea ce priveste cererea de intrerupere a pedepsei, aceasta a ramas in pronuntare.


 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Iubita lui Sinner s-a fotografiat în costum de baie și a făcut valuri pe internet: ”Ești absolut spectaculoasă”
FOTO | Iubita lui Sinner s-a fotografiat în costum de baie și a făcut valuri pe internet: ”Ești absolut spectaculoasă”
Citește și...
Guvernul a aprobat două ordonanțe de urgență pentru accelerarea fondurilor europene. „Aceşti bani sunt prinşi în buget”

Executivul a aprobat luni două ordonanţe de urgenţă, iniţiate de Ministerul Finanţelor, care accelerează absorbţia de fonduri europene, a anunţat ministrul de resort, Alexandru Nazare, într-o conferinţă la finalul şedinţei de Guvern.

Ministrul Finanțelor avertizează asupra legii salarizării. Greșelile făcute la pensii nu trebuie repetate

Ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare, afirmă că legea prin care pensiile au fost majorate, fără să fi existat sursă pentru acoperirea acestei majorări, trebuie să fie o lecţie pentru autorităţile române. 

Doi tineri au fost reținuți după ce au fost filmați dansând pe morminte în Cimitirul Bellu

O femeie de 24 de ani şi un tânăr de 19 ani au fost reţinuţi de poliţiştii din Bucureşti după ce au fost filmaţi în timp ce dansau pe morminte din Cimitirul Bellu. Poliţiştii s-au sesizat după ce imaginile au fost postate pe internet.

Recomandări
Cum ar arăta Guvernul dacă trece moțiunea de marți. Noile alianțe pe care le caută partidele după vot

Partidele își pregătesc strategia după votul moțiunii pentru ambele variante. În timp ce social-democrații vor să refacă aceeași coaliție, PNL și USR resping o nouă colaborare cu ei și îi împing spre cei din AUR, cu care s-au aliat ca să dea jos Guvernul.

Pîslaru anunță câți bani primește România din PNRR pentru cererile de plată 3 și 4. Când va depune următoarea solicitare

Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, consideră că este "un miracol" faptul că România a recuperat 350 de milioane de euro din sumele iniţial suspendate aferente cererii de plată nr. 3 din PNRR.

Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan – context, mize și scenarii

Parlamentul României votează, marți (5 mai), moțiunea de cenzură depusă împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan, într-un moment de tensiune politică accentuată și reconfigurare a majorităților parlamentare.