DNA: Seful ITM Timis a cerut 10.000 de lei drept donatie pentru PDL

×
Publicitate

Seful ITM Timis, Cornelia Corescu, retinuta pentru trafic de influenta, este acuzata de DNA ca a cerut suma de 10.000 de lei de la administratorul unei firme indicand ca banii sa fie donati pentru organizatia judeteana a Partidului Democrat Liberal.

Procurorii din cadrul Directiei Nationale Anticoruptie – Serviciul teritorial Timisoara ii cerceteaza in acest dosar pe Cornelia Corescu, inspector sef al Inspectoratului Teritorial de Munca Timis, pentru trafic de influenta si doua infractiuni de instigare la fals intelectual in scopul ascunderii comiterii infractiunii de trafic de influenta, precum si pe Vasile Medesan, pentru trafic de influenta.

Perchezitii la ITM Timis. Directorul institutiei dusa la audieri. Este suspecta de fapte de coruptie

Anchetatorii au stabilit ca, in perioada iulie-august, Corescu, in calitate de inspector sef al Inspectoratului Teritorial de Munca Timis, prin intermediul lui Vasile Medesan, i-a pretins unui denuntator, administrator la o societate comerciala, suma de 10.000 lei, indicandu-i ca banii sa fie achitati ca donatie pentru organizatia judeteana de partid din care acestia faceau parte (Partidul Democrat Liberal), se arata intr-un comunicat de joi al DNA.

In schimb, Cornelia Corescu urma sa intervina la functionari din subordinea sa, asupra carora avea influenta, pentru a-i determina sa nu aplice firmei denuntatorului sanctiunile contraventionale corespunzatoare referitoare la incalcarea legislatiei muncii, pentru o serie de nereguli constatate.

Intrucat denuntatorul nu a achitat decat 1.000 lei din suma pretinsa, Cornelia Corescua dispus ca o angajata din subordine sa inlocuiasca procesul verbal initial cu un altul in care se consemnau imprejurari nereale ce ar fi atras sanctiuni mai aspre.

Totodata, acuzata a conditionat renuntarea la sanctiunile aplicate de depunerea, de catre denuntator, a intregii sume de bani pretinse initial.

In acest context, inculpata a dispus inregistrarea in evidentele institutiei a unei contestatii in vederea anularii procesului verbal cu o data anterioara, astfel incat sa apara ca fiind formulata de denuntator in termen legal.

Cu toate acestea, suma nu a fost remisa integral, scriu procurorii. Cornelia Corescu si Vasile Medesan au fost retinuti pentru 24 de ore, iar joi vor fi prezentati Tribunalului Timis cu propunere de arestare preventiva.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
FOTO Ashlyn Castro, apariție sclipitoare pe rețelele sociale: ”Iubitul tău e cel mai norocos. Are două Baloane de Aur acasă”
Citește și...
Tatal unui copil, adus de urgenta la spital, i-a batut pe medici, pentru ca se miscau prea incet

Miercuri seara a fost scandal mare pe holurile Urgentei de la Spitalul din Baia Mare. O asistenta de pe ambulanta si medicul de garda au fost agresati de tatal unui copil, adus cu salvarea la Sectia de Pediatrie.

Incendiu la un bloc de locuinte pe soseaua Stefan cel Mare din Bucuresti

Dimineata de cosmar pentru locatarii unui bloc cu 9 etaje din Bucuresti. Flacari uriase, declansate de un scurtcircuit, au iesit prin geamurile unui apartament de la penultimul nivel, iar fumul gros a intrat si in alte 3 locuinte.

Basescu, despre contractul dintre Bechtel si statul roman: "Ambii parteneri au vrut sa fure"

Contractul incheiat de stat cu compania Bechtel a fost unul in care "ambii parteneri au vrut sa fure". Declaratia a fost facuta de presedintele Traian Basescu, la intalnirea cu romanii din Washington, cand a fost intrebat de rezilierea contractului.

Recomandări
Au trecut 100 de zile de când România este condusă de un guvern demis. Scurtă cronologie a evenimentelor politice

Astăzi se împlinesc 100 de zile de când România nu mai are un guvern cu puteri depline. Guvernul condus de Ilie Bolojan a fost demis la data de 5 mai 2026, în urma unei moțiuni de cenzură.

Cum s-a văzut eclipsa de Soare din România. „S-au uitat cu ochelari de sudură, chestii improvizate”

Cerul a fost miercuri seară principala atracție și în unele zone din România, mai ales în vest, unde o treime din discul solar a fost acoperit în timpul eclipsei.

Centrala nucleară de la Cernavodă va fi oprită complet astăzi. România pierde încă 10% din producția de energie

Centrala nucleară de la Cernavodă, care în ultimele zile a furnizat în Sistemul Energetic Naţional aproximativ 680 de megawaţi, va fi deconectată treptat.