Descoperire uluitoare într-un vagon cu maşini. Ce avea în portbagaj

61949076
Politia de Frontiera Romana

Poliţiştii de frontieră arădeni au depistat doi bărbați din Maroc și Irak care au încercat să iasă ilegal din ţară, ascunşi într-un autoturism de pe platforma unui vagon dintr-un tren de marfă internaţional.

Comunicatul Poliţiei de Frontieră

În data de 23.03.2018, în jurul orei 11.00, la Punctul de Trecere a Frontierei Curtici, judeţul Arad, pe sensul de ieşire din ţară, în trenul Inter-Regio care circulă pe relaţia România - Franta, poliţiştii de frontieră au descoperit, ascunse într-un autoturism ce se afla pe platforma unui vagon de marfă, două persoane de sex masculin.

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit că persoanele în cauză sunt cetăţeni din Maroc și Irak, cu vârste de 21 de ani şi respectiv 34 de ani, solicitanţi de azil în România.

Cei doi au precizat că au recurs la această metodă deoarece doreau să ajungă în Franţa şi nu aveau o viză valabilă. Am mai declarat în cadrul primelor cercetări că au urcat în trenul de marfă în gara din Timişoara, iar în apropiere de PTF Curtici au spart geamul unui autoturism care era încărcat pe platforma trenului, pentru a putea deschide mijlocul de transport ca să se ascundă.

În cauză poliţiştii de frontieră au întocmit acte de urmărire penală sub aspectul săvârşirii infracţiuni de tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat, urmând ca la finalizarea cercetărilor să fie dispuse măsurile legale care se impun.

Articol recomandat de sport.ro
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Clara, îndrăgostită de iubitul de 85 de ani: ”Are un spirit tânăr”
Citește și...
Parchetul a confirmat tipul dronei doborâte în Buzău de un F-16 românesc. Anunțul procurorilor

Drona doborâtă vineri de un avion F-16 pilotat de un militar român în zona Padina din judeţul Buzău era de tip Shahed, informează Parchetul General într-un comunicat de presă.

Crater și rămășițe de rachetă descoperite în Brăila, după ce avionul italian nu a nimerit drona intrată în spațiul aerian

Ministerul Apărării anunţă, vineri seară, că echipele din teren au identificat resturi din drona doborâtă şi din racheta interceptoare în judeţul Buzău, iar un crater şi rămăşiţe ale unei rachete aer-aer au fost găsite în judeţul Brăila.

De ce navele comerciale nu pot detecta dronele maritime. Explicația după cele două incidente din largul României

Incidentul deosebit de grav din spațiul nostru aerian este potrivit șefului Armatei legat de un atac furibund al rușilor asupra Odesei. Astfel, mai multe drone au ajuns și în Marea Neagră. 

Recomandări
ANIMAȚIE. Traseul dronei militare doborâte, în premieră, de un F-16 în România. Cum a ajuns la 90 de kilometri de București

O dronă de luptă a fost doborâtă, vineri, de un avion românesc de vânătoare F-16 la nici 90 de kilometri de centrul Bucureștiului. 

Prima reacție a NATO după ce România a doborât o dronă în Buzău. „Alianța e capabilă și pregătită să reacționeze”

NATO a reacționat, vineri, după ce România a doborât o dronă în Buzău și menționează că alianța „e pregătită și capabilă să reactioneze la orice potențiale amenințări aeriene”.

Negocieri încheiate cu un boicot. Votul pe legea salarizării ar putea fi amânat pentru august

Noua lege a salarizării este în pericol să nu fie votată în Parlament săptămâna viitoare, așa cum și-ar fi dorit Guvernul. Sindicatele din Sănătate și Educație nu s-au mai așezat la masa negocierilor, iar PSD anunță că nu o susține în forma acutuală.