Cum a căzut fostul fotbalist Florin Gardoș în plasa Nordis: „M-a cam speriat treaba asta”. Suma pierdută în schema imobiliară

×
Codul embed a fost copiat

În scandalul Nordis, procurorii DIICOT au cerut arestarea preventivă pentru Laura Vicol, soțul acesteia, Vladimir Ciorbă, plus 9 inculpați în dosarul Nordis.

Fosta șefă a Comisiei Juridice din Parlament este acuzată și ea de constituirea unui grup infracțional organizat și complicitate la delapidare. La percheziții, anchetatorii au luat din casa Laurei Vicol genți și bijuterii de lux de aproximativ un milion de euro, spun apropiații ei. Anchetatorii cred că bunurile ar fi fost cumpărate din banii dați de clienții Nordis, pentru apartamente pe care nu le-au mai primit.

După o noapte petrecută în spatele gratiilor, Laura Vicol, soțul acesteia și alți nouă inculpați au fost duși în fața judecătorilor Curții de Apel București, unde procurorii au cerut arestarea lor preventivă.

Fosta șefă a Comisiei Juridice le-a arătat jurnaliștilor prezenți că este încătușată. Toți sunt acuzați că au constituit un grup infracțional organizat pe trei paliere, prin care au păcălit sute de clienți Nordis să plătească avansuri considerabile pentru achiziția unor apartamente la mare. Unii au plătit integral investițiile, însă nu au primit niciodată apartamentele.

Printre cei înșelați se numără și fostul fotbalist Florin Gardoș. Acesta a povestit pentru Știrile Pro TV că a dat, în 2019, peste 100.000 de euro pentru două apartamente.

Citește și
Nordis
De ce a intrat in insolvență gigantul imobiliar Nordis. Raport oficial al administratorului judiciar

Florin Gardoș, fost fotbalist român: „Termenul inițial era 2021. Când am luat eu acolo, unul era ridicat la etajul 7 și cealaltă clădire la etajul 1 sau 2. Apoi a venit pandemia, s-a amânat cu un an, apoi încă un an și mi s-a părut că ceva nu e în regulă și am început demersurile pentru un proces. Da, i-am dat în judecată, pentru că ele erau gata, hotelul l-au pus în funcțiune vara trecută și nu voiau să facem actele de vânzare-cumpărare. Pe mine m-a cam speriat treaba asta, că, na, sunt relativ cunoscut în lumea fotbalului aici și, cu toate astea, nu răspundeau la telefon, nu îi interesa nimic, nu am avut niciun fel de dialog. Au venit cu niște explicații aberante...”.

Florin Gardoș spune că nu a apucat să recupereze niciun ban. Firmele Nordis au intrat în insolvență înainte ca el să obțină o sentință favorabilă. În luna octombrie, pe rolul Tribunalului București, peste 1.200 de persoane le cereau judecătorilor să le facă dreptate. Acum trebuie să aștepte finalizarea dosarelor de insolvență.

Ca să recupereze cele 71 de milioane de euro care ar fi fost delapidate, procurorii au ridicat, la percheziții, din casele suspecților, diferite sume de bani, dar și 50 de laptopuri, tablete, telefoane mobile și un server care vor fi percheziționate informatic. Din casa Laurei Vicol, anchetatorii ar fi ridicat bunuri în valoare de aproximativ 1 milion de euro, cum ar fi genți și bijuterii.

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a reacționat după ce a fost acuzat că, alături de premierul Ciolacu, ar fi zburat în străinătate cu avioane închiriate de Nordis.

Reporter: Doamna Vicol a beneficiat de sprijinul dvs. și al altor colegi de partid să devină șefa Comisiei?

Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor: Nu eu am hotărât să fie șefă de comisie sau nu, grupul PSD. Dacă s-a făcut ceva ilegal de către mine, că nu vorbesc de altcineva, ăsta e un moment extrem de bun să se spună acest lucru. Oriunde am fost eu, mi-am plătit. Aceste lucruri mă fac să fiu cât se poate de relaxat, nu am fost pe banii nimănui.

Ministrul Grindeanu le-a promis jurnaliștilor că le va arăta facturile pentru biletele de avion cumpărate – susține el – de la o agenție de turism.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
Laura Vicol și Vladimir Ciorbă, reținuți în dosarul Nordis, după audieri maraton și percheziții
Laura Vicol și Vladimir Ciorbă, reținuți în dosarul Nordis, după audieri maraton și percheziții

Laura Vicol, fosta șefă a comisiei juridice de la Camera Deputaților și soțul acesteia, Victor Ciorbă, au fost reținuți pentru 24 de ore în cazul Nordis.

De ce a intrat in insolvență gigantul imobiliar Nordis. Raport oficial al administratorului judiciar
De ce a intrat in insolvență gigantul imobiliar Nordis. Raport oficial al administratorului judiciar

Administratorul judiciar al Nordis Management SRL, firmă implicată acum într-un scandal în care procurorii DIICOT acuză prejudicii de peste 190 de milioane de euro, a publicat un raport privind intrarea în insolvență a acestei societăți.

Percheziții în România și Monaco, într-un dosar cu afaceri imobiliare de 195 mil. €. Surse: Este vizată afacerea Nordis
Percheziții în România și Monaco, într-un dosar cu afaceri imobiliare de 195 mil. €. Surse: Este vizată afacerea Nordis

Poliţiştii Direcţiei de Combatere a Criminalităţii Organizate, împreună cu procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism, fac luni 65 de percheziţii domiciliare, în România şi Principatul Monaco.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”
Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria, dacă o demite pe Diana Buzoianu, ministrul Mediului, pentru criza apei potabile din judeţele Prahova şi Dâmboviţa.