Constanţa rămâne în carantină pentru încă 14 zile. La ce rată de infectare a ajuns

×
Publicitate

Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă a votat, vineri, prelungirea carantinei în municipiul Constanţa pentru încă 14 zile deoarece în ultimele două săptămâni rata incidenţei a crescut de la 9,11 la mia de locuitori ajungând joi la 10,54.

Centrele comerciale sunt nevoite să îşi reconfigureze circuitele, urmând să existe unele pentru intrare şi altele pentru ieşire. Mall-urile rămân închise în zilele de sâmbătă şi duminică, cu excepţia magazinelor care vând produse alimentare, farmacii, curăţătorii şi a celor care comercializează hrană pentru animalele de companie.

Măsura este valabilă începând cu data de 4 decembrie, ora 20 și va fi în vigoare pentru următoarele 14 zile, potrivit News.ro. 

Decizia de carantinare va fi luată de şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat.

În hotărârea Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Constanţa se prevede că este strict interzisă intrarea/ieşirea din zona carantinată prin alte zone şi căi de acces decât cele deschise circulaţiei publice de pe drumurile naţionale, judeţene, comunale şi forestiere, iar circulaţia şi staţionarea în spaţii publice a persoanelor este interzisă, cu excepţia motivelor bine justificate, prevăzute în prezenta hotărâre, pe baza Declaraţiei pe proprie răspundere, legitimaţiei de serviciu sau a adeverinţei eliberate de angajator.

CJSU a decis ca pentru verificarea motivului deplasării în interes profesional, persoanele sunt obligate să prezinte, la cererea personalului autorităţilor abilitate, legitimaţia de serviciu sau adeverinţa eliberată de angajator, iar pentru verificarea motivului deplasării în interes personal, o declaraţie pe propria răspundere, completată în prealabil.

Declaraţia pe propria răspundere trebuie să cuprindă numele şi prenumele, data naşterii, adresa locuinţei/gospodăriei/locului activităţii profesionale, motivul deplasării, data completării şi semnătura.

De asemenea, în interiorul localităţii se interzice circulaţia persoanelor în grupuri pietonale mai mari de şase persoane care nu aparţin aceleiaşi familii, precum şi formarea unor asemenea grupuri, iar ocupanţii unui autovehicul, dacă nu sunt membri ai aceleiaşi familii, au obligaţia de a purta mască de protecţie, astfel încât să acopere nasul şi gura.

În perioada de carantină, este permisă oficierea slujbelor religioase doar în exteriorul clădirilor, cu excepţia celor la care participă doar personalul bisericesc. Pentru evenimentele organizate în exterior se va respecta norma de patru mp/persoană, cu respectarea regulilor de protecţie sanitară, fiind permisă şi oficierea slujbelor de înmormântare, doar în exteriorul clădirilor, cu participarea a maxim 20 de persoane.

Totodată, este permisă oficierea evenimentelor de stare civilă cu prezenţa a maxim 20 de persoane în exteriorul clădirilor si respectiv 8 persoane în interiorul clădirii, cu respectarea regulilor de protecţie sanitară.
CJSU a mai decis limitarea numărului de persoane în cazul magazinelor sau centrelor/parcurilor comerciale astfel încât să se asigure opt mp/persoana cu respectarea normelor de distanţare.

“Magazinele sau centrele/parcurile comerciale îşi vor reconfigura, acolo unde este posibil, circuitele, astfel încât să se asigure circuite unice, separate pentru intrare şi pentru ieşire, poziţionate constructiv neadiacent. Pe perioada aplicării măsurii de carantină zonală, în zilele de sâmbătă, duminică şi sărbători legale, operatorii economici din centrele comerciale tip Mall îşi vor suspenda în continuare activitatea până la expirarea prevederilor prezentei Hotărâri, cu posibilitatea de prelungire în funcţie de evoluţia situaţiei epidemiologice, cu excepţia magazinelor care comercializează produse alimentare, farmaciilor, curăţătoriilor, magazinelor care comercializează hrană pentru animalele de companie”, se mai arată în hotărârea Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă.

Municipiul Constanţa a intrat în carantină pe data de 20 noiembrie, iar în momentul în care s-a luat această decizie rata incidenţei era de 9,11, iar în cursul zilei de 3 decembrie aceasta era de 10,54.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
Citește și...
Sindicaliștii cer interzicerea testelor cu poligraful în procesele de recrutare: „Încalcă drepturi fundamentale”

Utilizarea testelor poligraf (detectorul de minciuni) în procesele de recrutare încalcă drepturi fundamentale şi depăşeşte limitele legale, susţine Blocul Naţional Sindical (BNS).

Doi hoți au fost prinși în flagrant de polițiști în timp ce părăseau o locuință în Prahova. Un vecin vigilent sunase la 112

Un vecin vigilent poate fi o comoară pentru cei din jur. În Prahova, o astfel de persoană a ajutat la prinderea a doi indivizi, care răscoleau un apartament, în căutarea unor lucruri de valoare, pe care să le fure. 

Profesia de „livrator de hrană” ar putea fi recunoscută oficial în România. ANPC vrea norme speciale pentru angajați

ANPC solicită ca meseria de „livrator de hrană” să fie introdusă în Clasificarea Ocupațiilor din România. 

Recomandări
LIVE TEXT. Criză politică. Noi consultări la Cotroceni. Bolojan vrea un pact pentru România, valabil până la sfârșitul anului

Președintele Nicușor Dan a început, astăzi, o nouă rundă de consultări cu partidele și formațiunile politice parlamentare, în vederea desemnării candidatului la funcția de prim-ministru, după ce Guvernul Veștea a fost respins în Parlament.

Ce cred unii analiști politici despre ”intenția reală a partidului AUR”, după respingerea învestirii Guvernului Veștea

Eşecul votului de învestitură al guvernului Veştea confirmă dificultatea tot mai mare de a construi majorităţi parlamentare funcţionale şi evidenţiază repoziţionări strategice importante pe scena politică. 

Fermă clandestină de criptomonede, descoperită în Satu Mare. Consuma electricitate cât un combinat industrial

Inspectorii ANAF au descoperit în Satu Mare o fermă clandestină de criptomonede, care consuma energie cât un combinat industrial, fără a declara însă niciun fel de activitate și veniturile obținute.