Câte zile libere legale au românii de Paște în 2022

62253727
Shutterstock

Românii vor beneficia de o minivacanță de patru zile în luna aprilie pentru sărbătorile de Paște.

Pe ce dată pică Paștele în 2022

În acest an, zilele libere cu ocazia sărbătorii Paștelui Catolic sunt 15 aprilie – Vinerea Mare, 17 și 18 aprilie – prima şi a doua zi de Paște.

În schimb, sărbătorile legale aferente Paștelui Ortodox sunt 22 aprilie – Vinerea Mare, 24 şi 25 aprilie – prima şi a doua zi de Paște.

Cum va fi vremea de Florii și Paște?

Deși se spune că așa cum o să fie vremea de Florii, așa va fi și de Paşte, meteorologii au cu totul altă părere.

Conform previziunilor specialiștilor, la sfârșitul săptămânii o să ne bucurăm de soare, însă de Înviere va fi destul de frig, iar la munte vor fi chiar temperaturi negative. În plus, sunt anunțate ploi în aproape toată țara.

Dacă alegeți să mergeți la mare de Florii, trebuie să știți că vor fi între 16 și 18 grade ziua și cel mult 8 noaptea. Este puţin probabil să plouă. De Paște, în schimb, va fi mai frig. Vor fi cel mult 12 grade ziua și numai 6 grade noaptea. În plus, pentru noaptea de înviere ar fi bine să aveţi şi o umbrelă.

La munte se încălzeşte în acest weekend noaptea temperaturile rămân pozitive iar riscul de ploaie este mic. De Paște însă se strică vremea. Ziua vor fi cel mult 8 grade iar noaptea temperaturile devin negative. Ba chiar va ninge la mare altitudine, iar meteorologii cred că se va aşterne un strat de zăpadă numai bun pentru schiat.

În București, în noaptea de înviere vor fi doar 6 grade Celsius în centrul orașului și cel mai probabil va ploua.

În 2022, doar 6 din zilele libere pică în weekend, restul de 9 fiind în cursul săptămânii.

Sărbătorile legale din 2022:

1 și 2 ianuarie 2022 (Anul Nou) – sâmbătă și duminică
24 ianuarie 2022 (Ziua Unirii) – luni – minivacanță – 3 zile libere
22 aprilie 2022 (Vinerea Mare) – vineri
24 și 25 aprilie 2022 (Paștele) – duminică și luni, ca în fiecare an (în total 4 zile)
1 mai 2022 (Ziua Muncii) – duminică
1 iunie 2022 (Ziua Copilului) – miercuri;
12 și 13 iunie 2022 (Rusaliile) – duminică și luni, ca în fiecare an
15 august 2022 (Adormirea Maicii Domnului) – luni – minivacanță de 3 zile
30 noiembrie 2022 (Sfântul Andrei) – miercuri
1 decembrie 2022 (Ziua Națională) – joi – posibilitate de 5 zile libere cu punte de o zi liberă (vinerea), dacă aprobă Guvernul
25 și 26 decembrie 2022 (Crăciunul) – duminică și luni – minivacanță de 3 zile

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
Citește și...
Criză în sănătate: peste 1.000 de localități din România nu au suficienți medici de familie, iar Urgențele sunt sufocate

Deficitul de medici de familie din mediul rural pune presiune pe camerele de gardă. Sunt și 500 de pacienți pe zi, de exemplu, la Urgențe în Constanța, iar mulți dintre ei sunt veniți din comunele unde nu există medic.

Sibiul s-a transformat într-o scenă uriașă. Mii de spectatori au umplut străzile la Festivalul Internațional de Teatru

Primul weekend al Festivalului Internațional de Teatru din Sibiu a adus în oraș sute de spectacole - atât în sălile de teatru, cât și pe străzi și în piețe.

Tragedie în Mehedinți. Un șofer bulgar a murit după ce ar fi adormit la volan și s-a izbit frontal de un TIR

Șoferul unei dube, cetățean bulgar, a murit duminică, pe drumul național 56A, în județul Mehedinți, după ce vehiculul pe care îl conducea s-a izbit cu un TIR.

Recomandări
LIVE UPDATE, învestirea Guvernului Veștea. Audierile încep la 12.00, plenul Parlamentului a fost convocat în această seară

Birourile Permanente ale Camerei Deputaţilor şi Senatului s-au reunit astăzi pentru a stabili calendarul învestirii Guvernului Veştea, după ce lista miniștrilor și programul de guvernare au ajuns, duminică seară în Parlament.

ANM: Cod galben de caniculă și furtuni în mai multe regiuni ale țării. Temperaturile urcă până la 34 de grade

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) avertizează că vremea va deveni deosebit de caldă în cea mai mare parte a țării în intervalul 22 iunie, ora 10:30 – 24 iunie, ora 21:00. 

LIVE: Rezolvarea subiectelor de la proba de română, Evaluarea Națională 2026. Vezi care erau răspunsurile corecte

Aici poate fi urmărită rezolvarea live a subiectelor de la proba de limba și literatura română, susținută astăzi de absolvenții clasei a VIII-a în cadrul Evaluării Naționale 2026.