Captură de jumătate de milion de euro în vama Siret. Ce se ascundea într-un TIR ucrainean care transporta paleți. FOTO

62532121
Politia de Frontiera Romana

Polițiștii de frontieră din cadrul SPF Siret - ITPF Sighetu Marmației, împreună cu Autoritatea Vamală Română, au efectuat o captură semnificativă în Punctul de Trecere a Frontierei Siret, județul Suceava.

Luni, 31 martie, au descoperit 133.500 de pachete de țigări de proveniență extracomunitară, ascunse într-un autocamion care transporta paleți cu materiale de construcții.

Incidentul a avut loc în jurul orei 06:00, când un ansamblu rutier înmatriculat în Ucraina, condus de un bărbat în vârstă de 55 de ani, s-a prezentat la controlul de frontieră. Conform documentelor, autocamionul transporta plăci termoizolante din vată minerală. Cu toate acestea, după o analiză de risc și din cauza unor suspiciuni rezonabile, polițiștii de frontieră au solicitat un control detaliat.

În urma scanării și a inspecției fizice a vehiculului, autoritățile au descoperit 267 de baxuri, care conțineau 133.500 de pachete de țigări ascunse în mod ingenios în partea din față a semiremorcii, în spatele paleților cu materiale de construcții. Valoarea estimată a capturii este de peste 2.580.000 lei (aproximativ 516.000 euro).

Întreaga cantitate de țigări a fost confiscată, iar autocamionul, evaluat la 75.000 lei, a fost indisponibilizat pentru cercetări suplimentare la sediul Sectorului Poliției de Frontieră Siret. În acest moment, autoritățile efectuează investigații sub coordonarea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Rădăuți, pentru infracțiunile de contrabandă și folosirea de acte nereale, conform Codului Vamal al României. Cercetările sunt în derulare pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și aplicarea măsurilor legale.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
Citește și...
MAI a verificat intervenția în cazul crimei din Bihor. Tatăl fetei de 18 ani a sunat de mai multe ori la 112

Ministerul de Interne a analizat intervenţia structurilor proprii în cazul fetei de 18 ani care a fost ucisă la o fermă din judeţul Bihor, după ce tatăl victimei a făcut mai multe acuzaţii.

Mobilizare generală în Sibiu după dispariția unui copil de 5 ani: drone, elicopter și câini de urmă, în căutări

Noapte albă pentru autoritățile din județul Sibiu, care caută de 12 ore un băiețel de 5 ani, dispărut de lângă tatăl său.

Statele unde s-au născut cei mai mulți copii români. Unul din șase vine pe lume în străinătate

Din fiecare șase copii cu părinți români, născuți anul trecut, unul a venit pe lume peste hotare. Potrivit autorităților străine, 7% dintre bebelușii cu cetățenie română s-au născut în Italia, și alți 6% în Marea Britanie.

Recomandări
Politolog: Întrebarea momentului este cine conduce România. „Nu cred că am mai fost într-o situație similară”

România traversează una dintre cele mai periculoase perioade politice din ultimii ani, în condițiile în care actuala criză de guvernare riscă să genereze un „vid de putere”, explică profesorul Corneliu Bjola într-un interviu pentru Știrile ProTV.

Consultările oficiale pentru noul Guvern încep după Summitul B9. Când am putea avea un nou premier

Șeful statului ar putea desemna un nou premier abia la finalul lunii mai, deși, potrivit informațiilor de la Administrația Prezidențială, joi sau vineri vor avea loc negocieri la Cotroceni, imediat după Summitul B9. 

România, lovită de un ciclon mediteranean. Vijelii și ploi torențiale în toată țara. Un județ a fost deja lovit de grindină

Chiar dacă săptămâna a început cu soare și temperaturi de vară, urmează zile cu vreme capricioasă și ploi torențiale. Un ciclon, venit din vest, va aduce cantități mari de precipitații, grindină și descărcări electrice.