Când vor fi adoptate următoarele relaxări pe fondul scăderii numărului cazurilor. Ciucă: „Ține de situația epidemiologică”

62235415
Pro TV

Nicolae Ciucă și-a anunțat intenția de a adopta alte relaxări, după ce numărul cazurilor de infectare a început să scadă. Dacă trendul descrescător va continua, premierul va lua o decizie împreună cu ministrul Rafila.

Eventualele măsuri de relaxare ar putea să fie luate în calcul peste o săptămână, a afirmat miercuri premierul Nicolae Ciucă, care a avut consultări permanente pe această temă împreună cu ministrul sănătății, Alexandru Rafila. Totul ține de situația epidemiologică, a explicat premierul miercuri seara, într-o emisiune la Antena 3, preluată de news.ro.

„Nu vreau să mă antepronunț. Am discutat cu dl ministru Rafila și el a spus că după 15 februarie, în funcție de datele în evoluția infectărilor, vom putea să discutăm despre măsurile care pot fi luate la nivelul guvernului” a precizat Nicolae Ciucă.

Premierul a precizat că are discuții permanente la nivelul Ministerului Sănătății. „Ce vă pot spune e că începând de sâmbăta trecută am început să scădem, față de acum o săptămână”.

O dată cu prelungirea stării de alertă, au rămas în vigoare majoritatea măsurilor, printre care interdicția de organizare a evenimentelor private și obligativitatea măștii de protecție, inclusiv în aer liber.

Guvernul permite acum accesul în supermaketurile din mall-uri și persoanele care nu au certificat COVID.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mercedes s-a dat peste cap pentru noul C-Class: ”Cel mai puternic și mai sportiv pe care l-am făcut vreodată”
FOTO Mercedes s-a dat peste cap pentru noul C-Class: ”Cel mai puternic și mai sportiv pe care l-am făcut vreodată”
Citește și...
„România, te iubesc!” revine, astăzi, de la ora 18, cu ancheta „Agricultură fără rădăcini”. Ce a descoperit Cosmin Savu

Agricultura este unul dintre pilonii de dezvoltare ai unei economii. Într-un context internațional dificil, sustenabilitatea și securitatea alimentară sunt mai mult decât necesare - sunt fundamentale.

500 de cupluri au sărbătorit nunta de aur, la Iași. Cuplurile au dezvăluit secretul unei căsnicii de jumătate de secol

De Ziua Familiei, 500 de cupluri care au făcut nunta de aur, în ultimul an, au fost premiate, la Iași. Emoționați și fericiți ca în prima zi, soții care au împlinit 50 de ani de la căsătorie și-au făcut apoi declarații de dragoste și au petrecut pe ring.

Constanța, animată în primul weekend al programului „Litoralul pentru Toți”. Mii de turiști au acaparat faleza Cazinoului

Soare cât vezi cu ochii, apă turcoaz și o atmosferă ca în plin sezon estival. La Constanța, sâmbătă, turiștii s-au bucurat de vremea superbă și au umplut faleza Cazinoului cu entuziasmul lor.

Recomandări
Programul oficial al consultărilor de luni de la Cotroceni. Strategiile partidelor înaintea întâlnirii cu Nicușor Dan

Liderii partidelor parlamentare sunt așteptați luni la Palatul Cotroceni, unde vor avea consultări cu președintele Nicușor Dan privind formarea noului Guvern.

Zelenski și Maia Sandu condamnă planul Rusiei de a acorda mai ușor cetățenie locuitorilor din Transnistria: Căută noi soldați

Volodimir Zelenski și Maia Sandu avertizează că planul Rusiei de a simplifica acordarea cetățeniei pentru locuitorii din Transnistria poate ascunde atât o tentativă de recrutare militară, cât și o nouă încercare a Moscovei de a-și consolida influența.

Alexandra Căpitănescu, show spectaculos în finala Eurovision 2026. Reacții după momentul României | FOTO & VIDEO

România a obținut sâmbătă seara, la Viena, pentru a treia oară locul 3 în finala concursului Eurovision, prin reprezentația Alexandrei Căpitănescu cu piesa „Choke Me”, care a obținut un total de 296 puncte.