GALERIE FOTO | Aproape 900 de refugiați ucraineni au ajuns în București cu trenul, din Republica Moldova

62231434

Aproape 900 de refugiați ucraineni au ajuns luni după amiaza în București, cu un tren al CFR Călători care i-a preluat din Iași, unde au au fost aduși din Republica Moldova. CFR precizează că cetățenii din Ucraina călătoresc gratuit în România.

Un tren cu 870 de refugiați ucraineni la bord a sosit luni după amiaza în Gara de Nord, după ce au intrat în țară cu un tren al Căilor Ferate Moldovene, a anunțat CFR Călători.

„În această dimineață circulă trenul CFR Călători 12 605 cu 12 vagoane având 870 de refugiați la bord, sosiți în țară cu un tren al Căilor Ferate Moldovene. Plecarea din Iași a fost la ora 10:20, sosirea în București Nord fiind estimată în jurul orei 17:15”, a transmis CFR Călători.

Potrivit CFR, ”cetățenii străini care provin din Ucraina, călătoresc gratuit pe teritoriul României cu CFR Călători”.

 

INQUAM Photos/Octav Ganea

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Ministrul Agriculturii: ”Nu există un risc să nu putem aproviziona populaţia”. ”Producem mai mult decât consumăm”

Ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu, a declarat, luni, că nu există un risc în privinţa aprovizionării populaţiei cu alimente, precizând că ţările care vor limita exportul de cereale în contextul crizei din Ucraina sunt Ungaria, Bulgaria şi Serbia.

Românii se înghesuie să-și facă pașapoarte, speriați de războiul din Ucraina. Cât durează acum procedurile

În plină criză a refugiaților ucrainieni, românii își actualizează pașapoartele și în multe orașe din țară s-au format cozi mari.

România, pe lista Guvernului rus cu ţări neprietenoase la adresa Rusiei în contextul conflictului din Ucraina

România și 51 de țări și teritorii au fost plasate de Rusia, pe lista statelor care comit acțiuni neprietenoase.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.