Accident între un autocar şi un TIR, în Tulcea. A fost activat Planul Roşu de Intervenţie

62531469

Autorităţile din judeţul Tulcea au activat, miercuri, Planul Roşu de Intervenţie, după un accident în care a fost implicat un autocar cu 20 de persoane şi un TIR.

UPDATE:

Planul roşu de intervenţie activat, miercuri, în urma unui accident rutier produs în apropiere de satul Niculiţel, a fost dezactivat, toate persoanele aflate în autocar continuându-şi drumul cu un alt mijloc de transport, a anunţat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) 'Delta' Tulcea.

Niciuna din cele aproape 20 de persoane care se aflau în autocarul care ar fi fost acroşat de un tir nu a dorit să fie transportată la spital pentru investigaţii, aşa încât ele au fost preluate de un alt mijloc de transport şi şi-au continuat călătoria.

"Începând cu ora 17:00, Planul roşu de intervenţie a fost dezactivat, iar până la ajungerea echipajelor la locul intervenţiei au fost retrase autospeciala de stingere şi autospeciala pentru descarcerare, ajungând la faţa locului doar autospeciale de transport personal şi victime multiple", a precizat reprezentantul ISU 'Delta', Daniel Năstase.

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean, Ionela Herda, a precizat, pentru Agerpres, că lucrătorii instituţiei au demarat o anchetă pentru a stabili circumstanţele evenimentului. 

ȘTIRE INIȚIALĂ:

ISU Tulcea intervine, miercuri, la un accident rutier produs în Niculiţel, fiind implicate un autocar în care se aflau aproximativ 20 de persoane şi un TIR.

”Având în vedere numărul persoanelor aflate în autocar, a fost activat Planul Roşu de Intervenţie la nivelul judeţului Tulcea”, a transmis sursa citată.

La locul evenimentului au fost alocate 1 maşină de stingere, 1 echipaj de descarcerare, 1 autospecială pentru transport victime multiple şi 4 ambulanţe SAJ.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Un bărbat este căutat de poliție după ce a bătut și tâlhărit o femeie, în Iași. Victima a căzut inconștientă la pământ

Polițiștii din Iași cer ajutorul cetățenilor pentru identificarea unui individ care, anul trecut, în decembrie, a tâlhărit și lovit o femeie pe stradă.

Fosta avocată din dosarul de viol cu victimă minoră de la şcoala de vară a AUR: Presupuşii violatori, scoşi de sub urmărire

Claudia Postelnicescu, fostă avocată din dosarul în care o adolescentă a acuzat că a fost violată de trei bărbaţi în timp ce participa la o şcoală de vară a AUR, afirmă că cei trei presupuşi violatori au fost scoşi de sub urmărire penală.

Se schimbă regulile pentru șoferi. Ce vor trebui să facă cei cu permisul suspendat ca să îl recupereze

Camera Deputaţilor a adoptat un proiect care prevede ca reducerea perioadei de suspendare a permisului auto să fie condiţionată şi de obligativitatea prezentării dovezii achitării amenzii aplicate ca urmare a săvârşirii contravenţiei.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.