Oaspeți filmați în cele mai intime momente. O familie a găsit camere de supraveghere ascunse în cazarea lor din Puerto Rico

Un cuplu din Georgia aflat în vacanță în Puerto Rico a fost șocat să descopere camere de supraveghere ascunse în întreaga lor cazare, găsită pe Airbnb.
Ei au găsit filmări – cu sunet – care îi arătau întreținând relații intime, precum și imagini cu cei doi copii ai lor în baie, „goi sau în timp ce se dezbrăcau.
„Frica intensă, suferința emoțională, furia și durerea profundă – alături de sentimentul profund de violare trăit de [cuplu], atât personal cât și în numele copiilor lor – au fost de neimaginat”, se arată în depoziția dintr-un proces analizat de The Independent.
Membrii familiei sunt identificați în documentele din instanță doar prin inițiale, pentru a „evita revictimizarea... din cauza naturii sensibile a acuzațiilor formulate”, părinții fiind menționați ca „G.P.M.” și „E.R.R.”.
Cum au aflat că sunt filmați
Incidentul a avut loc în februarie 2025, când G.P.M. și E.R.R. au rezervat o cazare de o săptămână în Hatillo, o zonă rurală de pe coasta de nord a Puerto Rico. La patru zile după sosire, G.P.M. a observat o reflexie ciudată într-o priză, care s-a dovedit a fi o cameră ascunsă. Au fost descoperite în total cinci camere ascunse, inclusiv în baia copiilor și în dormitorul principal.
După verificarea cardurilor de memorie, cuplul a găsit imagini video cu propriii copii dezbrăcați și cu ei înșiși în timp ce întrețineau relații intime. Mai mult, au găsit filmări cu gazda instalând camerele.
Gazdele, inclusiv o femeie necunoscută cu un laptop, au intrat mai târziu în proprietate și au început să scoată camerele, înainte ca poliția să obțină un mandat de percheziție. E.R.R. i-a confruntat fizic pe aceștia și i-a alungat de pe proprietate.
Ce spune Airbnb
În încercarea de a identifica autorul acestei violări a intimității, G.P.M. a verificat cardul de memorie al uneia dintre camere, căutând primul fișier salvat.
Spre groaza ei, a găsit o filmare cu unul dintre gazde în dormitorul principal instalând și ajustând lentila camerei ascunse, ținând o a doua cameră în mână și verificând un flux live pe telefonul său.
Această filmare, potrivit plângerii, confirmă că dispozitivele erau instalate intenționat pentru a spiona chiriașii.
„Clienții mei caută dreptate împotriva celor care le-au invadat intimitatea familială și le-au încălcat drepturile constituționale. Airbnb trebuie tras la răspundere pentru că profită din această afacere, dar încearcă să evite responsabilitatea de a oferi un mediu sigur oaspeților săi”, a transmis avocatul familiei, José Morales Boscio.
Un purtător de cuvânt al Airbnb a confirmat că gazda a fost interzisă definitiv pe platformă și că „orice formă de seupraveghere video este inetrzisă”.
Procesul intentat în Puerto Rico solicită despăgubiri de cel puțin 5 milioane de dolari, pentru invadarea intenționată, răuvoitoare și neglijentă a intimității lor.