Momentul în care o mașină a fost lovită de fulger de două ori. VIDEO

62077864

O mașină care circula pe o autostradă aglomerată din Rusia a fost lovită de fulger de două ori.

Scena a fost filmată de camera de bord montată pe o mașină aflată la câțiva metri în spate, condusă de Galina Ershova. Aceasta a povestit că circula pe autostrada Berdskoye din regiunea Novosibirsk, când a fost orbită de fulgerele care au lovit autoturismul din fața sa, potrivit RT.com.

"Am fost orbită pentru o fracțiune de secundă și am strâns tare de volan. S-a întâmplat atât de rapid", a povestit Ershova.

Pasagerii autoturismului lovit de fulgere nu au fost răniți în urma incidentului, însă bateria a fost descărcată complet. Șoferița a declarat că a rămas uimită că restul participanților la trafic nu au oprit să vadă în ce stare se află.

"Erau foarte mulți martori, dar nimeni nu a oprit. Toți și-au continuat drumul", a povestit Anna Nakaznykh.

Autoturismele construite în acest moment sunt dotate cu sisteme de protecție împotriva fulgerelor, prin care curentul este descărcat în pământ, astfel că pericolul pentru pasageri este minimim.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
„Șantajul Europei s-a dovedit mai puternic!” Plânge Moscova după ultima lovitură plecată din România
„Șantajul Europei s-a dovedit mai puternic!” Plânge Moscova după ultima lovitură plecată din România
Citește și...
Bărbatul din Galați care ținea de două săptămâni în casă cadavrul iubitei sale a fost arestat. Ar fi ucis-o în bătaie

Bărbatul de 40 de ani din Galați, care ținea de două săptămâni în casă trupul neînsuflețit al partenerei sale, a fost arestat. Procurorii au ajuns la concluzia că el ar fi cel care a ucis-o în bătaie pe femeia de 59 de ani.

O femeie din Prahova a fost amenințată cu moartea de soț. Bărbatul a fost reținut după ce a încălcat ordinul de protecție

Un bărbat de 58 de ani din Sângeru, județul Prahova, a fost reținut de polițiști după ce, aparent fără motiv, și-ar fi luat soția la bătaie. 

Avocat din Iași, condamnat la 9 ani și 2 luni de închisoare după ce și-a bătut cu bestialitate fosta parteneră

Aproape 10 ani de închisoare, cu executare. Atât a primit un avocat din Iași, în vârstă de 54 de ani, care și-a bătut cu bestialitate o fostă parteneră.

Recomandări
ANAF verifică veniturile obținute de români în străinătate. Cine riscă să plătească un impozit de 70%

Peste un miliard de euro din venituri obținute de români în străinătate au fost declarate la ANAF pentru anul 2025. Cei mai mulți bani au provenit din investiții, iar cei mai puțini din agricultură. 

Șantierele din București, cele mai liniștite locuri ale orașului. Pe unul mai „agitat”, doi dau la lopată, patru se uită

Lucrările sunt întârziate pe unele din cele 50 de șantiere deschise în București pentru schimbarea conductelor și a șinelor de tramvai. 

Fenomenul care face incendiile din Spania imposibil de controlat. Ce este „regula 30-30-30” de care se tem toți pompierii

Pompierii spanioli depun eforturi colosale pe mai multe fronturi pentru a opri cele mai distrugătoare incendii de vegetație din istoria recentă a țării. În ultima săptămână, flăcările au pârjolit peste 50.000 de hectare de teren.