"Teoria mea intima este ca un actor trebuie sa fie un amant infidel"

60471756

"Sunt maramuresean dupa mama, salajean dupa tata, dar stau in Bucuresti de foarte multa vreme". Actorul Emil Hossu s-a nascut in 24 noiembrie 1941, in Ocna Sibiului.

Actorul Emil Hossu a decedat miercuri seara la varsta de 70 de ani.

Si-a dedicat viata filmului si teatrului romanesc, fiind iubit de public in special datorita simtului fin al umorului si modestiei sale.

Intrucat tatal sau era diplomat, pe 23 august 1945, toata familia sa a fost deportata intr-un lagar in Germania, unde a ramas timp de an si trei luni.

Dupa ce au scapat din lagar, parintii s-au intors in Romania.

Casa, o fabrica de ata si masina le fusesera confiscate.

In 1948, pentru ca fusese diplomat in perioada lui Ion Antonescu, tatal lui Emil Hossu a fost trimis la munca fortata la Canalul Dunare-Marea Neagra, de unde a revenit dupa 6 luni.

La numai 17 ani, Emil Hossu si-a pierdut tatal, bolnav de cancer.

Pentru ca nu avea "origine sanatoasa", Emil Hossu a reusit sa intre la Academia de Teatru si Film abia din a treia incercare.

Emil Hossu este cunoscut in special datorita carierei sale cinematografice, insa primele sale roluri retribuite au fost la teatrul radiofonic.

De asemenea, el a fost actor al Teatrului Nottara din Bucuresti.

Printre filmele in care a jucat Emil Hossu se numara: "Triunghiul Mortii (1999), "Une mère comme on n'en fait plus" (1997), "Punctul zero" (1996), "Straniul paradis" (1995), "Cel mai iubit dintre pamanteni" (1993), "Liceenii in alerta" (1993), "Oglinda" (1993), "Balanta" (1992), "Harababura" (1990), "Un Studio in cautarea unei vedete" (1988), "Sa-ti vorbesc despre mine" (1987), "Cale libera" (1986), "Totul se plateste" (1986), "Noi, cei din linia intai" (1985), "Secretul lui Nemesis" (1985), "Vara sentimentala" (1985), "Eroii n-au varsta" (1984), "Secretul lui Bachus" (1984), "Sosesc pasarile calatoare" (1984), "Convoiul" (1981), "Buna seara, Irina" (1980), "Iarna bobocilor" (1977), "Regasirea" (1977), "Toamna bobocilor" (1975), "Aventurile lui Babusca" (1973), "Simpaticul domn R" (1969).

El a fost cunoscut si pentru rolurile din spectacole de teatru, printre care se numara: "Aniversarea", "Blocati in dormitor", "Capul de Ratoi", "Clipe de viata", "De trei ori dragoste", "Doamna nevazuta", "Doi pe o banca", "In piata Vladimir", "Miciuna din mine", "Nu vorbiti cu actorii", "O familie traznita", "Omul cu martoaga", "Omul hazardului", "Special sange".

De asemenea, Emil Hossu a jucat in numeroase spectacole de teatru radiofonic.

A fost casatorit cu actrita Catrinel Dumitrescu.

A fost un actor care a marcat multe generatii.

Cu un simt al umorului fin, el reusea de fiecare data sa ridice spectatorii la teatru in picioare.

„Rolul care mi-a ramas foarte drag a fost Paul Bentu, unde jucam un aviator usor razvratit. Sigur ca foarte dragi mi-au fost si rolurile din facute cu Geo Saizescu: Bachus, Nemesis. Teoria mea intima este ca un actor trebuie sa fie un amant infidel, in sensul ca ma indragostesc de rolul pe care il primesc si il parasesc pentru rolul urmator”, declara la un moment dat actorul.

Articol recomandat de sport.ro
Norvegia reacționează dur după lovitura de proporții dată de Rusia lui Putin
Norvegia reacționează dur după lovitura de proporții dată de Rusia lui Putin
Citește și...
Jennifer Lopez împlinește 57 de ani. Povestea artistei cu peste 80 de milioane de discuri vândute. GALERIE FOTO

Jennifer Lopez împlinește, pe 24 iulie, 57 de ani. Cu peste 80 de milioane de discuri vândute și o carieră de succes în muzică și cinematografie, artista de origine portoricană este considerată una dintre cele mai influente vedete latino din lume.

UNTOLD 2026. Scena principală este cea mai mare construită vreodată la acest festival: ajunge până la 38 de metri înălțime

Una dintre cele mai spectaculoase scene de festival din Europa, prinde contur în Cluj-Napoca. Este vorba despre scena principală pentru UNTOLD 2026: o construcție spectaculoasă, pregătită pentru primirea unor superstaruri ca Sting sau Lewis Capaldi.

Harper Beckham își va lansa propriul brand, la doar 15 ani. Cum se va numi afacerea fiicei lui David și Victoria Beckham

Harper Beckham, fiica în vârstă de 15 ani a lui David și Victoria Beckham, se pregătește să intre pe piața produselor de înfrumusețare cu propriul brand de skincare, care ar urma să fie lansat în 2027.

Recomandări
Surse: Trei directori din companii de stat de armament au fost reţinuţi de DNA pentru luare de mită

Trei directori din companii de stat de armament au fost reţinuţi de procurorii DNA, fiind acuzaţi că ar fi luat mită, au declarat vineri surse judiciare pentru Agerpres.

Încă un incident în Marea Neagră. Navă comercială avariată în apropiere de Sfântu Gheorghe - posibil de o dronă sau o mină

O navă comercială care transporta cărbuni din Statele Unite către Ucraina a fost avariată în noaptea de 23 spre 24 iulie în Zona Economică Exclusivă a României, la aproximativ 22 de mile marine de Sfântu Gheorghe.

Secretarul general al ONU: Situaţia în Orientul Mijlociu a scăpat de sub control şi se află la marginea inimaginabilului

Conflictul din Orientul Mijlociu a ajuns într-un punct critic, iar regiunea se află „la marginea inimaginabilului”, a avertizat secretarul general al ONU, Antonio Guterres, în cadrul unei dezbateri desfășurate în Consiliul de Securitate al ONU.