Doi pui de panda rosu, botezati la gradina zoologica din Zagreb

×
Publicitate

Cei doi pui de panda rosu, deveniti atractia parcului, si-au primit numele, alese in urma unei tombole. Indiferenti la zarva din jur, Bambu si Coco si-au vazut linistiti de ale lor.
 

In ciuda numelui, panda rosii nu seamana prea mult cu rudele lor indepartate - panda uriasi. Cel putin ca aspect, pentru ca altfel se hranesc tot cu bambus.

Ingrijitorii gradinii zoologice din Zagreb au profitat de Ziua Internationala a Ursilor Panda, ca sa anunte numele celor doua ghemotoace de blana rosiatica, alese dintre 700 de propuneri.

Daca primul nume era oarecum previzibil, avand in vedere preferinta ambelor specii de panda pentru bambus, cel de-al doilea a starnit oarecare nedumerire, fiind mai potrivit pentru un papagal, de exemplu. Sutele de vizitatori prezenti la ceremonie, majoritatea copii, au trecut insa repede peste controverse. Mai ales ca odata cu botezul lui Coco si al lui Bambu, cei mici au primit cate o sedinta de machiaj, care i-a transformat, pentru scurt timp, in niste mici panda. De altfel, copiii stiau foarte bine de ce i-au adus parintii si bunicii la gradina zoologica.

Coco si Bambu sunt prima generatie de panda rosii, care au venit pe lume la gradina zoologica din Zagreb. Ei vor ramane aici timp de doi ani, dupa care vor fi trimisi intr-o rezervatie din China, ca sa ajute la perpetuarea speciei, in salbaticie.
 

Articol recomandat de sport.ro
După ce a spulberat Roma, Cristi Chivu și-a început conferința vorbind despre Mircea Lucescu
După ce a spulberat Roma, Cristi Chivu și-a început conferința vorbind despre Mircea Lucescu
Citește și...
TĂTUȚU’ sezonul 3, un joc al puterii dus la extrem

Serialul TĂTUȚU’ a revenit cu un sezon 3 mai intens și mult mai ambițios din punct de vedere cinematografic.

Filmul Iisus din Nazareth, capodopera lui Franco Zeffirelli, se difuzează la PRO TV. Programul complet al filmelor de Paște

Filmul Iisus din Nazareth, celebra capodoperă regizată de Franco Zeffirelli, revine în atenția telespectatorilor în perioada sărbătorilor pascale, fiind difuzat la PRO TV. 

Codruța Filip, șocată în această seară, la Desafio: Aventura: „Era săracul disperat, nu mai știa pe unde să o mai ia”

Tensiunile ating cote maxime în această seară, într-o nouă ediție incendiară din Desafio: Aventura. De la alianțe fragile până la momente limită care pun la încercare rezistența fizică și psihică, competiția devine tot mai imprevizibilă.

Recomandări
Vremea se schimbă radical în România, din cauza unei mase de aer polar. Lapoviţă şi ninsoare, posibil şi în București

Vremea se răceşte accentuat începând de marţi, aşa încât în Săptămâna Mare vor fi precipitaţii mixte, chiar şi sub formă de lapoviţă şi ninsoare, posibil şi în Capitală, cel mai rece fiind în cursul zilei de vineri.

PSD vrea un nou protocol al coaliției. Va renunța să dea următorul premier dacă PNL îl înlocuiește pe Bolojan - surse

PSD vrea modificarea protocolului coaliției și este dispus să renunțe la funcția de prim-ministru până la următoarele alegeri dacă PNL alege să îl schimbe pe Ilie Bolojan, transmit surse politice pentru Știrile ProTV.

Medicii de la Spitalul Universitar, şedinţă privind starea lui Mircea Lucescu. Vor stabili cum să intervină

Medicii de la Spitalul Universitar din București se întâlnesc pentru a discuta despere complexitatea cazului lui Mircea Lucescu, aflat la ATI.