Imperiul BlackBerry a fost scos la vanzare. Microsoft sau Lenovo, pe lista de potentiali cumparatori

61356525

Dupa mai multi ani in care s-a aflat in cadere libera pe piata telefoanelor mobile, Blackberry ia in calcul vanzarea companiei, semn ca telefoanele Q10 si Z10 n-au strans suficient de multe vanzari pentru a salva BlackBerry de la scufundare.

Compania a anuntat in cursul zilei de luni ca ia in calcul cateva alternative strategice. Presa nu a fost surprinsa de acest anunt, anul trecut avand peste 5000 de disponibilizari, iar in ultimul semestru anuntand pierderi in valoare de 84 de milioane de dolari.

Nail Mawston analist la Strategy Analytics a declarat intr-un interviu pentru Mashable ca exista doua variante pentru Blackberry, ca aceasta sa fie preluata de o companie privata sau de stat, iar ambele scenari sunt posibile.

Blackberry ar putea gasi o companie precum Google care a salvat Motorola in 2011.

Chiar daca revenirea Motorola nu a fost una spectaculoasa, alte companii ar putea ajuta ca Blackberry sa revina in cursa tehnologica.

Analistul sustine ca firme precum Lenovo, Hawei sau ZTE ar putea fi interesati de piata de deschidere pe care o are compania.

Cisco ar putea fi un alt potential cumparator. Cu un venit de peste 84 miliarde de dolari, Cisco poate cumpara fara niciun fel de retineri compania in valoare de 10 miliarde de dolari. Afilierea ar putea fi un punct forte pentru portofoliul Cisco care este slab reprezentat pe piata servicilor tehnologice, printr-un parteneriat cu Nokia.

Microsoft ar putea sa fie un potential cumparator, chiar daca ar cumpara compania doar pentru un joc al cotei de piata, insa achizitia ar putea fi fatala pentru BlackBerry.

Despre Apple, analistul sustine ca acestia nu sunt cunoscuti pentru investitii in alte compani, ci mai degraba in absortia companiilor mici.

Samsung a negat ca ar avea de gand sa cumpere BlackBerry , fiind in negocieri cu o o alternativa a Android-ului, Tizen.

Orice decizie va lua bordul de conducere al companiei, sansele ca BlackBerry sa revina la gloria de altadata sunt mici avand ca exemple Nokia sau Motorala, care nu au reusit sa tina pasul cu tehnologia.
 

Articol recomandat de sport.ro
Ce a făcut Ramona Verman cu primii bani câștigați din atletism
Ce a făcut Ramona Verman cu primii bani câștigați din atletism
Citește și...
Google este pe cale sa devina noul gigant in domeniul cloud, dupa Amazon.com

Google este pe cale sa devina noul gigant in domeniul cloud, dupa Amazon.com, fiind posibil ca divizia de profil a grupului sa aduca venituri de 10 miliarde de dolari, chiar mai mari decat cele generate de YouTube.

PirateBay a lansat un browser pentru a ocoli blocarea site-ului in tarile in care este interzis

Site-ul Pirate Bay si-a lansat propriul browser pentru a putea fi vizibil in tarile care au restrictionat accesarea acestuia.

ERWIN SCHRODINGER, unul dintre parintii fizicii cuantice, sarbatorit astazi printr-un GOOGLE DOODLE

ERWIN SCHRODINGER este sarbatorit astazi de Google printr-un Doodle special la 126 de ani de la nasterea sa.

Recomandări
NYT: Putin a ordonat preluarea R. Moldova după subordonarea Ucrainei și prăbușirea din interior a NATO și UE

Vladimir Putin a ordonat preluarea Republicii Moldova după subordonarea Ucrainei și prăbușirea din interior a NATO și UE, scrie The New York Post, care citează surse din serviciile de informații americane. 

Mesajul magnific al lui David Popovici, după ce a cucerit Parisul: ”Ici c'est Roumanie!” | VIDEO

”Ici c'est Roumanie!” (Aici este România), a scris David Popovici în social media, după ce a câştigat a treia medalie de aur consecutivă la 200 m liber la Campionatele Europene.

Ziua Marinei la Constanța: 3.500 de militari, 50 de nave și 15 aeronave participă la demonstrații

Mii de oameni sunt așteptați de la ora 10:00, pe faleza Cazinoului din Constanța, pentru festivitățile de Ziua Marinei.