Amalia Enache s-a dat cu tiroliana in Thailanda

60471439

Amalia Enache, prezentatoarea stirilor noptii de la Pro Tv, a avut parte de o vacanta cu de toate in Thailanda. Timp de doua saptamani, Thailanda s-a lasat batuta-n lung si-n lat de catre vedeta Pro Tv.

"Nu cred ca-i poti rezista Thailandei, indiferent ce tip de calator esti: aventurier, comod, sarac, bogat, ca-ti place sa lenevesti la soare sau sa fii activ. Ceva din toate astea tot te va seduce, iar ei, thailandezii simt asta. E ceea ce si vor, intr-un mod foarte sincer: sa-i placi, sa le admiri tara, sa-ti fie bine acolo", spune Amalia.

Aici, Amalia a avut sentimente contradictorii in fata spectacolului natural si uman la care a asistat. Senzatia ca a ajuns intr-un "bazar stradal colorat" in care te intrebi mereu daca totul e pe bune a fost echilibrata in anumite momente ale vacantei de aceea ca a ajuns intr-o lume a veritabilului, "cu oameni cu adevarat cumsecade si cu zambete autentic sincere".

“In 2011, nu mai e chip pe lumea asta sa mai crezi ca descoperi o destinatie, un coltisor de lume, o comunitate, ceva. Totul e gata impachetat, in pachete …turistice. Eu n-am vrut sa-mi ofer doar o Thailanda ambalata frumos, numai buna de oferit vizitatorului", povesteste Amalia Enache despre aventura ei thailandeza care nu seamana deloc cu una a vreunui alt turist.

Jurnalist pana-n maduva oaselor si in vacanta, Amalia a cautat locuri nebutute, mirosul autentic traditional, rutina bastinasilor, gustul mancarurilor facute pe strada si cat mai mult din culoarea tarii.

"Si in Thailanda poti ajunge pana in creierii muntilor din Nord unde stii ca s-au asezat triburi venite din indepartata Mongolie, din China sau cele haituite de noua administratie din Myanmar (fosta Burma) si acolo te trezesti ca ele, triburile, te asteptau, cu bazaruri in fata satelor, cu oamenii aliniati ca la Muzeul Satului sau mai rau, ca la o gradina zoo, insa cu oameni. Te asteptau pe tine, turistul, sa-i privesti, sa te miri si sa lasi niste bani. Un miracol s-a petrecut cu mine in cele doua saptamani de vacanta in Thailanda. Tara asta m-a absorbit cu totul, ea pe mine, pe nestiute parca, in setea mea de-a o mesteca, de a asimila informatii despre istoria ei, credintele ei, despre oamenii ei sau pure curiozitati de turist : elefantii, o calatorie cu barca pe rau, vizita la triburile Karen, Akha si Paduang, o plimbare cu bicicleta la rasaritul soarelui printre ruine vechi de mai bine de 800 de ani, rezervatii naturale cu cascade pe multe niveluri, bazarurile oraselor, plimbarea cu tuk-tukul sau cu autobuzul local", spune Amalia.

Oamenii locului i-au parut Amaliei calzi si toleranti, iar tara lor, ispititoare in toate fatetele ei : "Fiecare intalnire cu un om al locului, ca te asteapta sau nu sa treci pe la el, e ca un ceai de plante, nici nu-ti dai seama la inceput cum se transforma usor-usor in medicament. Cum sunt unii meteo-dependenti, cred ca suntem si socio-dependenti. Iar cand ajungi intr-o lume in care nu vezi furie, in care totul se rezolva cu calm si in care in orice directie privesti, cineva iti va zambi, o liniste si-o stare de bine se instaleaza pe nesimtite si in interiorul tau”.

Intr-una din zilele de vacanta, in timpul unei vizite la un templu, Amalia a avut o intalnire memorabila: "Un calugar buddhist mi-a facut semn sa ma apropii. Mi-a legat la mana dreapta un snur alb, sa-mi poarte noroc. Si mi-a soptit, ca orice alt thailandez unui turist, « Happy New Year ». Dar cu privirea m-a convins ca intr-adevar totul poate sa fie bine”, si Amalia a crezut.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă astăzi bruneta care l-a scos din minți pe Gigi Becali
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă astăzi bruneta care l-a scos din minți pe Gigi Becali
Citește și...
Ce oferă grecii din partea casei. La ce ar trebui să te aștepți ca turist

În tavernele grecești, masa se termină deseori cu o surpriză plăcută: ceva mic oferit „din partea casei”. Poate fi un desert, o farfurie cu fructe sau un păhărel de băutură locală, aduse fără cost suplimentar.

Albania, destinația de vacanță care amintește de România de acum 20 de ani. Cât dau turiștii românii pe un sejur

Sunt și români care aleg Albania pentru această vacanță. Îi atrag prețurile încă accesibile, zborurile directe și apa turcoaz. 

Cele mai spectaculoase drumuri panoramice din Grecia. Peisaje care îți taie respirația

Drumurile prin Grecia oferă un amestec perfect de istorie, cultură și peisaje spectaculoase. Poți explora cu mașina obiective celebre precum Meteora, Peloponezul și insulele grecești. 

Recomandări
Caniculă extremă în România. Cod roșu, portocaliu și galben în mai multe regiuni. Temperaturile urcă până la 40 de grade

România va fi afectată în următoarele zile de un val de căldură intens, cu temperaturi deosebit de ridicate, disconfort termic accentuat și nopți tropicale, potrivit avertizărilor meteorologice emise pentru intervalul 26–29 iunie.

INS: România și Bulgaria, cele mai ieftine țări din UE în 2025. Prețurile sunt cu până la 37% sub media europeană

România și Bulgaria au înregistrat, în 2025, cel mai scăzut nivel al prețurilor pentru consumul final al gospodăriilor populației, în cadrul statelor membre, informează, vineri, Institutul Național de Statistică (INS).

Politico: Nicuşor Dan se confruntă cu cea mai mare provocare pe măsură ce criza politică se adânceşte

La puțin peste un an după ce președintele moderat al României, Nicușor Dan, a preluat puterea în urma unei confruntări tensionate cu extrema dreaptă, acesta se confruntă cu cea mai serioasă provocare de până acum, scrie POLITICO.