Ministerul Educaţiei anunţă că a fost publicat în Monitorul Oficial ordinul privind supravegherea audio-video în şcoli

62023302
Pro TV

Ministerul Educaţiei a anunţat că a fost publicat în Monitorul Oficial ordinul privind supravegherea audio-video în şcoli.

Potrivit News.ro, actul normativ stabilește un cadru clar pentru instalarea şi utilizarea camerelor audio-video în scopul prevenirii violenţei şi asigurării protecţiei elevilor şi angajaţilor, dar şi faptul că pentru monitorizarea audio-video şcoala are nevoie de acordul părinţilor, elevilor şi al angajaţilor.

Şcolile noastre devin mai sigure şi prin monitorizarea audio-video neintruzivă. Ca ministru am responsabilitatea ca actul educaţional să se desfăşoare nu doar eficient, ci şi într-un context în care toţi actorii se simt în siguranţă şi au o calitate bună a vieţii”, a transmis ministrul Educaţiei, Daniel David.

Ministerul Educaţiei şi Cercetării a emis Ordinul nr. 3781/2025, care aprobă Procedura privind monitorizarea audio-video în unităţile de învăţământ preuniversitar, acesta fiind publicat în Monitorul Oficial.

”Şcolile noastre devin mai sigure şi prin monitorizarea audio-video neintruzivă în cadrul unităţilor de învăţământ. Ca ministru am responsabilitatea ca actul educaţional să se desfăşoare nu doar eficient, ci şi într-un context în care toţi actorii se simt în siguranţă şi au o calitate bună a vieţii. Suntem în plină analiză, propuneri de politici educaţionale şi început de reforme pentru a eficientiza actul educaţional (vezi analizele curriculare, promovarea unor noi metode de predare-învăţare). În paralel, însă, am gândit un sistem care să asigure şi contextul adecvat acestei eficientizări”, a arătat Daniel David.

El a adăugat că, deşi comportamentele agresive, consumul de droguri (şi alte substanţe interzise) şi violările normelor sociale şi ale procesului educaţional în şcolile de ţară se află adesea sub nivelul celor din alte ţări dezvoltare, ”simpla existenţă a acestora în şcolile noastre este de neacceptat”.

”Discuţiile despre acest lucru trenau de prea mult timp. S-a stabilit în anii trecuţi contextul legal şi s-au exprimat toţi actorii relevanţi, iar acum a fost timpul acţiunii, pentru a ne proteja şcoala. Acest demers se înscrie însă într-o viziune mai complexă, care încearcă să ordoneze într-un demers mai coerent numeroasele demersuri bune făcute până acum în sistem, dar adesea prea fragmentate, pentru a avea efecte cumulative cu impact semnificativ:

(1) Protejăm cu ajutorul autorităţilor naţionale (ex. Ministerul Afacerilor Interne) şi locale mediul din jurul unităţilor de învăţământ. Colaborările noastre cu aceste autorităţi sunt tot mai coordonate şi mai strategice, cu efecte tot mai vizibile.

(2) Protejăm prin educaţie (ex. educaţie formală şi nonformală dedicată acestor teme), cultură organizaţională (ex. promovarea valorilor prosociale) şi proceduri/regulamente mediul din cadrul unităţilor de învăţământ.

(3) Intervenim prin prevenţie şi tratament în cadrul şcolilor şi/sau în colaborare cu unităţile specializate din afara şcolilor.

Săptămâna «Şcoala altfel» va avea un rol important în cunoaşterea şi exersarea implementării acestei viziuni, sigur, alături de alte măsuri care vor fi anunţate la nivel de minister sau de unităţi şcolare”, a argumentat Daniel David.

Potrivit Ministerului Educaţiei, ordinul prevede stabilirea unui cadru clar pentru instalarea şi utilizarea camerelor audio-video în scopul prevenirii violenţei şi asigurării protecţiei elevilor şi a personalului, dar şi faptul că pentru monitorizarea audio-video şcoala are nevoie de acordul părinţilor, elevilor şi al angajaţilor.

Totodată, sunt prevederi legate de respectarea legislaţiei privind protecţia datelor cu caracter personal (GDPR), clarificarea responsabilităţilor şi a regulilor privind accesul la înregistrări, durata de stocare a imaginilor: 30 de zile, cu excepţii justificate, faptul că înregistrările nu pot fi folosite pentru evaluarea profesorilor şi obligaţia de a informa părinţii, elevii şi personalul asupra deciziilor de instalare.

Ministerul Educaţiei precizează că supravegherea este permisă doar în spaţii prevăzute de lege: săli de clasă, holuri, exteriorul clădirilor, săli de sport (fără ex. vestiare etc.).

Articol recomandat de sport.ro
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Mesajul de la Paris care i-a șters zâmbetul de pe buze lui Vladimir Putin
Citește și...
Universitățile din România cresc numărul locurilor la buget. Absolvenții de liceu au mai multe șanse anul acesta

Universitățile din România au vești bune pentru absolvenții de liceu. Anul acesta vor avea mai multe locuri finanțate de la buget ca în 2025.

Peste 100 de licee și mii de tineri își negociază viitorul la Târgul Educațional din București. Ce își doresc „bobocii”

Dacă în trecut adolescenții alegeau liceul după recomandările părinților, pentru că nu știau ce își doresc, noua generație este pregătită cu întrebări și obiective.

Cel mai mare târg educațional din România aduce la București 93 de licee și 12 universități

Primăria Bucureşti anunţă cel mai mare târg educaţional din ţară, care începe, miercuri, la Biblioteca Naţională a României, unde 93 de licee şi 12 universităţi din Capitală îşi prezintă oferta.

Recomandări
Cum ar putea fi afectați românii cu credite de ancheta Consiliului Concurenței privind ROBOR. Explicațiile unui analist

O amendă record pentru sectorul bancar a fost anunțată de Consiliul Concurenței. Instituția a sancționat 10 bănci, cele mai mari din România, pentru înțelegeri privind stabilirea indicelui ROBOR. 

România cere explicații, ”cu dovezi”, de la Ucraina despre drona explodată în Portul Constanța. Întrebările adresate

Ministrul interimar al Apărării Naţionale, Radu Miruţă, afirmă că s-a adresat verbal şi scris omologului său ucrainean, Mihailo Fedorov, în urma exploziei dronei maritime, în portul Constanţa. 

Încep negocierile pentru susținerea Guvernului Tomac. Cine sunt tehnocrații care ar putea fi propuși în viitorul Cabinet

Premierul desemnat Eugen Tomac începe astăzi discuţiile cu partidele parlamentare pentru susţinerea Cabinetului său tehnocrat. Tomac are 10 zile de la nominalizarea sa de către președinte pentru prezentarea în Parlament în vederea votului de învestitură.