SUA: Un pui de urangutan a primit numele unei piese pe care a făcut-o celebră Dolly Parton

×
Publicitate

Grădina Zoologică din oraşul american Portland se laudă cu un nou locatar.

Este vorba despre un pui de urangutan, botezat de îngrijitori "Jolene", după melodia făcută celebră în 1974 de Dolly Parton.

Puiul de urangutan a primit numele pentru că are blana de culoare castanie, aşa cum avea părul şi personajul principal din melodie .

Jolene s-a născut pe 13 aprilie, dar până acum a rămas departe de ochii curioşilor.

Mama ei, Kitra, este la prima naştere, iar îngrijitorii spun că s-a descurcat de minune şi este o mamă foarte grijulie. Iar tatăl puiului este Bob, un urangutan care a ajuns la grădina zoologică în 2014.

Articol recomandat de sport.ro
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Citește și...
Descoperirea uluitoare făcută de un cluplu din Cluj care și-a închiriat apartamentul unui bărbat. Ce au găsit în casă

Aveți grijă cui îi închiriați o locuință! Fără să își dea seama, un cuplu din județul Cluj și-a închiriat apartamentul unui traficant de droguri care a mai fost condamnat și în trecut.

Incendiu la o pensiune din Tulcea. Proprietarul a sunat la 112 și a dat alarma

O pensiune a fost cuprinsă de flăcări puternice în miercuri dimineaţă în localitatea Murighiol, judeţul Tulcea.

Prințul Harry, actor într-o reclamă amuzantă. Ducele de Sussex a purtat un tricou pe care era scris "Tată de fată"

Prințul Harry este un om cu multe talente, cel puțin asta lasă de înțeles un filmuleț de promovare în care acesta interpretează propriul rol.

Recomandări
Cazul ambulanței din Cluj scoate la iveală lacunele legii. Un clip fals poate fi șters de autorități abia după 10 zile

Imaginile, ori informațiile false pot să provoace panică, să pună oameni în pericol și, în cazuri extreme, chiar să ducă la violență. 

Alertă după ce doi bărbați s-au apropiat prea mult cu o șalupă de barjele scufundate în Dunăre. Polițiștii au împânzit zona

Un incident petrecut la Izvoarele în zona barjelor scufundate în Dunăre a pus în alertă autoritățile. 

TAROM va primi primul Boeing 737 MAX până la finalul acestei luni. Aeronava „Mircea Lucescu” a trecut zborul de test

Până la finalul acestei luni, primul Boeing 737 MAX ar urma să ajungă în flota TAROM. Avionul care a fost botezat Mircea Lucescu după marele antrenor român, a trecut de zborul de test și poartă deja însemnele operatorului național.