Motivul pentru care un colos din industria americană de apărare s-a întâlnit în România cu șeful Dedeman

62526355

O delegație din statul american Utah s-a întâlnit în România cu oficiali ai Guvernului, dar și reprezentanți ai mai multor companii locale, în cadrul unei vizite strategice. Americanii au avut o întâlnire specială cu un fondator al Dedeman.

O delegație din statul Utah, formată din reprezentanți ai industriei americane aerospațiale, apărării și securității cibernetice, a efectuat o vizită strategică în România, scrie Profit.

Misiunea comercială a vizat consolidarea parteneriatului economic și strategic dintre România și Statele Unite, oportunități de investiții și dezvoltarea de proiecte în domeniul tehnologiilor avansate de apărare și securitate cibernetică.

47G este una dintre cele mai puternice asociații din industria de apărare și aerospațială din SUA, reunind peste 250 de companii, cu o valoare cumulată de sute de miliarde de dolari. Statul Utah are o importanță strategică majoră pentru SUA, fiind un centru de excelență în industria aerospațială și de apărare, cu legături strânse cu Pentagonul și agențiile de securitate națională americane.

La discuții au fost Aaron Starks, CEO & Președinte al 47G, oficiali ai Guvernului României, reprezentanți ai Ministerului Apărării Naționale, Ministerului Afacerilor Interne, ROMARM, Direcției Naționale de Securitate Cibernetică, precum și lideri ai unor companii americane de top din industrie. În cadrul vizitei, delegația a participat la o serie de întâlniri de nivel înalt, inclusiv discuții strategice la Cancelaria Prim-Ministrului, Ministerul Apărării Naționale și Ministerul Economiei.

47G vrea să colaboreze cu România în industria apărării

De asemenea, s-au desfășurat sesiuni B2B cu peste 30 de companii românești și apoi vizite la AEROSTAR Bacău, BlueSpace Technology și General Dynamics Land Systems – Europe, subliniind interesul companiilor americane pentru colaborarea cu industria românească, mai este arătat.

Un moment important al vizitei a fost întâlnirea delegației 47G cu Dragoș Pavăl, co-fondatorul Dedeman și investitor în mai multe domenii. Discuțiile s-au axat pe potențialul investițiilor în domenii strategice și dezvoltarea parteneriatelor tehnologice de lungă durată.

Delegația a făcut și o vizită la INCAS (Institutul Național de Cercetare Aerospațială), urmată de alte întâlniri cu lideri ai sectorului privat, afirmând rolul României ca partener strategic al SUA în domeniul tehnologic și al apărării.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Paula Badosa s-a pozat în ipostaze incendiare pentru a vinde o gamă de bikini pentru vara anului 2026
GALERIE FOTO | Paula Badosa s-a pozat în ipostaze incendiare pentru a vinde o gamă de bikini pentru vara anului 2026
Citește și...
Ce se întâmplă în corpul tău dacă nu mănânci 24 de ore. Cum reacționează organismul după o zi de post

După 24 de ore fără mâncare, organismul începe să treacă prin mai multe schimbări pentru a-și conserva energia și a menține funcțiile vitale.

De ce numărul 8 este considerat cel mai norocos în cultura chineză. De ce toată lumea își ghidează viața după această cifră

În cultura chineză, numărul 8 nu este doar o cifră, ci o adevărată busolă a succesului și a prosperității. 

Mii de fani ai lui Max Korzh au transformat Centrul Vechi într-o petrecere înaintea concertului de sâmbătă

Un artist interzis în Rusia și Belarus a adunat mii de oameni din Europa de Est, în Capitală. Joi seară, fanii au transformat străzile din Centrul Vechi într-o petrecere în aer liber, în așteptarea concertului său de sâmbătă, de pe Arena Națională.

Recomandări
Liderii europeni vor discuta despre securitate la Praga. „România este noua Polonie”

Și la Forumul Globsec de la Praga discuțiile au vizat o Europă independentă din punct de vedere militar. Aproape 2.000 de invitați iau parte la una dintre cele mai importante conferințe de geopolitică.

Angajații de la stat vor avea venituri calculate diferit din 2027. Sporurile vor dispărea, iar grilele vor deveni unitare

Angajații de la stat vor avea venituri calculate diferit din 2027. Legea salarizării din sectorul public va fi adoptată până la finalul acestei sesiuni parlamentare, conform unui acord cu partidele din fosta coaliție de guvernare.

Facturile la telefonie și internet ar putea fi plafonate la cursul BNR. Inițiativa promite eliminarea comisioanelor ascunse

Facturile la telefonie și internet, emise în euro, ar putea fi plătite la cursul BNR. Este o inițiativă legislativă, adoptată deja de Senat, prin care comercianții vor fi obligați să nu mai adauge comisioane sau costuri suplimentare.