Jackie Kennedy, o inspirație în modă pentru toate timpurile. 3 lucruri pe care nu le știai despre fosta primă doamnă a SUA

62370867
Profimedia

Jacqueline Kennedy Onassis, fosta prima doamnă a Statelor Unite ale Americii, s-a născut în urmă cu 94 de ani, în New York. Ea a fost soția președintelui John F. Kennedy, până la asasinarea lui, în 1963.

În 1968, Jackie Kennedy s-a căsătorit cu magnatul grec Aristotel Onassis, cei doi având o căsnicie care a durat șapte ani, până la decesul bărbatului.

Fosta prima doamnă a SUA a murit de cancer limfatic în 1994.

Iată câteva lucruri mai puțin știute despre Jackie Kennedy

1. Era mai mult irlandeză decât franceză

Doar o optime din rădăcinile lui Jackie Kennedy proveneau din Franța, deși numele ei este unul francez, iar ea vorbea perfect limba.

Mama ei, Janet Lee, era 100% irlandeză, iar tatăl ei își avea strămoții în Scoția și Anglia.

2. Jackie a lucrat la Vogue

Înainte să ajungă la Casa Albă, Jackie Kennedy s-a angajat la revista Vogue când avea 21 de ani. Ea și-a dat demisia în prima zi de muncă, spunând că din cauza faptului că angajații erau doar de sex feminin, acest lucru o impiedica să-și găsească un soț. După ce s-a angajat la Washington Times-Herald, ea a ieșit la întâlnire cu J.F. Kennedy, care pe atunci era senator.

3. A fost la un pas să se căsătorească cu un alt bărbat

Înainte să-l întâlnească pe Kennedy, Jackie a fost logodită cu omul de afaceri de pe Wall Street John Husted, în 1952.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
Citește și...
Un CEO a concediat întreaga echipă de resurse umane pentru că a inventat probleme care nu existau: „Au dispărut odată cu ei”

Directorul general al companiei Bolt a apărat concedierea echipei de resurse umane, susținând că acei angajați erau responsabili pentru probleme care au dispărut după plecarea lor.

Un radio din Anglia a anunțat din greșeală moartea regelui Charles al III-lea. Cum a explicat eroarea șeful postului

Un post de radio local din sud-estul Angliei a prezentat miercuri scuze regelui Charles al III-lea şi ascultătorilor săi după ce a anunţat - din greşeală - moartea suveranului britanic, dând vina pe o defecţiune informatică, relatează AFP.

Când sunt Rusaliile în 2026. În ce zi pică, ce sărbătorim și de ce trebuie respectate obiceiurile

Rusaliile se numără printre cele mai importante sărbători din calendarul creștin ortodox și se celebrează la 50 de zile după Paște. 

Recomandări
Nemții speră să le găsească în viață pe cele două românce, dispărute după explozia din Gorlitz. Au trecut peste 48 de ore

S-au scurs mai bine de 48 de ore de la explozia din orașul Gorlitz, Germania, care a dărâmat o clădire în care se aflau și două românce.

Sondaj: Câți români sunt mulțumiți de prestația lui Nicușor Dan ca „mediator”. Când urmează „runda a doua” de consultări

După ce prima rundă de consultări oficiale cu partidele parlamentare nu a dus la o formulă de guvernare, președintele Nicușor Dan i-a chemat joi la discuții și pe ceilalți parlamentari. 

Aston Villa a câștigat Europa League după ce a învins clar Freiburg în finală cu 3-0. Record incredibil pentru Unai Emery

Echipa engleză Aston Villa a câștigat miercuri noapte Europa League, după ce a învins categoric formația germană Freiburg cu 3-0, într-o finală desfășurată la Istanbul, pe Beșiktaș Park.