Insomnia creste riscul de sinucidere!

60267655

Trist, dar adevarat: persoanele care nu se odihnesc bine noaptea se confrunta mai des cu ganduri sinucigase decat cele care dorm bine.

Este constatarea cercetatorilor americani, care spun ca pericolul este cu atat mai mare cu cat adultii se confrunta cu insomnii pe termen lung.

Studiul va fi prezentat pe larg la intalnirea Asociatiei Psihiatrice Mondiale.

Anual, in lume se sinucid aproape 900.000 de persoane. Iar media tentativelor este de 40.

Medicii spun ca adultii care au ganduri sinucigase din cauza insomniei nu au probleme de sanatate psihica.

Articol recomandat de sport.ro
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Rusia schimbă regulile jocului! Șapte modificări majore anunțate de la Moscova
Citește și...
Mai mulți maramureșeni au încasat 1,3 milioane de lei de la stat, cu acte false pentru indemnizații de maternitate

Trei persoane din Maramureș au fost reținute pentru înșelăciune și fals în declarații într-un dosar de fraudă cu indemnizații de maternitate și creștere a copilului. Prejudiciul ar ajunge la 1,3 milioane de lei, potrivit anchetatorilor.

Un septuagenar a fost prins conducând cu peste 170 de kilometri pe oră, pe centura oraşului Târgu Jiu, unde limita este 90

Un septuagenar din judeţul Dolj a fost prins conducând cu peste 170 de kilometri pe oră, pe şoseaua de centură a municipiului Târgu Jiu. 

Studiu: Peste jumătate dintre tineri amână deciziile majore. „Maybe later” – filosofia Generației Z. „Treptat e cel mai bine”

Spiritul de aventură nu mai este un atribut al tinereții, ci mai degrabă precauția, arată un sondaj recent realizat la nivel global.

Recomandări
Surprize în Guvernul pregătit de Eugen Tomac. Propunerile făcute de premierul desemnat pentru Finanțe, Justiție și Sănătate

Lista viitorului Guvern pregătit de premierul desemnat Eugen Tomac continuă să se contureze, în ciuda dificultăților politice și a negocierilor încă neîncheiate pentru formarea unei majorități parlamentare.

Mărturiile românilor după atacul asupra celor trei familii, în Belfast: „Pur și simplu le-au dat foc la tot. Vor pleca mâine”

20 de cetățeni români din Belfast, între care sunt și șapte copii, au cerut ajutorul consulatului României, după valurile de violențe anti-migranți izbucnite marți seara. Cu toții vor să se întoarcă în țară. 

NATO, dispusă să apere proiectul de 4 miliarde de euro al României de atacurile rusești. Ce au convenit aliații

Aliații NATO au discutat despre o propunere privind un program accelerat de achiziționare de drone, după aproape două săptămâni de la incidentul cu drona rusească care a explodat într-un bloc din Galați.