(P) Locul din Romania pe care Parlamentul European si o revista internationala il considera unic. “Drumul mai putin umblat”

61731394

O regiune din muntii nostri este prezentata in ultimele saptamani pe retelele sociale drept una dintre cele mai frumoase din Europa sau chiar din lume, gratie a doua fotografii.

Este vorba de doua imagini realizate de fotograful Teodora Maftei in Tara Dornelor, in cadrul proiectului Dupa Noi desfasurat de compania Coca-Cola HBC Romania. Una dintre imagini a fost preluata pe contul de Instagram al Parlamentului European, in cadrul unei “calatorii virtuale catre cele mai incantatoare locuri din Europa”, ce are ca scop sa promoveze frumusetile continentului nostru.

O a doua fotografie a fost postata, tot pe Instagram, pe contul revistei Health, una dintre cele mai populare publicatii din lume dedicata sanatatii si ingrijirii, cu un tiraj de peste sase milioane de exemplare. Imaginea, reprezentand o pitoreasca poteca din Tara Dornelor, este insotita de textul “Drumul mai putin umblat”, un vers din cea mai cunoscuta creatie a poetului american Robert Frost.

tara dornelor, fotografii, poteca

Cele doua imagini au fost extrem de apreciate in reteaua sociala, mii de oameni din intreaga lume apreciind frumusetea acestor locuri din Romania. Putini stiu ca tot in Tara Dornelor se produce si apa minerala Dorna iar compania Coca-Cola HBC Romania desfasoara aici proiectul Dupa Noi, care a prilejuit si realizarea acestor fotografii.

Dupa Noi este “promisiunea facuta fata de copiii nostri ca vor respira aer curat, vor cutreiera munti si vai racoroase si vor bea apa proaspata, ca ne vom bucura de natura fara sa le ingradim altora dreptul de a se bucura la randul lor de ea, ca vom repara ce s-a stricat, ca vom planta ce s-a taiat si vom sadi bucurie in sufletele celor pe care ii vom intalni”.
 

Articol recomandat de sport.ro
După ce a spulberat Roma, Cristi Chivu și-a început conferința vorbind despre Mircea Lucescu
După ce a spulberat Roma, Cristi Chivu și-a început conferința vorbind despre Mircea Lucescu

Acest articol este un material publicitar al cărui conținut a fost realizat în mod independent de o terță parte, fără răspunderea editorială şi sub supravegherea PRO TV S.R.L.

Citește și...
(P) 11.000 de companii procesează lunar 12 miliarde de euro fără să meargă la bancă

Cum arată digital banking-ul pentru companii în 2026: tranzacții de miliarde, scrisori de garanție online și analiză financiară în timp real.

(P) Energia verde nu mai este o opțiune, ci o necesitate pentru businessul modern

Pe 2 aprilie 2025, la JW Marriott Bucharest Grand Hotel, compania Photomate Romania a organizat conferința „Energie solară inteligentă – Profit, performanță și siguranță operațională”, un eveniment care a adus în prim-plan rolul strategic al energiei.

(P) „Adoptă un copac”: Mega Image și Viitor Plus aduc natura mai aproape de elevii din București

Zeci de elevi și voluntari au plantat zeci de copaci în curtea școlii numărul 169 din București. Acțiunea face parte din programul „Adoptă un copac” inițiat de #ViitorPlus și susținut de Mega Image. 

Recomandări
Vremea se schimbă radical în România, din cauza unei mase de aer polar. Lapoviţă şi ninsoare, posibil şi în București

Vremea se răceşte accentuat începând de marţi, aşa încât în Săptămâna Mare vor fi precipitaţii mixte, chiar şi sub formă de lapoviţă şi ninsoare, posibil şi în Capitală, cel mai rece fiind în cursul zilei de vineri.

PSD vrea un nou protocol al coaliției. Va renunța să dea următorul premier dacă PNL îl înlocuiește pe Bolojan - surse

PSD vrea modificarea protocolului coaliției și este dispus să renunțe la funcția de prim-ministru până la următoarele alegeri dacă PNL alege să îl schimbe pe Ilie Bolojan, transmit surse politice pentru Știrile ProTV.

Medicii de la Spitalul Universitar, şedinţă privind starea lui Mircea Lucescu. Vor stabili cum să intervină

Medicii de la Spitalul Universitar din București se întâlnesc pentru a discuta despere complexitatea cazului lui Mircea Lucescu, aflat la ATI.