Vila lui Nicolae Ceausescu de la Predeal, scoasa la licitatie. Domeniul, in apropiere de fosta casa de vacanta a lui Basescu

nicolae ceausescu

Vila de la Predeal a fostului dictator Nicolae Ceausescu se numara printre cladirile ce vor fi scoase la vanzare de Artmark Historical Estate, divizia casei de licitatii Artmark, specializata in vanzarea monumentelor istorice si artistice.

A descoperi tainele unor cladiri istorice precum Castelul Teleki, Castelul Pogany, Cula Greceanu si vila de la Predeal a lui Nicolae Ceausescu in calitate de proprietar, nu doar de vizitator, ar putea parea un simplu joc al imaginatiei. Insa,Artmark Historical Estate ofera publicului ocazia de a oferta si de a achizitiona cladiri care, cu sute de ani inainte, erau insufletite de figuri marcante ale istoriei nationale, informeaza un comunicat remis Mediafax.

Portofoliul Artmark Historical Estate prezinta monumente istorice clasate atat in grupa A - de valoare nationala si universala (Castelul Teleki, Cula Greceanu, Castelul Pogany), cat si in grupa B - reprezentative pentru patrimoniul cultural local (Casa memoriala Ion Mihalache, Conacul Niculescu-Bujoiu, Casa Zottu).

Cea mai renumita resedinta neclasata din catalog este insa vila de la Predeal a fostului dictator Nicolae Ceausescu. Vila, construita inca din 1927, a devenit in anii '50 prima resedinta din Predeal a lui Nicolae Ceausescu, inca de pe vremea cand acesta era ministru adjunct al Ministerului Apararii Nationale si sef al Directiei Superioare Politice a Armatei.

Citește și
Elena si Nicolae Ceausescu
Marturiile soldatului care i-a ucis pe sotii Ceausescu. Cum a ajuns Ionel Boeru sa puna capat regimului comunist

Zona in care este amplasata vila este cea a locuintelor de protocol, in apropiere aflandu-se si vila de protocol folosita de fostul sef al statului Traian Basescu.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Transfer stelar pentru Radu Drăgușin! Echipa care luptă pentru semnătura lui
NEWS ALERT Transfer stelar pentru Radu Drăgușin! Echipa care luptă pentru semnătura lui
Citește și...
"Palatul dictatorului blestemat". Cum e vazuta Casa Poporului de un jurnalist strain intr-un reportaj realizat pentru CNN

John Malathronas, un cunoscut jurnalist de turism, a plecat pe urmele lui Nicolae Ceausescu in Bucuresti iar reportajul sau despre Casa Poporului, numit "Palatul dictatorului blestemat" a ajuns unul dintre cele mai populare materiale pe site-ul CNN.

Marturiile soldatului care i-a ucis pe sotii Ceausescu. Cum a ajuns Ionel Boeru sa puna capat regimului comunist
Marturiile soldatului care i-a ucis pe sotii Ceausescu. Cum a ajuns Ionel Boeru sa puna capat regimului comunist

Parasutistul Ionel Boeru, care a descoperit ca o misiune pentru care s-a oferit voluntar era executia sotilor Ceausescu, a declarat pentru The Guardian ca inca mai este "tulburat" cand vorbeste despre acest lucru.

Din bucataria dictatorilor. Tito a fost socat de Ceausescu, iar Hrusciov a ajuns
Din bucataria dictatorilor. Tito a fost socat de Ceausescu, iar Hrusciov a ajuns "epava" la o betie de-a lui Stalin

Esti ceea ce mananci - spune o vorba - insa e valabil si pentru felul in care mananci si cu cine mananci. Alimentatia iti poate afecta dispozitia, intestinele si perspectiva asupra vietii ... in general, scrie Melissa Scott.

Recomandări
Previziuni economice pentru 2026. Economia crește încet, dar sigur. România poate bifa un record de fonduri europene atrase
Previziuni economice pentru 2026. Economia crește încet, dar sigur. România poate bifa un record de fonduri europene atrase

Economia pornește anul într-un ritm temperat, iar managerii din toate domeniile rămân prudenți în primele luni. Cum costurile sunt tot mari, angajările au fost amânate pentru moment.  

În ce condiții poate fi încheiat mandatul unui judecător CCR care boicotează votul. „Nu au dreptul să se abțină”
În ce condiții poate fi încheiat mandatul unui judecător CCR care boicotează votul. „Nu au dreptul să se abțină”

Pentru a treia oară, Curtea Constituțională amână soluția pentru proiectul pensiilor magistraților, după ce patru judecători, toți propuși de PSD, nu s-au prezentat la ședință.  

Reacția lui Trump după ce Putin i-a spus că Ucraina i-a atacat reședința cu drone
Reacția lui Trump după ce Putin i-a spus că Ucraina i-a atacat reședința cu drone

Preşedintele american Donald Trump se declară luni ”foarte furios” din cauza unui presupus atac al Ucrainei vizând reşedinţa preşedintelui rus Vladimir Putin, despre care a spus că ”nu-i place”, relatează AFP.