Iohannis a stat 20 de minute in Piata Universitatii. "Un lucru bun c-a fost, un lucru rau ca a venit prea tarziu"

×
Codul embed a fost copiat

Presedintele Romaniei, Klaus Iohannis, a fost duminica seara in Piata Universitatii, unde se aflau peste o mie de manifestanti. A venit neanuntat, inconjurat de SPP-isti, si a stat mai bine de 20 de minute de vorba cu protestatarii.

Cei de la Serviciul de Paza si Protectie au avut o misiune dificila pentru ca seful statului a fost in scurt timp asaltat de manifestanti.

Multimea a fost cu greu controlata, iar cei care au ajuns langa presedinte si-au expus ideile.

Barbat cu ochelari: "Nu s-a inteles nimic. Nu stiu daca dansul a apucat sa auda ceva, n-a fost o greseala. A facut o promisiune pe care si-a respectat-o, lucrul asta cred ca este important. Genul asta de haos nu duce la nimic bun."

"Nu cred ca s-a stat la discutii. A fost o plimbare dintr-o parte in alta."

Citește și
Klaus Iohannis in Piata Universitatii
In a sasea zi de proteste, Klaus Iohannis a mers in Piata Universitatii si a stat de vorba cu oamenii. Ce le-a promis

Consultarile de la Cotroceni cu reprezentantii strazii au fost vazute diferit de cei aflati duminica seara in piata Universitatii

"Este intr-adevar un act de curaj si foarte bine ca l-a facut."

"Asta-i circ. Politica nu se face asa."

Parerile au fost impartite in piata. Unii s-au bucurat ca presedintele si-a tinut promisiunea si a venit, dar au fost si nemultumiti.

"Baia de multime pentru mine noi nu a reprezentat nimic. A venit degeaba si e pacat ca am scapat un prielej sa-i transmitem ceea ce dorim. De 6 zile se tipa intr-una in Piata Universitatii si in alte orase din tara si tipam intr-una si de fapt nu spunem nimic, asta-i marea problema."

Aceasta doamna si-a sarbatorit duminica ziua de nastere si ziua de nume. O cheama Mihaela si are 52 de ani.

"Un lucru bun c-a fost, un lucru rau ca a venit putin prea tarziu, cred ca se putea mai devreme. Cred ca reactiile spontane, asa cum este reactia strazii nu este doar a strazii, o reactie spontana poate fi si de cealalta parte."

Dupa 20 de minute printre cei din piata, timp in care a reusit sa stea de vorba doar cu cateva persoane, Klaus Iohannis s-a hotarat sa plece.

Si in Timisoara, peste patru sute de oameni au iesit, din nou in strada. Au facut o lista de revendicari de la clasa politica si au pornit in mars spre Spitalul Judetean, unde au tinut un moment de reculegere.

"Vom iesi pana cand se face dreptate.”

"Am venit sa lupt. Lupt in fiecare zi si vreau sa am o zi de maine sigura"

Articolul face parte din:

Cine este Klaus Iohannis, președintele care a câștigat al doilea mandat consecutiv la Cotroceni

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Se pregătește cel mai tare transfer din fotbal: 275.000.000€
NEWS ALERT Se pregătește cel mai tare transfer din fotbal: 275.000.000€
Citește și...
Cum a reactionat Iohannis cand reprezentantii societatii civile i-au spus ca Gabriel Oprea trebuie sa dispara din politica
Cum a reactionat Iohannis cand reprezentantii societatii civile i-au spus ca Gabriel Oprea trebuie sa dispara din politica

"Nu mai vrem niciun fel de compromis, iar daca politicienii nu se schimba, vor fi spulberati". Suna dur, dar asta simt tot mai acut zecile de mii de tineri, care isi doresc o Romanie normala.

In a sasea zi de proteste, Klaus Iohannis a mers in Piata Universitatii si a stat de vorba cu oamenii. Ce le-a promis
In a sasea zi de proteste, Klaus Iohannis a mers in Piata Universitatii si a stat de vorba cu oamenii. Ce le-a promis

Klaus Iohannis, presedintele Romaniei, a mers duminica seara in Piata Universitatii, pentru a sta de vorba cu oamenii care protesteaza de 6 zile.

Doi invitati la consultarile de la Cotroceni dezvaluie ce au discutat cu presedintele.
Doi invitati la consultarile de la Cotroceni dezvaluie ce au discutat cu presedintele. "Parlamentul trebuie biciuit"

In editia din 8 noiembrie a emisiunii “Dupa 20 de ani”, invitatii lui Cristian Leonte sunt doi dintre reprezentantii grupurilor din “strada”: Tudor Benga si Edmond Niculusca, participanti la consultarile de la Cotroceni
 

Recomandări
MApN, despre posibila retragere a soldaţilor americani: România nu a primit nicio informare oficială în acest sens
MApN, despre posibila retragere a soldaţilor americani: România nu a primit nicio informare oficială în acest sens

Ministerul Apărării a transmis, marţi, că România nu a fost informată despre parteneriatul strategic SUA cu privire la o eventuală retragere a soldaţilor din ţara noastră şi precizează că toate acordurile bilaterale semnate sunt în vigoare.

Ilie Bolojan avertizează că România ar putea fi afectată de tarifele vamale ale lui Donald Trump: ”Vor avea efect negativ”
Ilie Bolojan avertizează că România ar putea fi afectată de tarifele vamale ale lui Donald Trump: ”Vor avea efect negativ”
Preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, a susținut, marți, la Palatul Cotroceni, o conferinţă de presă pe tema tarifelor comerciale impuse de SUA.
Măsuri pentru românii care vor să cumpere o locuință nouă, de la dezvoltatori. Modificări la avansul cerut și la acte
Măsuri pentru românii care vor să cumpere o locuință nouă, de la dezvoltatori. Modificări la avansul cerut și la acte

Dezvoltatorii imobiliari care folosesc banii cumpărătorilor de imobile în alte scopuri riscă să fie sancţionaţi cu 1% din cifra de afaceri.