FILMUL accidentului din Brasov, unde un autocar cu 36 de oameni s-a rasturnat. Cum s-a produs si in ce stare sunt ranitii

×
Publicitate

Soferul care a rasturnat un autocar cu 36 de pasageri la bord, intre Predeal si Rasnov, a riscat enorm. Surse din ancheta spun ca barbatul circula cu peste 100 de km pe ora, in conditiile in care in zona a plouat toata ziua, iar soseaua era uda.

17 dintre victimele accidentului sunt in continuare in spital. Pentru salvarea ranitilor autoritatile au activat planul rosu de interventie, iar la fata locului au fost trimise echipaje de prim ajutor din 3 judete.

Accidentul s-a petrecut, culmea, dupa serpentinele cele mai periculoase de la Paraul Rece. Intr-o curba usoara la stanga, soferul n-a mai stapanit autocarul in care avea 36 de pasageri, romani si straini, angajati ai unei companii din Bucuresti, care mergeau la un team building, in Rasnov.

Autocarul s-a rasturnat la marginea drumului, iar doi dintre pasageri, un roman si un cetatean din Mauritius, au ramas incarcerati. Strainul a fost repede scos dintre fiare, dar pentru colegul sau au urmat doua ore crunte.

Cristina Vercerdi, UPU Brasov: "A fost o descarcerare lunga si dificila, deoarece unul din bratele lui a fost prins sub autocar, sub o latura a autocarului."

Colonel Lucian Marciu, prim-adjunct al ISU Brasov: "Dupa cum ati vazut, autocarul era pus pe o parte, cu cat sapam ca sa ajungem la victima, se afunda din ce in ce mai mult."

Restul pasagerilor au fost transportati cu ambulantele la spital, insa niciunul nu a fost accidentat foarte grav.

Scapat nevatamat, soferul sustine ca a pierdut controlul volanului din cauza drumului, dar martorii spun ca circula cu viteza foarte mare ingnorand ploaia si soseaua uda.

Marginea soselei s-a rupt, dar dincolo de calea de rulare, spun martorii. Cel mai probabil, sustin anchetatorii, avea viteza foarte mare si n-a tinut seama de conditiile meteo nefavorabile.

Marian Rasaliu, prefectul judetului Brasov: "Toata ziua a plouat la Brasov, suntem intr-o zona impadurita si probabil a derapat pur si simplu."

Horia Stancu, Inspectoratul pentru Controlul Transporturilor Rutiere: "Are ITP, are asigurare pentru persoanele transportate, are licenta de transport, are diagrama in aparat, e totul respectat."

Gabriela Dinu, purtatorul de cuvant al IJP Brasov: "A fost testat din punct de vedere al alcoolului prezent in aerul expirat, rezultatul fiind zero."

Cel mai probabil, pasagerul a carui mana a fost strivita sub autocar, va fi operat.

O parte dintre victime au ramas internate in Spitalul Judetean Brasov, iar cele cu rani usoare au fost externate.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
GALERIE FOTO Emoții mari pentru Alisia! Băiatul ei cu nume celebru a debutat la seniori, iar echipa favorită joacă azi finala Cupei
Citește și...
Primăria Capitalei, în discuții pentru preluarea Elcen. „Bucureştiul să nu mai stea iarna în frig şi fără apă caldă”

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a convenit, cu ministrul interimar al Energiei și premier interimar, Ilie Bolojan, asupra paşilor necesari pentru preluarea Elcen de către Primăria Municipiului Bucureşti. 

Ilie Bolojan și Nicușor Dan, mesaje de Ziua Eroilor: Omagiu adus sacrificiului și valorilor naționale

Premierul interimar Ilie Bolojan a transmis un mesaj de omagiere cu prilejul Zilei Eroilor, subliniind sacrificiul celor care și-au dat viața pentru libertatea, credința și demnitatea poporului român.

Incident grav la Ministerul Transporturilor. Un lift în care se aflau 7 persoane s-a prăbușit. Starea victimelor

Un lift în care se aflau șapte persoane a căzut în gol, joi, la Ministerul Transporturilor. ISU Bucureşti-Ilfov transmite că toate victimele au fost scoase din cabina ascensorului, iar cinci dintre ele au fost transportate de urgență la spital.

Recomandări
Noi consultări la Cotroceni. Ce a discutat Nicușor Dan cu micile grupuri parlamentare

Preşedintele Nicuşor Dan are joi, la Palatul Cotroceni, consultări privind situaţia economică şi politică a ţării cu parlamentarii din grupul Uniţi pentru România, din grupul PACE - Întâi România şi cu cei neafiliaţi.

Incident grav la Ministerul Transporturilor. Un lift în care se aflau 7 persoane s-a prăbușit. Starea victimelor

Un lift în care se aflau șapte persoane a căzut în gol, joi, la Ministerul Transporturilor. ISU Bucureşti-Ilfov transmite că toate victimele au fost scoase din cabina ascensorului, iar cinci dintre ele au fost transportate de urgență la spital.

Cele mai valoroase 50 de branduri din România. Dacia și Banca Transilvania au depășit un miliard de dolari

Dacia rămâne și în acest an pe prima poziție în topul celor mai valoroase branduri românești, cu o valoare de 1,2 miliarde de euro, potrivit celui mai recent raport Brand Finance.